Už dávno neplatí, že si fanúšikovia spoločnosti Apple kupujú tie najnovšie iPhony. Veľakrát volíme pokojne aj niekoľkoročné modely, ktoré majú slušnú hardvérovú výbavu, dostatočný výkon a pravidelné aktualizácie najnovších verzií operačného systému iOS.

Dnes sa v krátkosti pozrieme na to, aký je rozdiel medzi iPhonom 15 a iPhonom 14 v rýchlom porovnaní a skúsime vám pomôcť v rozhodovaní sa, ktorý sa z tejto dvojice oplatí viac. Výsledok je pomerne jednoznačný.

iPhone 15 – Apple dlho nepostavil tak dobrý smartfón

iPhone 15
Zdroj: Unsplash / Rahul Mishra (úprava redakcie)

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše a ponúkli vám stručný prehľad o tom, v čom je iPhone 15 lepší, poďme rovno na vec. Po vizuálnej aj technickej stránke je tento model podobný, ako starší iPhone 14, no zdanie môže klamať. iPhone 15 má vo vrchnej časti displeja Dynamic Island s podporou živých aktivít a tiež ponúka silnejší jas, až 2 000 nitov na priamom slnku. iPhone 14 ponúka maximálne 1 200 nitov.

Zariadenie má tiež moderný USB-C port, no s nízkymi prenosovými rýchlosťami a v jeho útrobách sa schováva extrémne výkonný čip A16 Bionic spolu so 6 GB RAM, ktorý sa nebude trápiť ani pri náročných apkách. Pridajme ku tomu vylepšenú kameru so 48 Mpx rozlíšením a máme vynikajúci iPhone, ktorý môžeme s hrdosťou označiť za jeden z najlepších, aký Apple za posledné roky postavil. Dobrá je tiež cena. iPhone 15 sa v čase uvedenia na trh predával za 949 €, no dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 709 €. To je pre Slovákov mimoriadne výhodná ponuka.

iPhone 14 – Nie je najlepší, no nič mu nechýba 

iPhone 14
Zdroj: YouTube / GadgetIn / HUDAKOV (úprava redakcie)

Keď sa pozriete na iPhone 14, po vizuálnej stránke ho od iPhonu 15 väčšina ľudí nerozozná. Áno, chýba mu Dynamic Island a zadné sklo je lesklé a nie matné, no sú to detaily, ktoré 99 % ľuďom absolútne nič nehovoria. Vyššie sme si uviedli niekoľko výhod, ktoré má novší model, no stále to neznamená, že iPhone 14 patrí do starého železa. Nie je síce najlepší, no v praxi mu nič nechýba. V prvom rade ponúka rovnako ako iPhone 15 moderný a aktuálny dizajn a hoci jeho hlavný fotoaparát disponuje „iba“ 12 Mpx rozlíšením, v praxi fotí absolútne bravúrne. Veď ruku na srdce, kto kedy potreboval viac megapixelov?

O výkon sa stará síce starší, no stále veľmi výkonný čip A15 Bionic v kombinácii so 6 GB RAM. iPhone 14 žiaľ nemá druhú generáciu ultraširokopásmového čipu, no na použitie s AirTagom vám postačí aj tá prvá. To čo vám však vadiť predsalen môže je fakt, že tu výrobca použil len Lighnting port a nie moderné USB-C. Tu sme však s dôležitými rozdielnosťami prakticky na konci a v ostatnom sú iPhone 14 aj iPhone 15 viacmenej rovnaké. Starší model sa v čase uvedenia na trh predával za 999 €, no dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 618 €. To je o cca 90 € menej, než zaplatíte za iPhone 15.

Prečítajte si tiež  Presne takto by mal vyzerať zmenšený výrez v iPhone 14 Pro

Kúpiť si iPhone 15 alebo iPhone 14?

iPhone 15 vs iPhone 14
Zdroj: Apple

Dostali sme sa na koniec nášho stručného porovnania, v ktorom padne jasný verdikt. Samozrejme tak ako vždy musí vedieť najlepšie každý sám, čo mu vyhovuje a čo nie. Ak sa na to, ale pozrieme z pohľadu ceny vs protihodnoty, v porovnaní iPhone 14 vs iPhone 15 jednoznačne vedie novší model, ktorý má niekoľko hardvérových vychytávok navyše a hlavne nie je o toľko drahší. Veď rozdiel nepredstavuje ani 100 €.

Za tento príplatok budete môcť používať iPhone 15 v rámci najnovších softvérových aktualizácii minimálne o jeden rok dlhšie ako iPhone 14, čo je veľká výhoda. Ak sa vám teda tento model páči, po kliknutí na tento odkaz ho kúpite za 709 €. Ako sme už napísali vyššie, aktuálne je to jeden z najvydarenejších smartfónov, aké Apple za dlhé roky predstavil. Aj preto jeho výberom neurobíte chybu. A ak sa vám viac zapáčil iPhone 14, len do toho. Pre bežného spotrebiteľa, ktorý nevyžaduje nič „extra“ je ako stvorený.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -