Hoci iPhone používam na dennej báze viac ako štrnásť rokov a dovolím si povedať, že o tomto smartfóne viem skoro všetko, aj mňa čas od času dokáže prekvapiť nejaká funkcia, o ktorej prítomnosti som celé mesiace a možno aj roky nevedel. Mám v živej pamäti, ako Apple spolu s iPhonom 7 Plus predstavil po prvýkrát teleobjektív. Stalo sa to ešte v roku 2016.

Hoci v tom čase optický zoom nestál za veľa, telefón mal na tú dobu revolučnú funkciou, ktorou bol portrétny režim vytvárajúci vcelku uveriteľný bokeh efekt podobne, ako na klasickej zrkadlovke. Veľkou výhodou tohto bokeh efektu v prípade iPhonu bolo, že ste si jeho intenzitu mohli dodatočne nastavovať. Zjednodušene povedané, pozadie vo fotkách za zaostreným predmetom alebo človekom ste vedeli viac, alebo menej rozmazať, perspektíve zmeniť jeho hĺbku.

Samozrejme, že nejde o funkciu, ktorú by ste na svojom iPhone potrebovali používať každý deň, no čas od času ide o praktickú vecičku, ktorá sa človeku hodí. Čo som však na portrétnom režime objavil, až keď som testoval iOS 18 a neskôr som zistil, že to má aj iOS 17? Je to spôsob, ako telefón fotku zaostruje.

Nakoľko už druhý týždeň testujem iOS 18, napadlo ma bližšie sa pozrieť na systém CarPlay a urobiť náhľadové fotky na článok. Využil som preto svoj iPhone 15 Pro Max, zapol portrétny režim, nech sú zábery ešte krajšie a zachytil zopár snímok.

Takto opravíte rozostrené zábery 

Keď som však prišiel domov, bol som trochu sklamaný, nakoľko som si všimol, že telefón viac ako displej s CarPlay zachytil ventilačné otvory v mojom vozidle. Ako môžete vidieť sami, pravá hrana displeja je úplne rozostrená.

Zdroj: SvetApple

Otvoril som ale aplikáciu fotoaparát s tým, že sa s rozostrením trochu pohrám a aj z naoko nevydarenej fotky niečo vyčarujem. Podarilo sa, hoci nie spôsobom, akým som chcel, ale napokon spôsobom, ktorý som nechtiac objavil a zistil som, že je úplne geniálny.

Ako môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie, okrem možnosti nastavenia hĺbky záberu sa na fotke nachádza aj žltý štvorček, ktorý zachytáva miesto, kde telefón v čase fotenia zaostroval. S týmto istým štvorčekom sa môžete stretnúť aj pri klasickom fotení v aplikácii Fotoaparát.

Zdroj: SvetApple

V tejto chvíli ma napadlo, že sa dá so štvorčekom možno pohybovať. Klikol som preto na pravý horný roh displeja s CarPlay, kde bol záber rozmazaný a telefón okamžite v tomto mieste zvýšil ostrosť, pričom pozadie nechal krásne rozmazané (viď. posledný záber).

Prečítajte si tiež  Apple tvrdí, že EÚ ohrozuje bezpečnosť iPhonu. iOS 17.4 môže otvoriť dvere pre malware, či iné útoky
Zdroj: SvetApple
Zdroj: SvetApple

Zo začiatku som si myslel, že je to len nejaká novinka v iOS 18, ktorú som doteraz nepostrehol. Keď som ale chytil do ruky náš druhý redakčný iPhone 15 Pro Max, na ktorom ešte beží operačný systém iOS 17, zistil som, že tento model to má tiež.

Neviem teda, či danú funkciu ponúkajú všetky smartfóny alebo len niektoré novšie generácie a takisto neviem, či bola dostupná už v iOS 16 a starších operačných systémoch. Ak ste, ale o tomto spôsobe „dodatočného zaostrenia nevedeli“ tak teraz už viete a v budúcnosti vám to môže zjednodušiť život podobne, ako mne.

Nemusel som totiž nanovo sadať do auta, všetko zapínať a fotiť, aj keď sa fotografia na prvý pohľad javila ako nedokonalá. Všetko čo som musel spraviť bolo urobiť jednoduchú úpravu vo vstavanej aplikácii Fotky a o zvyšok sa postaral softvér. Jednoduché a zároveň geniálne – ale veď o tom je koniec koncov Apple.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -