Spoločnosť Apple predstavila nový iPad Pro, ktorý nevybavila procesorom M3, ale rovno novšou generáciou M4. Týmto krokom prekvapila celý technologický priemysel a ten až do dnešného dňa s napätím očakával, aký bude mať nový čip výkon. Teraz nám ho prezradil portál 9to5Mac a je to skutočne milé prekvapenie.

Nový iPad Pro s procesorom M4 totiž dosahuje až približne 3 700 bodov v jednojadrovom teste a približne 14 500 vo viacjadrovom teste CPU. Tieto informácie pochádzajú z benchmarkov, o ktoré sa zrejme postarali recenzenti zariadenia. Tí ho v týchto dňoch testujú, aby mohli v čase spustenia predaja zverejniť svoje články, videá a príspevky. Aktuálne však podliehajú embargu.

Dáta o výkone sa samozrejme do aplikácií na jeho meranie zapisujú a preto sú verejne dostupné aj pre nás, hoci iPad Pro verejnosť ešte nemala možnosť držať v rukách.

Procesor M4 nie je len marketingový ťah. M3-ku výrazne poráža 

Zdroj: Apple

Aj keď sa v kuloároch začalo šepkať, že nový procesor M4 je vlastne len marketingový ťah od Apple, opak je pravdou.

O generáciu slabší čip s označením M3 totiž disponuje výkonom pri jednojadrovom teste CPU 3 100 bodov a pri viacjadrovom teste 12 000 bodov. To je rozdiel na úrovni 20 %.

Čip M3 bol predstavený v októbri a Apple ho použil v nových MacBookoch Air v marci 2024. Teraz si ich len tak mimochodom môžete kúpiť len za 1 189 € oproti pôvodnej cene 1 299 €. Späť však k téme.

Apple garantoval, že čip M4 bude oproti čipu M2, ktorý bol v doterajšom iPade Pro, výrazne výkonnejší. Podľa testov predstavuje rozdiel minimálne 42 % skok pre jednojadrové aj viacjadrové porovnanie. To je extrémne zaujímavý výsledok. V oblasti tabletov iPadu Pro v podstate ani nemá čo konkurovať.

M4 sa vyrovná výkonu čipu M3 Pro 

Procesor M3 Pro / MacBook pro
Zdroj: Apple

Zaujímavú poznámku má k tejto téme portál 9to5mac, podľa ktorého je výkon čipu M4 zhodný skôr s výkonom čipu M3 Pro, ktorý patrí už do vyššej triedy počítačov Mac. Aby ste si ho užili v aktuálnom 14″ MacBooku Pro v tej najdostupnejšej konfigurácií, museli by ste si pripraviť minimálne 2 499 €, respektíve 2 251 € po cenovom zvýhodnení.

iPad Pro s podobným výkonom kúpite prakticky za polovičnú cenu. Na Slovensku je jeho 11″ model dostupný aktuálne od 1 192 €. Je však nutné myslieť na to, že v tomto prípade dostanete o cca 15 % slabšiu verziu, nakoľko bude mať len 9-jadrové CPU a 8 GB RAM. Toto sa týka 256 GB a 512 GB modelov.

Prečítajte si tiež  Apple Watch budú mať konkurenciu s názvom iWatch

Ak si naopak kúpite vrcholové 1 TB a 2 TB verzie, ktoré sú logicky aj podstatne drahšie, k dispozícii budete mať okrem vyššej pamäte aj 10-jadrové CPU a 16 GB RAM. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.

Apple vyrába procesor M4 modernejším spôsobom 

Spoločnosť Apple uvádza, že procesor M4 je vyrábaný pomocou druhej generácie 3-nanometrového procesu.

Táto technológia je označovaní ako N3E a nie N3B, pomocou ktorej vznikajú čipy A17 Pro a M3. Aj vďaka tomu môže byť tak pokrokový, hoci ho delí od procesora M3 v podstate len pol roka.

Polepšil si aj Neural Engine. O GPU nič nevieme

iPad Pro 2024
Zdroj: Apple

Zaujímavé je tiež to, že Apple výrazne lepšil pri čipe M4 aj Neural Engine, ktorý je pripravený vykonávať zložité úlohy strojového učenia.

Novinka podľa oficiálnych informácií zvládne až 38 biliónov operácií za jednu sekundu, čo je v porovnaní so schopnosťami Neural Enginu v čipe M3 minimálne dvojnásobne viac. Apple tým nepriamo naznačil, že už čoskoro uvidíme revolúciu v oblasti AI. Táto inovácia s ňou totiž jednoznačne súvisí.

Škoda len, že tu zatiaľ nemáme žiadne informácie o výkone GPU. Očakáva sa však, že v tejto oblasti dosiahne procesor M4 podobné výsledky, ako dosahuje procesor M3. Iste, drobné zlepšenia tu budú badateľné, no nepôjde o nič extrémne. Už teraz sa tešíme, keď si to otestujeme na vlastnej koži. A čo vy?

Do komentára na sociálnych sieťach nám napíšte, čo si myslíte o novom procesore M4 v iPade Pro. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -