Po tom, čo spoločnosť Apple predstavila iPhone 12 začali používatelia hlásiť problémy, ktoré sa týkali prehrievania tohto zariadenia – súviselo to predovšetkým s konektivitou ku 5G sieti.

Počas uplynulého roka sa nám ale ozvali desiatky ľudí, ktorí taktiež zaznamenali zvýšenú teplotu zariadenia počas nenáročných procesov a vo väčšine prípadoch žili v oblasti, kde 5G ani nie je dostupné.

Možno by nám to neprišlo podozrivé, keby sme sa s podobným problémom nestretli aj my v redakcii. K dispozícii máme iPhone 12 Pro Max, ktorý je starý cca 8 mesiacov a z času na čas sa teplota jeho procesora (respektíve časti tela, pod ktorou sa nachádza) zvýši natoľko, že je jeho používanie bez krytu doslova nepohodlné.

Najhoršie však na tom je, že sa to nedeje vo chvíli, keď je na zariadení spustený náročný proces (napríklad hra alebo akýkoľvek foto/video editor). S prehrievaním sme sa stretli napríklad pri prezeraní fotografií, obyčajnom surfovaní po webe a dokonca aj vo chvíli, keď bol iPhone v stave nečinnosti.

Prečítajte si tiež  Nepríjemné zistenie: AirTags majú na svedomí početné krádeže áut

Nutné je tiež doplniť, že zariadenie bolo používané zhruba v 20 % prípadoch v oblasti (Bratislava), kde je dostupné aj 5G a vo zvyšných 80 % pracovalo iba so 4G. Zvýšená teplota pri použití rýchlejšej siete bola z nášho pohľadu zanedbateľná. Dá sa teda povedať, že s opisovaným prehrievaním skoro určite nesúvisela.

Aktualizácia na iOS 15 problém zmiernila no nevyriešila

Hoci sme si pôvodne mysleli, že ide o chybu v operačnom systéme iOS 14 – zrejme sme sa sčasti mýlili. Zariadenie sa totižto prehrieva aj s operačným systémom iOS 15. Dobrou správou ale je, že už sa to nedeje tak často.

Naši čitatelia nám opisovali tento problém hlavne v súvislosti s iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max, no z času na čas sa týkal aj majiteľov iPhonu 12 mini alebo iPhonu 12. Taktiež používali operačný systém iOS 14 aj iOS 15.

Fórum spoločnosti Apple a Macrumors hovorí za všetko

No a hoci to možno vyzerá ako chyba, ktorá sa týka iba pár majiteľov, na oficiálnom fóre podpory spoločnosti Apple sú tisíce komentárov, ktoré hovoria o podobných skúsenostiach. Ináč to nie je ani na fóre Macrumors, kde sa tento problém rozoberal vo viacerých vláknach.

Po dlhšom skúmaní sme prišli na to, že chybu s prehrievaním najčastejšie spôsobuje aktualizácia operačného systému iOS 14.6, ktorá obsahuje bližšie nešpecifikované chyby. Ak ju teda máte nainštalovanú, rýchlo prejdite na novšiu verziu.

Taktiež sa však prehrievanie vyskytuje aj pri iOS 15 a v našom prípade je to dokonca aj pri najnovšom iOS 15.1.1. Ako sme ale spomínali vyššie, nie je to také časté ako pri iOS 14…

Ako vyriešiť prehrievanie iPhonu 12 (a akýchkoľvek iných modelov) ?

No a ak vás zaujíma, čo môžete urobiť, riešení je hneď niekoľko. Tým základným je reštartovanie zariadenia, čím sa obnovia aj všetky procesy na pozadí. Práve tie môžu spôsobovať zvýšenú teplotu procesora.

Druhým tipom je kompletné preinštalovanie operačného systému iOS, no tu už ide o komplikovanejší a časovo náročnejší zásah. Ak ste ho nikdy predtým nerobili, navštívte radšej autorizovaný servis.

Niektorí ľudia v diskusiách tiež uvádzajú, že svoj iPhone jednoducho reklamovali a Apple im ho v priebehu pár dní vymenilo za nový kus. Ak vás teda problémy s prehrievaním trápia dlhodobo a neviete im prísť na kĺb, možno je to tá najlepšia cesta.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci portálu SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.