Spoločnosť Apple má globálny zásah, no najviac sa jej darí na domovskom americkom trhu. Európsky spotrebiteľ je stále relatívne náročný na technológie a preferuje viac zariadenia s operačným systémom Android.

To ale samozrejme neznamená, že by u nás Apple nebolo úspešné. Práve naopak. Technologický gigant z Cupertina zaznamenal počas Q2 (apríl, máj a jún) v Európe cez 9,6 milióna predaných iPhonov.

Vzhľadom na to, že dokopy sa predalo 50,1 milióna smartfónov, držalo Apple až 19,2 % podieľ na trhu.

Keď si vezmeme, že táto firma predáva predovšetkým drahšie smartfóny, výsledok je úžasný. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020 si navyše Apple polepšilo o celých 15,7 %. Najväčším ťahúňom bol zrejme iPhone 12, no číslam dopomohol aj dostupnejší iPhone 11, iPhone XR či iPhone SE 2. generácie.

Prvé miesto smeruje prekvapivo do Číny! 

Na prvom mieste rebríčka sa pomerne nečakane objavilo čínske Xiaomi, ktoré predbehlo aj Samsung. Predaje jeho zariadení činili 12,7 milióna kusov, čo sa postaralo o 25,3 % podiel na trhu. Medziročný nárast je neuveriteľných 67,1 %.

Spomínaný (druhý) Samsung predal za rovnaký čas 12 miliónov smartfónov a zachoval si 24 % podiel na trhu. V porovnaní s minulým rokom si ale na predajoch pohoršil a to o celých – 7%. To v praxi predstavuje miliardové straty.

Na štvrtej priečke je spoločnosť Oppo s 2,8 miliónovým predajom a 5,6 % podielom na trhu. Vzhľadom na medziročný nárast 180 % môžeme taktiež hovoriť o fantastickom úspechu.

Na záver tu mám menej známe Realme, ktoré predalo prekvapivo až 1,9 milióna zariadení a dosiahlo tak 3,8 % podiel. Medziročný nárast je šialených 1800 %.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJBusinesswire
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.