Apple to od minuloročného septembra vôbec nemal ľahké. Veľké prepady predajov jeho iPhonov vystrašili investorov. Včera Tim Cook situáciu upokojil. iPhonu sa za posledné 3 mesiace darilo omnoho lepšie. Stále však majú čo robiť aby sa predaje napravili.

3Slabý koniec minulého a začiatok tohto roka

Applu sa koncom minulého a začiatkom tohto roka vôbec nedarilo. Predaje boli podstatne nižšie a toto 6 mesačné slabšie obdobie sa podpísalo nie len na finančných výsledkoch ale aj hodnote akcii, ktoré dosť výrazne spadli. Mohlo za to viacero faktorov. Tým hlavným boli asi ceny nových produktov. Apple ich nasadilo na strop a ľudia si povedali, že tak drahé zariadenia nepotrebujú. Modely XS či XS Max tvorili len asi 19% z celkového predaja minuloročných iPhonov.

Na druhú stranu model XR v USA zakúpilo až 48% nových majiteľov. Zvyšných 33% používateľov kúpilo iný model ako napríkad iPhone 7/8, iPhone 8/8 Plus či ešte iPhone X (kým sa robil dopredaj skladových zásob). To vôbec nemôžeme považovať za úspech. Apple okrem toho znížilo objednávky a dokonca zrejme aj platilo pokuty spoločnosti Samsungu za to, že neodobralo sľúbený počet dielov.

Ako sa však ukazuje, za posledné 3 mesiace sa situácia výrazne stabilizovala a predaje iPhonu opäť začínajú naberať na obrátkach. Presviedčal nás o tom včera sám Tim Cook.

Späť
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here