Dlhé mesiace čakania sú konečne na konci. Spoločnosť Apple len pred malou chvíľou vydala veľkú aktualizáciu operačného systému iOS 17, ktorú si už v tejto chvíli môžu sťahovať stovky miliónov používateľov po celom svete. Systém bol oficiálne vydaný o 19:00 hodine nášho času a prináša množstvo noviniek a zmien, ktoré vás príjemne potešia.

Ešte predtým, než sa do toho oficiálne pustíme, treba zdôrazniť, že v týcho chvíľach sa snaží na servery spoločnosti Apple napojiť doslova celý svet. Aj to je dôvod, prečo môže sťahovanie v prvých minútach po vydaní ukazovať aj niekoľko hodín, hoci ide o relatívne malý súbor. Taktiež sa môže stať, že sa vám aktualizácia zatiaľ neobjavila, no hlavný dôvod je ten, že servery Apple tento obrovský nátlak jednoducho nezvládajú a potrebujú sa trochu „uvoľniť“. Spravidla teda platí, že hladkú a rýchlu inštaláciu veľkej softvérovej aktualizácie je najlepšie robiť aspoň 2-3 hodiny po jej sprístupnení verejnosti.

Taktiež je dôležité aby ste mali vo svojom zariadení dostatok voľného miesta. Predpokladá sa, že operačný systém iOS 17 bude mať v čase vydania približne 5 – 8 GB, pričom na hladkú inštaláciu budete potrebovať ešte viac pamäte. Vo všeobecnosti odporúčame aspoň 15 – 20 GB, no ak máte menej, stačiť by mohlo teoreticky aj 10 – 16 GB.

Poznámka: Pokiaľ ste testovali beta verziu iOS 17, v tomto článku sa dozviete, ako zrušiť konfiguračný profil. Dobrou správou je, že Apple v roku 2023 celý proces výrazne uľahčilo…

Na aké zariadenia si môžem iOS 17 nainštalovať?

iPhone 11 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Spoločnosť Apple vykonala v roku 2023 niekoľko zmien, ktoré sa týkali aj zariadení, na ktoré je možné nainštalovať najnovší operačný systém iOS 17. Novinku už žiaľ nenainštalujete na iPhony, ktoré boli predstavené v roku 2017 alebo skôr.

Konkrétne ide o iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Pre všetky ostatné zariadenia, ktoré prišli v roku 2018 alebo neskôr, ako napríklad iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max iOS 17 prináša podporu.

iOS 17 nainštalujete na: 

 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14
 • iPhone 14 mini
 • 2022 iPhone SE
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • 2020 iPhone SE
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR

Čo nové prináša iOS 17? 

Technologický gigant sa zameral na lepšiu stabilitu, rýchlosť a energetickú úspornosť. Okrem iného predviedol i množstvo zaujímavých noviniek, vďaka ktorým budú naše iPhony o poznanie šikovnejšie. iOS 17 skrátka posúva hranice toho, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí.

Nový dizajn pre prichádzajúce hovory v aplikácii Telefón

iOS 17
Zdroj: Apple

Apple si uvedomuje, že iPhone je stále v prvom rade telefón a preto sa tomuto dôležitému prvku v operačnom systéme rozhodlo podrobne venovať. iOS 17 priniesol nové personalizované stránky pre prichádzajúce hovory, ktoré si môžete prispôsobiť podobným spôsobom, ako uzamknutú obrazovku v iOS 16.

Využiť sa dajú fotografie, obľúbené Memoji postavy, farby a tiež písmo, vďaka čomu budete vždy presne vedieť, kto vám práve telefonuje. Podporu pre toto vylepšenie navyše získajú aj aplikácie od vývojárov tretích strán. Komunikácia bude vďaka tomu oveľa príjemnejšia.

Apple tiež prepracovalo dizajn kontaktov, pričom ich súčasťou je veľký obrázok a niekoľko nových tlačidiel. Vyzerá to oveľa prívetivejšie než riešenie, na ktoré sme boli zvyknutí v iOS 16 a starších operačných systémoch. Konečne nastala aspoň drobná zmena v pomerne nudnom rozhraní. Za toto dávame palec hore!

iOS 17
Zdroj: Apple

Live Voice Mail

Operačný systém iOS 17 dostal aj funkciu Live Voicemail, ktorá vám zobrazí priamy transkript hovoreného odkazu na vašej obrazovke. Navyše, pokiaľ budete potrebovať, telefonát môžete stále zdvihnúť rovnako, ako pri klasickom prehrávaní hlasovej schránky (kým volajúci nahráva hlasovú schránku).

Spolu s novými personalizovanými stránkami pre prichádzajúci hovor to vyzerá absolútne vynikajúco. Pochopiteľne, zatiaľ nie je jasné, v akých krajinách bude táto novinka fungovať. So Slovenskom ale zo začiatku určite nepočítame.

Apple pri zdôrazňuje, že pokiaľ bude telefonát operátorom identifikovaný ako spam, živá hlasová schránka sa nezobrazí a namiesto toho bude okamžite odmietnutá. Navyše sa nemusíte obávať ani o svoju bezpečnosť, nakoľko živý prepis ostáva na zariadení a je úplne súkromný. Neodosiela sa na servery Apple.

iOS 17
Zdroj: Apple

Face Time prináša zvukové a video správy

Pokiaľ budete niekomu volať cez Face Time, no ten to nezdvihne, aplikácia Face Time vám umožní nahrať mu krátku video alebo hlasovú správu, ktorú si bude môcť vychutnať neskôr. Je to síce drobnosť, no veríme, že veľa ľudí poteší.

ios 17 face time
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple sa tiež pochválila tým, že Face Time hovory sú po novom oveľa väčším zážitkom, vďaka novým reakciám, ako sú srdcia, balóniky, ohňostroje laserové lúče, dážď a ďalšie. Aktivovať sa budú dať pomocou špeciálnych gest, pričom prístup ku nim budú mať aj apky tretích strán.

Rovnako pribudne novinka, v rámci ktorej získa podporu pre Face Time hovory aj obľúbená Apple TV 4K. Spolu s tvOS 17, iOS 17 a technológiou Continuity Camera, môžete začať hovor priamo na Apple TV, alebo ho spustiť na iPhone a potom ho odovzdať do Apple TV. Vďaka tomu uvidíte priateľov či rodinu na svojom veľkom televízore v maximálnej možnej kvalite.

ios 17
Zdroj: Apple

O vaše orámovanie sa potom postará technológia Center Stage, ktorá vás dokáže zachytiť aj vtedy, keď sa práve pohybujete po miestnosti. Tento systém už dlhšiu dobu poznáme z iPadu.

Správy 

Spoločnosť Apple v iOS 17 prepracovala aplikáciu Správy. Do tej pribudlo nové vyhľadávanie s filtrami, vďaka ktorým sa dostanete ku konkrétnym informáciám, fotkám alebo súborom ešte rýchlejšie a pohodlnejšie.

iOS 17
Zdroj: Apple

Do aplikácie sa tiež dostali nové šípky, ktoré vám ukážu, ktorú správu videl druhý účastník konverzácie naposledy a v chate budete mať možnosť v reálnom čase zdieľať svoju polohu, ktorá sa bude po celý čas aktualizovať.

Prečítajte si tiež  Nové docky v unboxing videu!

Veľmi zaujímavou funkciou je aj možnosť nahrávania hlasových správ, ktoré zariadenie automaticky prepíše na text. Ak si nebudete mať čas vypočuť zvukovú informáciu, alebo to nebude vhodné, jednoducho si ju prečítate.

iOS 17
Zdroj: Apple

Aplikácia správy tiež dostala vynikajúcu novinku s názvom Chek In. Pomocou nej môžete upozorniť svojich blízkych, že ste sa bezpečne dostali do cieľa.

A ak náhodou nepokračujete smerom ku cieľu, prípadne ste Check In nepotvrdili, vaši známi budú môcť dočasne sledovať vaše údaje, ako sú poloha, stav batérie, stav mobilných služieb a podobne.

iOS 17
Zdroj: Apple

Pochopiteľne, ku týmto dátam budú mať prístup iba vami vybrané kontakty. Všetko bude navyše šifrované na úrovni end-to-end. Apple myslelo na čo najvyššiu bezpečnosť.

Do Správ napokon dorazila ešte jedna príjemná novinka, ktorou je možnosť vytvárať si živé nálepky z vlastných fotiek. Jednoducho podržíte prst napríklad na vašom psíkovi v aplikácii fotky, jeho silueta sa vám vyreže rovnako, ako to poznáte z iOS 16 a následne kliknete na možnosť vytvoriť nálepku.

ios 17 live stickers
Zdroj: Apple

Do živých Live Stickers môžete pridáva aj rôzne efekty, s ktorými ich oživíte, pričom všetky z nich sa vám uložia na novom mieste v rámci klávesnice, vďaka čomu ku ním budete mať v rámci iOS 17 oveľa jednoduchší prístup.

AirDrop – NameDrop

iOS 17
Zdroj: Apple

Apple v iOS 17 predstavilo novú funkciu, ktorá je odvodená od klasického AirDropu. Po priblížení dvoch iPhonov alebo Apple Watch ku sebe si môžete medzi zariadeniami jednoducho pre-zdieľať svoj kontakt, vďaka čomu získate digitálnu vizitku druhej osoby.

Rovnakým gestom môžu používatelia zdieľať obsah či spustiť SharePlay, aby mohli počúvať hudbu, sledovať film alebo hrať hry vo svojej tesnej blízkosti.

Apple zlepšilo autocorrect

Spoločnosť Apple po dlhých rokoch prepracovala systém automatického opravovanie chýb, ktorý podľa vývojárov obsahuje ten najmodernejší jazykový model strojového učenia. Telefón vám bude vedieť oveľa lepšie predpovedať slová, ktoré chcete napísať a zvýši sa aj presnosť pri práci s textom.

Používatelia sa tiež môžu tešiť na vylepšené diktovanie. Problém je však v tom, že tieto funkcie budú zo začiatku fungovať pravdepodobne len v anglickom jazyku…

Nová aplikácia Journal

iOS 17
Zdroj: Apple

Operačný systém iOS 17 dostal aj úplne novú aplikáciu Journal, ktorá má slúžiť, ako váš osobný denník. Budete si do nej vkladať fotografie, videá a taktiež vám ponúkne návrhy zážitkov skrz fotografie, polohu, ľudí, mestá, tréningy a ďalšie. Za všetkým stojí technológia pokročilého strojového učenia.

Aplikácia využíva end-to-end šifrovanie, takže všetky vaše dáta zostanú len na vašom zariadení. Apple tiež pre Journal vyvinulo samostatné API, ktoré budú môcť vývojári aplikácií použiť na návrhy pre zapisovanie do denníka.

iOS 17
Zdroj: Apple

Nový režim StandBy

Jedna z očakávaných noviniek iOS 17 sa napokon stala realitou. Spoločnosť Apple pridala do iOS 17 aj režim StandBy, ktorý funguje podobne, ako keď Apple Watch položíte na nočný stolík. Výrobca tvrdí, že systém navrhol tak, aby ste naň dobre videli aj z diaľky.

Akonáhle svoj iPhone pripojíte na MagSafe nabíjačku a otočíte ho na šírku, zobrazí sa špeciálna obrazovka, ktorá vám ukáže rôzne informácie. Všetko záleží len od toho, ako si to nastavíte. Režim StandBy sa vďaka tomu perfektne hodí na nočný stolík, kuchynskú linku, alebo do kancelárie.

Režim StandBy iOS 17
Zdroj: Apple

Ako príklad si tu môžete nastaviť kalendár, službu Find My, rôzne hodinové ciferníky vrátane červeného, ktorý by vás nemal v noci vyrušovať atď. Funguje to v podstate rovnako, ako zariadenie Nest od spoločnosti Google.

Takáto inovácia chýbala operačnému systému ako soľ. Aj preto sme radi, že je konečne súčasťou iOS. Pokiaľ vás zaujímajú podrobnejšie informácie o režime StandBy, venovali sme mu samostatný článok.

Režim StandBy iOS 17
Zdroj: Apple

Ďalšie novinky, o ktorých informuje Apple: 

Safari pridáva lepšiu ochranu súkromného prehliadania pred sledovacími zariadeniami počas prehliadania, ako aj pred ľuďmi, ktorí by mohli mať prístup k zariadeniu používateľa. Pokročilá ochrana proti sledovaniu a odtlačkom prstov ide ešte ďalej a pomáha zabrániť webovým stránkam sledovať alebo identifikovať zariadenie používateľa. Súkromné prehliadanie sa teraz uzamkne, keď sa nepoužíva, čo používateľovi umožňuje mať otvorené karty, aj keď sa vzdiali od zariadenia.

Na jednoduchšie a bezpečnejšie zdieľanie hesiel a prístupových kľúčov môžu používatelia zdieľať heslá so skupinou dôveryhodných kontaktov. Každý v skupine môže pridávať a upravovať heslá a udržiavať ich aktuálne. Keďže zdieľanie prebieha prostredníctvom kľúčenky iCloud Keychain, je end-to-end šifrované.

Aplikácia Zdravie ponúka nové funkcie týkajúce sa duševného zdravia. Používatelia môžu zaznamenávať svoje denné nálady a momentálne emócie; zistiť, čo môže prispievať k ich duševnému stavu; a ľahko pristupovať k hodnoteniu depresie a úzkosti, ktoré sa často používa na klinikách, plus k zdrojom dostupným v ich regióne. Okrem toho zväčšenie vzdialenosti, z ktorej sa na zariadenie pozerá, môže pomôcť deťom znížiť riziko krátkozrakosti a dospelým používateľom dáva možnosť znížiť digitálnu únavu očí. Vzdialenosť od obrazovky v programe Screen Time využíva kameru TrueDepth na to, aby používateľov povzbudila k vzdialeniu zariadenia po tom, čo ho dlhší čas držali bližšie ako 12 palcov od tváre.

Mapy pridávajú offline mapy, takže používatelia si môžu stiahnuť určitú oblasť a získať prístup k navigácii odbočka po odbočke, zobraziť odhadovaný čas príchodu, nájsť miesta v Mapách a ďalšie informácie, keď sú offline. Mapy tiež umožňujú ľahšie ako kedykoľvek predtým objavovať tisíce trás v parkoch po celých Spojených štátoch a podporujú vodičov elektrických vozidiel informáciami o dostupnosti nabíjania v reálnom čase.

AirTag môžete zdieľať až s piatimi ďalšími osobami, takže priatelia a rodina môžu sledovať položku v službe Find My. Všetci v skupine budú môcť vidieť polohu predmetu, prehrať zvuk a použiť presné vyhľadávanie, aby pomohli určiť polohu zdieľanej značky AirTag, keď je nablízku. Táto funkcia funguje aj so všetkými ostatnými sieťovými doplnkami Find My.

Prečítajte si tiež  Apple vyplo svoj Online Store v prípravách na predobjednávky iPhonu 13

Apple Music predstavuje Collaborative Playlists, vďaka ktorým je počúvanie hudby s priateľmi jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, a SharePlay v aute umožňuje všetkým cestujúcim jednoducho prispievať k tomu, čo sa prehráva. Poslucháči môžu hudbu ovládať zo svojich vlastných zariadení, aj keď nemajú predplatné Apple Music.

Zdieľanie obsahu pomocou AirPlay je ešte jednoduchšie vďaka inteligencii v zariadení, ktorá sa teraz učí preferencie používateľa. AirPlay bude fungovať aj s podporovanými televízormi v hoteloch, čo používateľom umožní jednoducho si vychutnať obľúbený obsah na televízore aj na cestách. Táto možnosť, vytvorená na základe ochrany súkromia a bezpečnosti, bude k dispozícii do konca roka vo vybraných hoteloch, počnúc značkami IHG Hotels & Resorts.

AirPods majú nové výkonné funkcie vrátane adaptívneho zvuku, personalizovanej hlasitosti a uvedomovania si konverzácie, ktoré nanovo definujú osobný zvukový zážitok.

Aplikácia Domov pridáva používateľom možnosť zobraziť až 30-dňovú históriu aktivít v rámci zámkov, garážových brán, poplašných systémov a kontaktných senzorov. Okrem toho sú teraz pre zámky kompatibilné so systémom Matter k dispozícii dve obľúbené funkcie zámkov HomeKit – odomknutie poklepaním a PIN kódy, čo poskytuje ešte viac spôsobov prepojenia domácnosti.

Funkcia Pripomienky obsahuje zoznam potravín, ktorý automaticky zoskupuje pridané položky do kategórií, aby uľahčil nakupovanie. Používatelia môžu zmeniť spôsob zoskupenia položiek a zoznam si zapamätá ich preferencie.

Funkcia Visual Look Up je teraz k dispozícii v pozastavených videách.

Siri môžete aktivovať jednoduchým vyslovením „Siri“ namiesto „Hey Siri“. Po aktivácii môžu používatelia vydávať viacero príkazov za sebou bez toho, aby museli asistentku opätovne aktivovať.

Album Ľudia v aplikácii Fotografie využíva strojové učenie priamo v zariadení na rozpoznávanie mačiek a psov používateľa.

Medzi aktualizácie ochrany osobných údajov patrí rozšírenie funkcie Communication Safety (Bezpečnosť komunikácie) nad rámec správ, ktorá pomáha zabezpečiť bezpečnosť detí pri odosielaní a prijímaní obsahu prostredníctvom služby AirDrop, správy FaceTime a pri používaní výberového okna Fotografie na výber obsahu na odoslanie. Rozširuje sa aj na videoobsah, ktorý sa okrem fotografií vzťahuje aj na fotografie. Nová funkcia Upozornenie na citlivý obsah pomáha dospelým používateľom vyhnúť sa zobrazeniu neželaných nahých obrázkov a videí. Podobne ako v prípade funkcie Communication Safety sa všetky obrázky a videá pre funkciu Sensitive Content Warning spracúvajú v zariadení, takže spoločnosť Apple nemá prístup k obsahu.

Apple tiež vylepšilo v iOS 17 funkcie prístupnosti, o čom sme vás informovali v tomto článku.

Podrobný opis aktualizácie iOS 17 podľa Apple 

Telefón

 • Plagáty kontaktov vám umožňujú vytvoriť si prispôsobený plagát, ktorý sa zobrazí na zariadeniach iných užívateľov, keď im zavoláte.

Správy

 • V apke Nálepky pre iMessage nájdete na jednom mieste všetky svoje nálepky vrátane Live nálepiek, memoji, animoji, emoji nálepiek a balíkov nálepiek od tretích strán.
 • Live nálepky môžete sami vytvárať nadvihnutím objektov z pozadia na fotkách alebo videách a štylizáciou pomocou efektov Lesklé, 3D, Komiks alebo Obrys.
 • Funkcia Sprevádzanie automaticky informuje člena rodiny alebo priateľa o tom, že ste v poriadku dorazili do cieľa, a ak sa niekde zdržíte, môže s nimi zdieľať užitočné informácie.
 • Vo vylepšenom vyhľadávaní rýchlejšie nájdete správy pomocou kombinovaných filtrov, napríklad pre osoby, kľúčové slová alebo typy obsahu, ako sú fotky alebo odkazy, ktoré vo výsledkoch vždy vrátia to, čo ste hľadali.
 • Potiahnutím ľubovoľnej bubliny so správou doprava môžete odpovedať na správu medzi riadkami.
 • Funkcia na odstraňovanie jednorazových kódov automaticky vymazáva z apky Správy overovacie kódy, ktoré boli automaticky vyplnené v iných apkách.

FaceTime

 • Ak vám príjemca FaceTime hovoru nedvíha, môžete mu nahrať odkaz vo forme videosprávy alebo audiosprávy.
 • FaceTime hovory si môžete užívať na Apple TV, pričom iPhone bude slúžiť ako kamera (Apple TV 4K 2. alebo novšia generácia).
 • Reakcie vo videohovoroch vás obklopia 3D efektmi ako srdcia, balóniky, konfety a ďalšie a spúšťať ich môžete aj pomocou gest.
 • Videoefekty vám ponúkajú možnosť upraviť intenzitu štúdiového osvetlenia a režimu Portrét.

Pasívny režim

 • Celoobrazovkové rozhranie s prehľadnými informáciami ako hodiny, fotky a widgety navrhnuté tak, aby bolo ľahko čitateľné z diaľky na iPhone, ktorý sa nabíja položený na boku napríklad na nočnom stolíku, kuchynskej linke alebo stole.
 • Hodiny môžete zobraziť v rôznych štýloch vrátane digitálnych, ručičkových, slnečných, plávajúcich alebo svetového času a niektoré detaily, napríklad farbu akcentu, si môžete prispôsobiť. 
 • Vo widgete Fotky sa automaticky zobrazujú vaše najlepšie zábery v náhodnom poradí, môže však predvádzať fotky z vami vybraného albumu.
 • Widgety vám umožňujú sledovať informácie z diaľky a zobrazujú sa v dynamických sadách, ktoré v správnom čase zobrazia to, čo práve potrebujete.
 • V nočnom režime sa pri slabom osvetlení hodiny, fotky aj widgety sfarbia do červena.
 • Ak používate viacero nabíjačiek MagSafe, Pasívny režim si pre každé miesto, na ktorom zariadenie nabíjate, bude pamätať preferované zobrazenie vrátane hodín, fotiek alebo widgetov.

Widgety

 • V interaktívnych widgetoch na ploche, zamknutej obrazovke alebo v pasívnom režime môžete klepnutím vykonávať rôzne akcie, napríklad označiť pripomienky ako dokončené.
 • Na plochu Macu si môžete pridať aj widgety z iPhonu.

AirDrop

 • Funkcia NameDrop slúži na jednoduchú výmenu údajov s novými kontaktmi podržaním iPhonov pri sebe.
 • K dispozícii je aj nový spôsob inicializácie AirDropu – zdieľanie obsahu alebo reláciu SharePlay cez AirDrop spustíte podržaním iPhonov pri sebe.

Klávesnica

 • Zjednodušené upravovanie automatických opráv dočasne podčiarkuje opravené slová a umožňuje vám vrátiť sa k pôvodne napísanému slovu klepnutím.

Safari a heslá

 • Profily poskytujú pri prezeraní stránok samostatné prostredie s rôznym zameraním, napríklad pracovné a osobné, každé s vlastnou históriou, cookies, rozšíreniami, skupinami tabov a obľúbenými položkami.
 • Vylepšené anonymné prezeranie teraz zamyká anonymné okná, ktoré práve nepoužívate, blokuje načítanie známych trackerov a odstraňuje z URL sledovacie identifikátory.
 • Zdieľanie hesiel a prihlasovacích kľúčov vám umožňuje vytvoriť si skupinu hesiel, ktoré budú zdieľané s dôveryhodnými kontaktmi, a keď ich niektorý z členov zmení, automaticky sa aktualizujú.
 • Jednorazové overovacie kódy z apky Mail sa automaticky vypĺňajú v Safari, takže sa môžete prihlasovať bez opustenia prehliadača.
Prečítajte si tiež  Apple prinesie rekordne lacné slúchadlá. Pripravte sa na nové "AirPods Lite"

Hudba

 • Cez SharePlay môžu všetci pasažieri v aute jednoducho ovládať a púšťať hudbu z Apple Music.
 • Nepretržité a plynulé prehrávanie hudby vďaka prelínaniu, ktoré postupne stíši aktuálne prehrávanú skladbu a zosilní tú, ktorá nasleduje.

AirPlay

 • V inteligentnom zozname AirPlay zariadení sa tieto zobrazujú podľa relevancie na základe vašich preferencií, takže vždy ľahko nájdete správny televízor alebo reproduktor kompatibilný s funkciou AirPlay.
 • Návrhy na pripojenie k AirPlay zariadeniam sa proaktívne zobrazujú ako hlásenia, takže sa vždy rýchlo pripojíte k svojim obľúbeným AirPlay zariadeniam.
 • Medzi iPhonom a najrelevantnejším AirPlay zariadením v blízkosti sa pripojenie nadväzuje automaticky, takže vám stačí klepnúť na tlačidlo Prehrať a môžete si začať vychutnávať svoj obľúbený obsah.

AirPody

 • Adaptívne audio je nový režim počúvania, ktorý dynamicky kombinuje aktívne potláčanie hluku s transparentným posluchom, takže filtrovanie šumu sa vždy dokonale prispôsobí vášmu okoliu (AirPody Pro (2. generácia) s verziou firmvéru 6A300 alebo novšou).
 • Prispôsobenie hlasitosti upravuje hlasitosť prehrávaných médií v reakcii na vaše okolie a podľa vašich dlhodobých poslucháčskych návykov (AirPody Pro (2. generácia) s verziou firmvéru 6A300 alebo novšou).
 • Detekcia konverzácií stíši hlasitosť médií, zvýrazní hlasy ľudí pred užívateľom a zároveň potlačí hluk na pozadí (AirPody Pro (2. generácia) s verziou firmvéru 6A300 alebo novšou).
 • Počas hovoru môžete vypnúť alebo zapnúť mikrofón stlačením stopky AirPodov alebo korunky Digital Crown na AirPodoch Max (AirPody (3. generácia), AirPody Pro (1. a 2. generácia) alebo AirPody Max s verziou firmvéru 6A300 alebo novšou).

Mapy

 • Offline mapy vám umožňujú vybrať si oblasť, ku ktorej chcete mať prístup vrátane vyhľadávania a prezerania podrobných informácií o miestach, stiahnuť ju a používať na iPhone bez pripojenia k Wi-Fi alebo mobilného signálu.
 • Vylepšené trasy pre elektromobily zohľadňujú pri plánovaní trás dostupnosť nabíjačiek v podporovaných sieťach zisťovanú v reálnom čase.

Zdravie

 • Zamyslenia nad stavom mysle vám umožňujú zaznamenávať svoje okamžité pocity a denné nálady, vybrať faktory, ktoré vás najviac ovplyvňujú, a opísať svoje pocity.
 • Interaktívne grafy poskytujú prehľad o stavoch vašej mysle, jej zmenách v čase a o faktoroch, ktoré ich mohli ovplyvniť, ako je napríklad cvičenie, spánok a minúty meditácie.
 • Dotazníky o duševnom zdraví vám pomôžu získať predstavu o tom, nakoľko vám momentálne hrozí riziko depresie a úzkosti a či by vám neprospela pomoc odborníka.
 • Vzdialenosť od obrazovky využíva dáta z TrueDepth kamery, ktorá zabezpečuje podporu Face ID, na základe ktorých vám odporúča pozerať sa na obrazovku zariadenia z väčšej vzdialenosti, čo pomáha uľaviť očiam unaveným z pozerania na digitálny obraz a u detí znižuje riziko krátkozrakosti.

Súkromie

 • Zapnutím upozorňovania na citlivý obsah môžete chrániť užívateľov pred neželaným zobrazením obrázkov zachytávajúcich nahotu v apke Správy, AirDrope, na plagátoch kontaktov v Telefóne a v správach vo FaceTime.
 • Rozšírená ochrana bezpečnosti komunikácie teraz okrem fotiek dokáže detegovať nahotu aj vo videách, keď ich dieťa dostane alebo sa ich pokúsi odoslať v apke Správy, cez AirDrop, na plagátoch kontaktov v Telefóne, v správach vo FaceTime alebo v systémovom výbere fotiek.
 • Vylepšené oprávnenia na zdieľania poskytujú dôkladnejšiu kontrolu nad zdieľaním informácií s apkami prostredníctvom vstavaného výberu fotiek a oprávnení v apke Kalendár obmedzených na pridávanie udalostí.
 • Ochrana pred sledovaním prostredníctvom odkazov odstraňuje z odkazov zdieľaných v apkách Správy, Mail a Safari v režime anonymného prezerania nadbytočné informácie, ktoré niektoré webstránky používajú v adresách URL na sledovanie vašich aktivít naprieč stránkami, pričom funkčnosť odkazov nie je ovplyvnená.

Prístupnosť

 • Asistenčný prístup obmedzí rozhranie apiek Telefón, FaceTime, Správy, Kamera, Fotky a Hudba len na najzákladnejšie funkcie a použitím väčšieho textu, vizuálnych alternatív a zamerania výberu znižuje kognitívnu záťaž.
 • Živá reč vám umožňuje napísať to, čo chcete povedať, a nahlas to prečíta počas telefonických a FaceTime hovorov alebo osobných rozhovorov.
 • Hlasová odozva pri namierení v režime detekcie v apke Lupa dokáže pomocou iPhonu nahlas čítať drobný text na fyzických objektoch, napríklad na číselníkoch na dverách alebo tlačidlách na spotrebičoch.

Táto verzia obsahuje aj ďalšie funkcie a vylepšenia:

 • V časti Domáci miláčikovia v albume Ľudia v apke Fotky sú okrem priateľov a členov rodiny zhromažďované aj tváre vašich domácich zvierat.
 • Pre widget Album apky Fotky môžete vybrať konkrétny album z apky Fotky, ktorý sa bude zobrazovať vo widgete.
 • Zdieľanie predmetov v apke Nájsť vám umožňuje spoločne používať AirTag alebo príslušenstvo v sieti služby Nájsť až s piatimi ďalšími ľuďmi.
 • História aktivity v apke Domácnosť zobrazí nedávne udalosti týkajúce sa zámkov na dverách, garážových brán, bezpečnostných systémov a kontaktných senzorov.
 • PDF súbory a skeny dokumentov vložené do poznámok sa zobrazia v plnej šírke, čo zjednodušuje ich prezeranie a anotáciu.
 • Nové memoji nálepky na klávesnici s motívom svätožiare, škerenia a vyľakania.
 • Pri vyhľadávaní apiek v Spotlighte sa v naj výsledkoch pre danú apku zobrazia skratky, ktoré by ste možno chceli použiť.
 • V prepracovanom tabe Zdieľanie v apke Kondícia sa zobrazia najvýznamnejšie aktivity vašich priateľov, napríklad tréningové série alebo ocenenia.
 • Podpora pre prihlasovanie pomocou emailu alebo telefónneho čísla vám umožňuje prihlásiť sa na iPhone použitím ľubovoľnej emailovej adresy alebo telefónneho čísla, ktoré máte uvedené vo svojom účte Apple ID.
 • Pomocou nových nástrojov na kreslenie v apke Freeform vrátane plniaceho pera, akvarelového štetca, pravítka a ďalších môžete vytvárať ešte pútavejšie nástenky.
 • Optimalizácie funkcie Detekcia nehôd (iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max).

Niektoré funkcie nemusia byť k dispozícii vo všetkých regiónoch alebo na všetkých Apple zariadeniach. Viac informácií nájdete na stránke: https://www.apple.com/sk/ios/ios-17

Niektoré funkcie nemusia byť k dispozícii vo všetkých regiónoch alebo na všetkých modeloch iPhonov. Informácie o bezpečnostnom obsahu aktualizácií Apple softvéru nájdete na stránke: https://support.apple.com/kb/HT201222

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -