Spoločnosť Apple začala približne pred desiatimi rokmi diverzifikovať ponuku svojich smartfónov. V roku 2013 uviedla vôbec poprvýkrát dostupnejší iPhone 5C (po boku 5S) a o rok neskôr prišiel na trh iPhone 6 spolu s väčším modelom 6 Plus. Zariadenia sa vďaka tomu stali zaujímavejšie a dostupnejšie pre väčšie masy používateľov.

Apple si však napriek tejto zmene dokázalo pri iPhone držať relatívne vysokú maržu a priemernú predajnú cenu. Výskumníci zo spoločnosti Consumer Intelligence Research Partners síce zdôrazňujú, že tá od roku 2015 v prvých štvrťrokoch vždycky klesala a neskôr začala narastať, no podľa najnovších zistení sa situácia v posledných mesiacoch zmenila. 

Odborníci sa pozreli na USA trh, kde sledovali priemernú cenu predaných zariadení počas Q1 2023. Výsledky odhaľujú, že zákazníci minuli v priemere 988 $ za iPhone, čo je nový rekord.

iphone priemerna cena
Zdroj: CIRP

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max trhajú predajné rekordy 

Apple to dosiahlo najmä vďaka vydarenému iPhonu 14 Pro (dostupný od 1 025 €) a iPhonu 14 Pro Max (dostupný od 1 140 €), o ktoré je vo všeobecnosti vyšší záujem, ako o dostupnejšie modely 14 a 14 Plus.

Rovnako však situáciu mohol ovplyvniť aj fakt, že Apple malo koncom minulého roka problémy pri výrobe drahších prevedení „Pro“ a tak sa pre milióny zákazníkov stali skladovo dostupnými až začiatkom roka 2023, kedy si ich konečne mohli kúpiť.

iPhone 14 zdražel, pretože Apple nepredáva iPhone 13 mini

iPhone 13 mini
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger (úprava redakcie)

Medzi ďalšie dôvody, prečo sa iPhonu v uplynulých troch mesiacoch tak dobre darilo z hľadiska priemernej ceny patrí to, že posledná generácia sa predáva drahšie, než tomu bolo pri iPhone 13.

Dostupnejší variant mini vystriedala drahšia verzia Plus a tak najlacnejší iPhone, ktorý si môžete z aktuálnej generácie zaobstarať je klasický 6.1″ model, ktorý bol vždy o 100 € / $ drahší (ako model mini).

Dajte nám vedieť do komentára, koľko ste ochotní najviac zaplatiť za nový iPhone. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone zničí Samsung, Xiaomi, Oppo aj všetkých ostatných. Stane sa Apple najväčším výrobcom smartfónov na svete?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -