Známy portál Economic Daily News prichádza s ďalšou zaujímavou informáciou. Podľa jeho zistení navštívil operatívny riaditeľ spoločnosti Apple Jeff Williams Taiwan, aby zabezpečil dodávky najnovších 2 nm čipov od spoločnosti TSMC, ktoré budú k dispozícii už na budúci rok.

Williams sa stretol s prezidentom TSMC Wei Zhejiou, aby prediskutovali vývoj špeciálnych procesorov zameraných na prácu s umelou inteligenciou a zabezpečili, že Apple bude mať prístup k novému výrobnému 2 nm ako prvý. Vďaka tomu si zabezpečí exkluzivitu a svojim zákazníkom bude môcť ponúknuť výhody, ako žiaden iný konkurenčný výrobca.

Obrovský skok vo výkone pre iPhone 17

Ako väčšina z vás vie, súčasný iPhone 15 Pro je vybavený čipom A17 Pro, ktorý je vyrábaný pomocou modernej 3 nm technológie TSMC.

Táto technológia umožňuje umiestniť viac tranzistorov do menšieho priestoru, čo prináša zlepšenia výkonu a efektívnosti. Najnovší čip M4, ktorý bol práve uvedený v novom iPade Pro 2024 však využíva vylepšenú verziu tejto 3 nm technológie, čo procesor posúva na ešte vyššiu úroveň. Apple ale pôjde už čoskoro ďalej.

Prechod na 2 nm čipy by mal priniesť ďalšie zlepšenia s predpokladaným nárastom výkonu o 10 až 15 percent a znížením spotreby energie až o 30 percent v porovnaní s 3 nm procesom.

Toto je aj očakávany nárast výkonu, ktorý prinesie iPhone 17 v porovnaní s iPhonom 16. Netreba však zabúdať, že aj tohtoročný model bude výkonnejší, ako minuloročný iPhone 15. Vo výsledku tak iPhone 17 môže zaznamenať extrémny nárast výkonu oproti súčasnej generácii zariadení.

Kľúčová strategická výhoda

Predčasné zabezpečenie dodávky 2 nm čipov je pre Apple strategický krok, keďže TSMC zostáva jedinou spoločnosťou so schopnosťou ich vyrábať v potrebnej mierke a kvalite.

Táto exkluzivita je pre spoločnosť Apple nevyhnutná, aby splnila vysokú dopyt po svojich produktoch a zároveň obmedzila prístup konkurencie k týmto pokročilejším čipom.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na novom monitore s integrovaným čipom A13
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.