Ešte v lete minulého roka sa objavili informácie o tom, že iPhone vykazuje väčšie množstvo žiarenia ako je to podľa normy stanovené. Koncom 2019 sa to celé prešetrilo, a zistilo sa, že to nie je pravda. Spoločnosť RF Exposure Lab’s ale naznačuje, že v prípade iPhonu 11 Pro môžu byť hodnoty predsa len vyššie.

Je iPhone 11 Pro nebezpečný kvôli nadmernému žiareniu?

O tom, že všetky iPhony sú maximálne bezpečné nás po opätovnom meraní ubezpečilo FCC, ktoré overuje, či je všetko v súlade s normou. V teste sme mohli vidieť iPhone 7, iPhone X a iPhone XS. Ani jeden z produktov nevykazoval vyššie hodnoty, ako by bolo povolené. To však nemusí platiť o iPhone 11 Pro, ktorý sa v decembrovej tabuľke neobjavil (aj keď samozrejme testami FCC musel prejsť, aby sa mohol predávať).

Spoločnosť RF Exposure Lab’s sa rozhodla žiarenie preveriť a dospela k veľmi znepokojujúcim záverom. Podľa výskumníkov iPhone 11 Pro vykazuje až 2 krát vyššie hodnoty, ako by mal.

Norma hovorí o tom, že žiarenie SAR môže byť maximálne na úrovni 1,6 W/kg na 1 gram tkaniva. Vlajková loď spoločnosti Apple má ale vykazovať až 3,8 W/kg na 1 gram tkaniva, čo je ďaleko za touto hranicou. Jedna sa o normy platiace v USA. Tie sú 50-násobne nižšie, ako bezpečnostný limit. Napriek tomu určite nie je dobre, keď iPhone vyžaruje viacej ako je to povolené.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
Je iPhone 11 Pro nebezpečný kvôli nadmernému žiareniu?

Spoločnosť RF Exposure Lab’s hovorí o tom, že celý test urobila presne tak, ako by ho robili v FCC. iPhone 11 Pro bol umiestnený približne 5 milimetrov od meracieho zariadenia. To je však všetko, čo o tomto testovaní vieme. Bližšie podrobnosti laboratórium nezverejnilo a tak sa k ním nemôžeme vyjadriť.

Dobrý postreh v tejto veci mal ale magazín Mobil.sk, ktorý poznamenal, že hodnota žiarenia SAR sa môže krátkodobo zvýšiť v prípade, že zariadenie nevie zachytiť signál (ktorý je napríklad slabý) a tak zvýši výkon svojich antén (aj preto sa nám iPhone v takomto prípade vybíja viac, ako je to bežné). Úplne teda stačilo, ak boli testy robené v uzatvorenom laboratóriu, v ktorom bol horší signál a nerelevantné čísla boli na svete.

Uvidíme, ako sa celá situácia vyrieši. Samotnou problematikou by sa mala teraz začať zaoberať aj organizácia FCC, ktorá iPhone 11 Pro schválila v prípade tejto normy. Nemal by byť teda vôbec nebezpečný. Jeden ale nikdy nevie… Veríte výsledkom laboratória Spoločnosti RF Exposure Lab’s alebo nie? Napíšte nám do komentára.

Prečítajte si tiež  To snáď nie je možné: iPhone 15 má ďalší problém. Tentokrát súvisí so zvukom
Je iPhone 11 Pro nebezpečný kvôli nadmernému žiareniu?
Je iPhone 11 Pro nebezpečný kvôli nadmernému žiareniu?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -