Hoci sú technológie od spoločnosti Apple testované v tých najtvrdších podmienkach, aj tu existujú limity, po ktorých prekročení môžu zariadenia vykazovať známky poškodenia alebo nesprávneho fungovania. Najväčším problémom však je, že sa to môže stať aj počas obyčajnej jazdy na motorke.
Pokiaľ sa zaujímate o smartfóny od Apple, určite viete, že už iPhone 6 Plus priniesol technológiu OIS a teda optickú stabilizáciu obrazu. Neskôr sa k nej pridala aj funkcia automatického zaostrovania známa pod skratkou AF. Obe využívajú rôzne magnetické senzory a gyroskopy, ktoré bývajú náchylné na vibrácie. Niekedy ich dokážu nezvratne poškodiť.
Obe vyššie spomenuté technológie sú určené predovšetkým na to, aby znížili otrasy a ustálili fotografie alebo video. Problémom ale je, keď sú vystavené extrémnym situáciám, ktorým po technickej stránke ani nemôžu odolávať. Presne vtedy vo veľkom zlyhávajú.
Ak máte výkonnú motorku, iPhone radšej nechajte doma
Pokiaľ svoj telefón na dlhšiu dobu vystavíte vibráciám s vysokou amplitúdou v určitých frekvenčných rozsahoch, neskôr to môže viesť k zníženiu kvality fotografií a videí. Podľa Apple na to stačí dlhšia jazda na vysokovýkonnej alebo veľkoobjemovej motorke.
Tie dokážu vygenerovať intenzívne otrasy, ktoré sa prenášajú cez podvozok a riadidlá priamo do zariadenia. Aj z tohto dôvodu sa neodporúča používať iPhone v rámci rôznych úchytov či držiakov na takýchto dopravných prostriedkoch.
V prípade, že jazdíte na nízkoobjemovej alebo elektrickej motorke (prípadne bicykli), zariadenie je vystavené neporovnateľne nižšej amplitúde vibrácií. Aj v takomto prípade sa ale treba snažiť o čo najlepšie upevnenie a utlmenie a zároveň iPhone používať iba vtedy, keď je to skutočne nutné.
Na záver sa hodí uviesť, že týmto problémom môže trpieť každý smartfón od Apple, od iPhonu 6 Plus vyššie. Napíšte nám do komentára, či ste sa už stretli s niečim podobným. Sme zvedaví na vaše postrehy a reakcie.