Už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že spoločnosť Apple sa snaží osamostatniť od Číny, ako od svojho hlavného výrobného partnera. Ako teraz informuje portál Macrumors, pripravovaný iPhone 15, ktorý bude predstavený pravdepodobne už 12. septembra 2023, vstupuje do masovej výroby. Nedeje sa to však iba v Číne, ale aj v ďalšej krajine.

Podľa dostupných informácií ide o obrovskú zmenu, nakoľko doteraz sa na začiatku produkcie začínalo pri iPhone vždy iba v krajine nebeského draka. Apple sa ale roky snaží diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce a preto časť výroby presúva do Indie. V krajine má na to vybudovanú vhodnú infraštruktúru a samozrejme lacnú pracovnú silu. Navyše tu dodnes firma produkovala predovšetkým staršie modely, pre miestny trh, prípadne najnovšie modely, no s niekoľkomesačným omeškaním.

Po novom to chce zmeniť a v Indii ponúkaj aj svoje aktuálne zariadenia hneď po predstavení. Tu treba poznamenať, že Apple v Indii platí neadekvátne vysoké dovozné clá. Aj preto sa firme viac oplatí vyrábať iPhony priamo v krajine, ako ich sem dovážať a zvyšovať ich cenu.

India je pre Apple strategická 

V súčasnosti nie je celkom jasné, aké percento zariadení sa v Indii vo finále vyrobí, no minulý rok sa v krajine produkovalo až 7 % zo všetkých vyrobených iPhonov. Teraz by toto číslo mohlo byť pokojne aj na úrovni 10  % a to vôbec nie je málo.

Najväčším problémom je vraj v súčasnosti logistika, nakoľko Apple musí do Indie doviezť obrovské množstvo komponentov zo Shenzhenu, ktoré už pochopiteľne musia byť vyrobené. Uvidíme teda, ako India svoju premiérovú výrobu hneď od predstavenia nových iPhonov napokon zvládne.

Okrem Číny a Indie Apple zvykne svoje smartfóny vyrábať napríklad aj v Brazílii. Tu sa však na produkčné linky dostanú až koncom roka 2023, alebo začiatkom roka 2024.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto je dôvod, prečo budete chcieť iPhone 16 Pro
Môže ťa zaujímať
- Reklama -