Apple predstavilo iPhone 6S ešte v roku 2015 a aj keď to nikto nečakal, toto zariadenie má podporu najnovšieho operačného systému iOS 15 aj v roku 2021 s tým, že bude pokračovať až do roku 2022.

Tu však vzniká otázka, či sa dá produkt s niekoľkonásobne slabším procesorom a polovičnou operačnou pamäťou RAM vôbec porovnávať s najnovšími verziami iPhonu 13, ktoré Apple predstavilo len pred niekoľkými mesiacmi.

Odpoveď na túto otázku nám priniesol UltimateiDeviceVids, ktorý sa to rozhodol preveriť v praxi. Vo svojom teste použil práve iPhone 6S z roku 2015 a 6,1″ iPhone 13 z roku 2021.

Instagram BannerNa oboch zariadeniach boli nainštalované totožné apky a na oboch sa nachádzala aktuálna verzia operačného systému iOS 15. A aj keď je zrejme, ktorý z tejto dvojice zvíťazil, nás skôr zaujíma to, s akým rozdielom to bolo.

iPhone 6S vs iPhone 13 v teste rýchlosti iOS 15

Hneď na začiatku sme mohli vidieť „zapínací test“. Obe zariadenia boli úplne vypnuté a následne autor pozoroval, koľko bude trvať kým sa načítajú do stavu uzamknutej plochy v iOS. iPhone 13 to stihol samozrejme ako prvý, no rozdiel oproti iPhonu 6S bol len na úrovni šiestich sekúnd. A to zrejme nikomu prekážať nemôže…

Ďalší test ukazoval otváranie rôznych apiek, pričom niektoré boli jednoduché a iné zase zastrešovali náročné hry. Novší model bol o poznanie svižnejší no iPhone 6S sa nevzdával a až kým neprišlo na spomínané hry, držal sa veľmi sľubne. Určite to bolo v rámci „štandardov“ priemerného používateľa smartfónu v roku 2021.

Prečítajte si tiež  Koľko percent ušetrí "Režim slabej batérie" vo vašom iPhone? Tu je odpoveď

Výrazný rozdiel v nižšej operačnej pamäti, kde iPhone 6S disponuje kapacitou 2 GB RAM a iPhone 13 až 4 GB RAM sa prejavil pri teste multitaskingu. Tu už staršia generácia objektívne dosť výrazne zaostávala. Ak by ju však niekto používal vyslovene na „kancelárske pracovné účely“ s jednoduchšími apkami, nemusel by sa ničoho obávať.

Zaujímavý bol aj test odomykania, ktorý porovnával dve odlišné technológie. Zatiaľ čo iPhone 6S sa spolieha na Touch ID, iPhone 13 sa spolieha na Face ID. Oba tieto telefóny ale dopadli v tomto teste prakticky narovnako. Ťažko teda povedať, ktorá biometrická funkcia je lepšia, respektíve rýchlejšia.

Pozrite si video nižšie a dajte nám vedieť do komentára, či máte osobné skúsenosti s používaním iPhonu 6S v roku 2021. Sme veľmi zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -