Spoločnosť Apple bude čoskoro pritlačená k múru. Aj keď veľmi nerada, po viac ako desiatich rokoch sa bude musieť vzdať svojho obľúbeného 8 – pinového konektora Lightning, ktorý nahradí oveľa modernejším riešením USB-C. Dôvodom tohto kroku nie je ani tak vlastná vôľa spoločnosti niečo zmeniť ale nové pravidlá Európskej únie. A hoci ich Apple začne dodržiavať už v nadchádzajúcom iPhone 15, urobí to takpovediac po svojom. Nebude to však iba výsmech do tváre celej EÚ ale žiaľ aj zákazníkom.

Aby sme to lepšie vysvetlili, my sami si myslíme, že príchod USB-C do iPhonu je vlastne pozitívnou novinkou – aj keď trochu násilnou. Štandard Lightning, ktorého sa kalifornský gigant zubami nechtami drží už totiž nespĺňa vysoké nároky používateľov a je veľmi pomalý (funguje len ako USB 2.0). A uznajte sami, že keď si kúpite najnovší iPhone 14 Pro Max, ktorý na Slovensku začína od 1 284 €, do svojho počítača nechcete nahrávať veľké 48 Mpx ProRAW fotografie, z ktorých má každá cca 70 – 80 MB rýchlosťou maximálne 480 Mb / s. Toto isté platí aj pre ešte väčšie ProRes videá.

Jediný dôvod, pre ktorý sa spoločnosť Apple dodnes drží štandardu Lightning je ten, že má nad ním plnú kontrolu. Firma si tento konektor sama vyvinula a slušne na ňom vďaka certifikácii zarába. A keďže má príchod USB-C tieto príjmy škrtnúť, kompetentní sa rozhodli nájsť medzeru v zákone.

Apple chce aj naďalej certifikovať. Tentokrát však USB-C

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Ako píše portál 9To5Mac, to že spoločnosť Apple konečne globálne zavedie štandard USB-C pre každý nový iPhone ešte neznamená, že s ním budete môcť používať akúkoľvek nabíjačku alebo príslušenstvo. V tomto smere to môže byť dosť obmedzujúce.

Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili informácie o tom, že spoločnosť Apple vyvinula špeciálnu dosku s integrovanými obvodmi, ktorá bude podliehať rôznym obmedzeniam. Ide o veľmi podobný komponent, aký sa dnes používa pri konektore Lightning.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

V praxi to znamená, že firmvér v zariadení bude presne určovať, ako má USB-C port komunikovať s adaptérom alebo príslušenstvom, ktoré je v ňom zapojené. Apple by si teda mohlo ponechať svoj vlastný ekosystém USB-C „Made for iPhone“ (MFi), vďaka ktorému sa zmení iba tvar a technológia konektora no všetko ostatné bude fungovať pekne po starom, vrátane certifikácie.

Prečítajte si tiež  Do YouTube sa vracajú nadávky. Autori budú mať väčšiu voľnosť pri vulgarizmoch
loopi
REKLAMA

Vo finále to však bude znamenať len toľko, že ak zákazníci budú chcieť využívať špeciálne funkcie, zaplatia za ne výrazne viac peňazí. A to nie je zrovna fér.

Únik sprevádzajú aj pochybnosti

iPhone USB-C
Zdroj: Apple Explained

Hoci tento únik pochádza od dôveryhodného zdroja, je nutné spomenúť, že so sebou nesie sériu pochybností, ktoré ľahko objaví akýkoľvek používateľ. Apple už totiž konektor USB-C používa vo viacerých produktoch, medzi ktoré patrí iPad, Mac alebo diaľkový ovládač pre novú Apple TV 4K.

Ani v jednom z týchto produktov však nie sú spoločnosťou Apple obmedzované funkcie konektora len na certifikované príslušenstvo. Inými slovami, môžete tu zapojiť čokoľvek a bude vám to fungovať.

Na druhej strane, pri cupertinskej spoločnosti jeden nikdy nevie a ak by niečo podobné zaviedla, nebolo by to poprvýkrát, čo nepríjemne prekvapila svojich zákazníkov.

Existujú tiež názory, že USB-C by v iPhone mohlo fungovať normálnou rýchlosťou pri nabíjaní no ak by ste vyžadovali vysokorýchlostný prenos dát alebo vysokovýkonné rýchle nabíjanie, museli by ste si kúpiť kábel, ktorý schválila samotná spoločnosť Apple.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Výhoda tohto riešenia je snáď iba taká, že ak by ste si kúpili adaptér Lightning to USB-C, mohli by ste so svojim iPhonom 15 používať aj staršie príslušenstvo, ktoré ste si dávnejšie zakúpili ku svojmu predošlému modelu. Veríme však, že tento problém by sa dal vyriešiť aj jednoduchším a nie práve takýmto „okatým“ spôsobom. Nechajme sa ale prekvapiť.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto zmene myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -