Spoločnosť Apple údajne zvažuje zmenu technológie flash pamäte pri svojich modeloch iPhone 16 v roku 2024. Firma by sa mohla rozhodnúť pre štvorúrovňovú bunku (QLC) NAND, ktorá ponúka vyššiu hustotu, ale môže mať za následok nižší výkon v porovnaní so súčasnou trojúrovňovou bunkou (TLC) NAND.

Na neustále rozvíjajúcom sa trhu so smartfónmi spoločnosti, ako Apple postupne zvyšujú kapacity úložísk svojich zariadení. Toto rozširovanie je však spojené s vyššími nákladmi na hardvér, čo je pomerne zásadný problém. Technologický gigant z Cupertina sa preto podľa portálu Appleinsider zameral na skúmanie úspornejšej alternatívy pamäte, čo môže byť strategický krok na zníženie výrobných nákladov.

Podľa odborníkov z odvetvia, na ktorých sa odvoláva DigiTimes, by sme v prípade spoločnosti Apple mohli byť už čoskoro svedkami prechodu z TLC NAND flash, ktorá ukladá tri bity dát na pamäťovú bunku, na QLC NAND flash. Týkať by sa to však malo iba zariadení, ktoré majú 1 TB, alebo vyššie úložisko.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Hlavnou výhodou QLC NAND pamäte je možnosť ukladania štyroch bitov dát na jednu bunku. Vo výsledku tak môže dosiahnuť podobnú kapacitu úložiska ako TCL NAND, no s menším počtom buniek. Apple na tom bude schopný vo výsledku ušetriť pokojne aj niekoľko miliónov, či dokonca miliárd dolárov ročne.

iPhone 16 môže mať vo vyšších kapacitách pomalšie úložisko 

Ako sme, ale naznačili v úvode, aj keď ide o zaujímavú technologickú zmenu, táto úprava pamäťovej technológie by mohla mať negatívny vplyv na celkový výkon iPhonu 16, najmä pokiaľ ide o rýchlosť ukladania dát.

QLC NAND flash síce ponúka vyššiu hustotu dát, ale zvyčajne na úkor nižšej rýchlosti čítania / zápisu v porovnaní s TLC NAND.

Tento kompromis medzi nákladmi a výkonom je kľúčovým faktorom pri potenciálnom prechode spoločnosti Apple na QLC NAND pre modely iPhone 16 s vyššou kapacitou v roku 2024. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Prémiové členstvo Spotify HiFi nakoniec predsa dorazí. Nebude to však tak skoro, ako sme si mysleli
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.