Spoločnosť Apple má v ponuke viacero iPhonov, medzi ktorými sa ťažko vyberá. Používatelia, ktorí hľadajú niečo „rozumné“ sa často ocitnú v rozhodovaní medzi najnovším iPhonom 15 a o generáciu starším iPhonom 14. Aby sme vám výber trochu uľahčili, pripravili sme si pre vás článok s jednoduchým porovnaním, ktoré sa zameriava na technológie, ale aj cenu. Tak poďme na to.

Začnime tým, že oba modely iPhone 15 aj iPhone 14 sa javia, ako dizajnovo veľmi podobné. Zariadenia sa pýšia kvalitným displejom a odolnou konštrukciou, pričom iPhone 15 prichádza s niekoľkými drobnými vylepšeniami, ako sú zaoblené hrany, matné zadné sklo či displej so štandardným jasom 1 000 nitov. iPhone 14 poskytuje 800 nitov.

V zásade však ide len o detaily, ktoré budú pre bežného používateľa skôr nepodstatné. Najväčším rozdielom je azda to, že zatiaľ čo iPhone 15 dostal Dynamic Island, jeho predchodca má klasický výrez pre Face ID.

Cena je medzi iPhonom 15 a iPhonom 14 veľmi odlišná

iPhone 15 vs iPhone 14
Zdroj: Apple

Poďme však na niečo dôležitejšie, čo zaujíma každého potencionálneho záujemcu. Zatiaľ čo iPhone 15 sa predáva oficiálne od 949 €, po kliknutí na tento odkaz ho môžete kúpiť od 795 €, čo je vynikajúca ponuka vzhľadom na to, že toto zariadenie bolo predstavené iba v septembri 2023.

Na iPhone 14, ale dokážete ušetriť celkom logicky ešte viac. Je síce pravda, že v čase uvedenia na trh bol o niečo drahší a Apple ho v roku 2022 ponúkal od 999 €, no dnes je situácia iná. Zariadenie štartuje po kliknutí na tento odkaz už na 690 €, z čoho sa dá usúdiť, že je v globále o cca 100 € lacnejšie.

Keď vezmeme do úvahy, že tento model ponúka podobný zážitok, ako iPhone 15, môže to byť dosť zásadný rozhodovací faktor. Poďme, ale ďalej.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Výkon a výdrž batérie na jedno nabitie 

Apple Sillicon
Zdroj: Apple

Keď Apple predstavil iPhone 14, použil v ňom o rok starší procesor A15 Bionic, ktorý je produkovaný 5 nm výrobným procesom a predtým sa spolu so 6 GB operačnou pamäťou RAM nachádzal v iPhone 13 Pro / 13 Pro Max.

Hoci ide o starší čip, je to technológia spoločnosti Apple, a ako to už pri tejto firme býva zvykom, softvérová podpora bude pre ňu trvať ešte niekoľko dlhých rokov. Používatelia sa tiež môžu spoľahnúť, že iPhone 14 ponúkne stále dostatočný výkon, či už na hranie hier, alebo vykonávanie náročnejších procesov.

Prečítajte si tiež  Apple prekonalo rok 2019 po finančnej stránke, aj napriek koronavírusu!

V priamom porovnaní sa tu potom objavuje iPhone 15, pri ktorom bol uplatnený úplne rovnaký princíp, ako pri iPhone 14. Toto zariadenie dostalo ročný procesor A16 Bionic, ktorý je produkovaný 4 nm výrobným procesom a pôvodne sa nachádzal v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max. Opäť ide o špičkovú techniku, ktorá má totožnú zostavu jadier, ako čip A15 Bionic. Ide o 6-jadrové CPU, 5-jadrové GPU a 16-jadrový Neural Engine.

To, že je medzi oboma čipmi skutočne zanedbateľný rozdiel vo výkone dokazujú aj dáta, ktoré nameral portál Nanoreview (viď. grafika nižšie).

A16 bionic vs A15 Bionic
Zdroj: nanoreview.net (snímka obrazovky)

Zaujímavé je tiež to, že oba smartfóny majú prakticky totožnú výdrž batérie na jedno nabitie. Dôvodom je fakt, že zariadenia majú podobnú kapacitu akumulátora. Zatiaľ čo starší iPhone 14 disponuje 3 279 mAh, novší iPhone 15 má 3 349 mAh. V tomto smere teda nepocítite prakticky žiaden rozdiel.

Jediné, na čo musíme upozorniť je snáď iba fakt, že iPhone 15 má už USB-C konektor, zatiaľ čo iPhone 14 má „len“ Lightning. Pri nabíjaní a ani prenose dát to však opäť to isté. Oba modely sa totiž spoliehajú na štandard USB 2.0.

Rozhodnúť medzi iPhonom 15 a iPhonom 14 môže jedine fotoaparát 

iPhone 15
Zdroj: Apple

Ako ste už asi pochopili, iPhone 15 a iPhone 14 od seba po vizuálnej a technickej stránke odlišujú iba detaily. Aj to je dôvod, prečo je výber medzi oboma zariadeniami tak náročný. Asi najsilnejším dôvodom, ktorý vás môže presvedčiť o kúpe drahšie modelu je fotoaparát, ktorý je tu skutočne namakaný. Neznamená to však, že by v tomto smere starší iPhone 14 výrazne zaostával.

K dispozícii má dva objektívy, pričom ten širokouhlý disponuje 12 Mpx rozlíšením a clonou f/1.5 a ultraširokouhlý 12 Mpx rozlíšením a clonou f/2.4. Telefón má optickú stabilizáciu snímačov, podporuje režimy, ako nočný, portrétny, dokáže fotiť so Smart HDR 4. generácie a nechýbajú mu ani fotografické štýly. Pri zaznamenávaní videa potom oceníte akčný režim, schopnosť natáčať do 4K pri 60 FPS, ale aj spomalené zábery pri 240 FPS v rozlíšení 1080p.

Čo má teda iPhone 15 Navyše? Niečo predsa. Telefón disponuje širokouhlým objektívom s rozlíšením až 48 Mpx a clonou f/1.6, pričom doň Apple zakomponoval aj možnosť aktivácie nového 24 Mpx režimu, ktorý stále zachováva vysokú kvalitu, ale je menej náročný na úložisko. Zariadenie má síce iba dva objektívy, ale vďaka väčšiemu snímaču dokáže cez hlavný objektív sprístupniť až 2x optický zoom podobne, ako iPhone 12 Pro Max so samostatným teleobjektívom. To je pomerne veľká výhoda. Používatelia tiež môžu oceniť modernejšie Smart HDR 5. generácie, či portrétne režimy novej generácie. Pri videu sa nič zásadné nezmenilo.

Prečítajte si tiež  V iOS 14 si môžete vytvárať celé sady widgetov. Ako na to?
iPhone 15
Zdroj: Apple

Ak teda človek potrebuje fotiť a fotí veľa, po tejto stránke je jednoznačne lepšia voľba iPhone 15, ktorý dosahuje už skutočne vysokú kvalitu záberov, aj keď nejde o klasický „Pro“ model.

Na druhej strane, ak človek fotí skôr príležitostne (rodiny, oslavy, bežné veci počas práce atď…), modernejšie kamerové technológie môže považovať skôr za dobrý marketing a v praxi mu bude stále stačiť iPhone 14.

iPhone 15 vs. iPhone 14: Záver 

iPhone 14
Zdroj: YouTube / GadgetIn / HUDAKOV (úprava redakcie)

Poďme to teda na záver celé rozlúsknuť. Na začiatok treba napísať, že na základe vyššie uvedeného by si mal byť každý potencionálny záujemca o nový iPhone schopný vybrať, či je pre neho lepšia voľba iPhone 15, alebo skôr lacnejší iPhone 14.

Z nášho pohľadu sa pre priemerného používateľa v tejto chvíli ešte stále viac oplatí ročný iPhone 14. Má moderný dizajn, veľmi výkonný procesor s dlhoročnou softvérovou podporou a tiež veľmi kvalitný fotoaparát, ktorý má dostatočné schopnosti aj pre tvorbu na sociálnych sieťach. Navyše, iPhone 14 teraz kúpite po kliknutí na tento odkaz už za 690 €, čo je z nášho pohľadu absolútne fantastická ponuka. Mať moderný iPhone za takéto peniaze sa v dnešnej dobe jednoducho oplatí.

Na druhej strane tým ale určite nechceme zatracovať spomínaný iPhone 15, ktorý je v mnohých disciplínach o maličký kúsok lepší. V praxi sú to skôr zanedbateľné rozdiely, no pokiaľ napríklad radi fotíte a model s označením „Pro“ je na vás už trochu príliš, určite bude pre vás lepšia voľba priplatiť si tých cca 100 €. Rozhodnutie, ale nechávame tak, ako vždy na vás.

Parameter iPhone 14 iPhone 15
Displej 6,1″ Super Retina XDR display, 2556 x 1179 pixelov (460 ppi), Jas: 100 nitov, TrueTone, Dynamic Island 6,1″ Super Retina XDR display, 2556 x 1179 pixelov (460 ppi), Jas: 100 nitov, TrueTone, Dynamic Island
Procesor 5 nm – A15 Bionic (6-jadrová CPU, 5-jadrová GPU), 6 GB RAM, 16-jadrový Neural Engine 4 nm – A16 Bionic (6-jadrová CPU, 5-jadrová GPU), 6 GB RAM, 16-jadrový Neural Engine
Fotoaparát / Video
Systém dvoch kamier (12 MP hlavný a 12 MP ultraširokouhlý), 0,5x, 1x, nočný režim, portrétny režim, optická stabilizácia snímača (Sensor-Shift), 4K pri 60 FPS (video), 1080p pri 240 FPS (spomalené video)
Pokročilý systém dvoch kamier (48 MP hlavný a 12 MP ultraširokouhlý), 0,5x, 1x, 2x, nočný režim, pokročilý portrétny režim, optická stabilizácia snímača (Sensor-Shift), 4K pri 60 FPS (video), 1080p pri 240 FPS (spomalené video)
Batéria 3279 mAh (celodenná výdrž), konektor: Lightning 3349 mAh (celodenná výdrž), konektor: USB-C
Materiály a odolnosť Hliníková konštrukcia, ochrana displeja Ceramic Shield, lesklé zadné sklo, odolnosť voči vode IP68 Hliníková konštrukcia, ochrana displeja Ceramic Shield, matné zadné sklo, odolnosť voči vode IP68
Technológie
Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, NFC, 5G
Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, NFC, 5G
Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra kúpite u autorizovaných predajcov v zľave. Nenechajte si ujsť príležitosť

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -