Európska únia oficiálne schválila zákon, ktorý donúti všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky používať jednotný štandard USB-C. Do tejto skupiny spadá aj technologický gigant z Cupertina, ktorý sa po viac ako desiatich rokoch bude musieť vzdať svojho Lightningu.

A hoci existovali náznaky, že Apple bude vzdorovať, firma napokon sama potvrdila, že jej nezostáva nič iné, ako sa podriadiť novým pravidlám EÚ, ktoré vraj brzdia inováciu. Je to ale skutočne pravda? Ja osobne si to napríklad nemyslím. Dôvodom mámjú na to hneď viacero.

Aby som nechodil okolo horúcej kaše, pôjdem rovno k veci. Lightning konektor je veľmi praktický a medzi používateľmi obľúbený. Podporuje rýchlejšie 20 W nabíjanie (pri iPhone 14 Pro Max je to dokonca 29 W) a do zariadenia ho môžete napojiť obojstranne. To pri jeho 30-pinovom predchodcovi, ktorý bol Lightningom nahradený ešte v roku 2012 zďaleka neplatilo.

Skvelá je aj odolnosť samotného konektora, hoci kábliky od spoločnosti Apple majú v oblasti výdrže svoje rezervy. Ak by však Apple používalo v iPhone štandard USB-C, verím že by to bolo úplne rovnaké. Problémom totiž nie je konektor ale povrchová úprava, ktorá časom degraduje. Káblik sa tak poláme alebo dokonca potrhá a vo výsledku je po pár rokoch nepoužiteľný.

Či sa vám to páči alebo nie, Lightning patrí do minulého desaťročia 

Lightning konektor a USB-C
Zdroj: Macrumors

To čo je z môjho pohľadu (ako dlhoročného používateľa Apple produktov) najdôležitejšie je zameranie firmy na profesionálov.

Ako iste viete, najnovší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max ponúka až 1 TB úložisko a to hlavne kvôli podpore natáčania videa vo formáte ProRes s veľmi nízkou kompresiou. Problémom však je, že jedna minúta tohto videa v rozlíšení 4K zaberie až 6 GB voľného miesta. A to veru nie je málo.

Je vysoký predpoklad, že tento typ súboru ocenia práve profesionáli, ktorí s ním vedia pracovať a plánujú natáčať dlhšie videá, ktoré následne zúžitkujú v praxi. Veľakrát si ich však potrebujú exportovať do počítača aby ich upravili a doladili. No a presne tu narážame na kameň úrazu.

Bežný spotrebiteľ ani nevie, že Lightning port z roku 2012 využíva rýchlosti štandardu USB 2.0, čo je v súčasnosti možno až trochu archaické riešenie – veď na trh bolo uvedené ešte v roku 2000.

Komentár: Apple sa drží lighnitngu viac, ako treba. USB-C chceme skoro všetci
Zdroj: GadgetMatch

Ak si profesionál natočí dve hodiny nespracovaného 4K ProRes videa, súbor môže mať pokojne aj 720 GB. Kým by sa však dostal do počítača za pomoci Lightning kábla, trvalo by to zhruba 3 hodiny a 45 minút.

Prečítajte si tiež  Pripravovaný iOS 16 prinesie vylepšené notifikácie či zdravotné funkcie. Zázraky však nečakajte

Na tom by možno nebolo nič, keby USB-C už nejakú tú dobu nepoznalo štandard USB 4.0, s ktorým by trvalo prenesenie rovnakého množstva súborov do počítača iba 2 minúty a 38 sekúnd. Spomenúť tiež treba to, že spoločnosť Apple používa USB 4.0 napríklad pri iPade Pro, takže pre túto firmu nejde o žiadnu novinku.

Dá sa to aj cez AirDrop ale…

Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger / Apple (úprava redakcia)

Samozrejme, žijeme v dobe, kedy sa nám spoločnosti snažia čo najviac uľahčiť život. Aj Apple preto ponúka geniálny AirDrop, s ktorým hravo prenesiete súbory z iPhonu do počítača bleskovou rýchlosťou.

Treba si však uvedomiť, že profesionáli nemusia používať Mac ako primárne zariadenie na úpravu videí. Špeciálne to platí pre tých, ktorí renderujú obrovské súbory a pracujú na výkonnom desktope s operačným systémom Windows.

V takomto prípade nastáva komplikácia a nedokonalá kompatibilita. A nahrávať dvojhodinové profesionálne natočené video do počítača skoro štyri hodiny znie až odstrašujúco. Ľudia, ktorí si kúpili iPhone 14 Pro Max za 2 099 eur o tom skrátka nechcú ani počuť.

Lightning môže podporovať aj USB 3.0. Apple ale na používateľov iPhonu kašle

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

Nedá mi nespomenúť, že hoci aj najnovší iPhone 14 využíva Lightning port so štandardom USB 2.0, Apple ponúka modernejšiu technológiu toho istého pripojenia už približne 7 rokov. Na trh prišla ešte v roku 2015 a ukázala sa v prvej generácii obrovského iPadu Pro.

Práve tento tablet ma k dispozícii USB 3.0 Lightning port. Používatelia si dokonca mohli prikúpiť aj špeciálny adaptér na rýchlejší prenos fotografií a videí priamo do tabletu.

Technologický gigant však z nepochopiteľných dôvodov svoj vylepšený dátový port nikdy nepoužil aj v iPhone. Aj preto jeho posledná generácia dokáže prenášať dáta maximálne pri rýchlosti 60 MB / s, čo je ďaleko za súčasnými štandardmi. Len pre porovnanie, štandard USB 3.0 dosahuje rýchlosti až 625 MB / s.

Brzdí Európska únia inovácie alebo nám otvára dvere k modernejšiemu pripojeniu? 

usb-c iPhone 14 2023
Zdroj: 9to5mac (úprava redakcie)

Samozrejme, každý môže mať na tlaky zo strany Európskej únie vlastný názor. Rovnako tak si myslím, že komunikované ekologické ciele sa v tomto prípade nenaplnia, pretože aj keď budeme mať jeden rovnaký konektor, počet káblov sa veľmi nezmení.

Platí to najmä vtedy ak bude kábel ku zariadeniu v štandardnom balení (čo sa môže samozrejme zmeniť podobne ako pri adaptéroch). Navyše, pri hromadnom prechode na nový USB-C štandard sa jednorázovo vytvoria tony zbytočného elektronického dopadu, ktorý zaťaží životné prostredie.

Prečítajte si tiež  Ak nás úniky neklamú, toto je iPhone 7 Plus!

Každopádne sa však voči rozhodnutiu Európskej únie v tomto prípade nestaviam negatívne, nakoľko som presvedčený, že je vlastne prínosom pre všetkých Apple používateľov. Áno, koncovka USB-C je o čosi väčšia ako Lightning. Rovnako tak sa hovorí aj o nižšej odolnosti. Sám si však už roky nabíjam svoj MacBook Pro jednou USB-C nabíjačkou a nikdy som s ňou nemal najmenší problém.

Prechod z pomalšieho štandardu na rýchlejší 

Apple vo svojom oficiálnom vyjadrení zaútočilo na EÚ, pričom uviedlo, že politici svojim posledným rozhodnutím brzdia inováciu. Moja otázka však znie, v akom zmysle?

Ak totiž príde USB-C so štandardom USB 4.0 a nahradí tak Lightning so štandardom USB 2.0, podľa mňa pôjde o presný opak. Ľudia si konečne budú môcť užívať prenosové rýchlosti, ktoré sú hodné súčasnej doby.

Cestovanie a kompatibilita 

USB-C Lightning káble
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Rovnako tak sa mi páči aj kompatibilita naprieč celým spektrom zariadení. Sám veľa cestujem a dosť ma otravuje, keď si vo svojej cestovnej taške musím prenášať tri samostatné káble, aby som si nabil svoje tri Apple produkty.

Ide o MacBook (USB-C), iPhone (Lightning) a Apple Watch (špeciálny magnetický konektor). Po novom si na cesty zoberiem len dva káble, vďaka čomu ich rozpletanie nebude tak otravné a taktiež znížim pravdepodobnosť, že niektorý z nich zabudnem alebo stratím.

Navyše, ak pri sebe náhodou nemám nabíjačku na iPhone a dostanem sa na horskú chatu so samými majiteľmi Androidov, dnes môžem mať reálny problém. Ja viem, je to veľmi špecifická situácia, no náhoda je blbec a presne toto sa mi v minulosti stalo. Už o pár rokov mi však s nabíjačkou budú vedieť pomôcť všetci naokolo, čo je obrovským a praktickým prínosom.

EÚ nebrzdí inovácie. Robí to žiaľ Apple 

Apple Európska únia (Európa)
Zdroj: SvetApple

Samozrejme, nemyslím to v globále ale len v kontexte nabíjačky. Len pri rýchlom zamyslení som totiž objavil hneď dva dôvody, prečo mi v roku 2022 dáva v iPhone väčší zmysel štandard USB-C než Lightning. Zároveň verím, že ich môže byť aj viac.

A nevýhody tohto riešenia? Možno tá slabšia odolnosť, no ani o tej nie som vnútorne presvedčený. Reálna vec, ktorá teda môže ľuďom vadiť sú o málo väčšie rozmery USB-C konektora, pretože Lightning je objektívne menší. Človek je však tvor prispôsobivý a ja som presvedčený, že zvyknúť si na takúto zmenu potrvá dni, ak nie hodiny.

Rád by som týmto smerom otvoril diskusiu a prečítal si vaše názory na danú tému. Myslíte si, že je toto riešenie správne alebo by ste si v iPhone radšej ponechali Lightning? Teším sa na všetky vaše komentáre.

Prečítajte si tiež  Jednoduchý trik, ktorý uľahčí používanie Kalkulačky v iPhone

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -