Tracker AirTag predstavuje užitočné zariadenie, vďaka ktorému môžete sledovať polohu vecí aj mimo svojho osobného Apple ekosystému. V zlých rukách sa ale AirTag môže stať dokonca nástrojom na krádeže. Podľa kanadskej polície sa AirTagy od spoločnosti Apple používajú pri čoraz väčšom počte cielených krádeží áut.

Prečítajte si tiež  AirTag 2. generácie: Čo toto zariadenie prinesie, aký bude mať dizajn a kedy sa dostane do predaja?

Podľa tlačovej správy sa vyšetrovateľom v meste York podaril nevídaný úlovok. Policajti totiž identifikovali novú metódu, ktorú zlodeji používajú na sledovanie a krádeže luxusných vozidiel. Zlodeji si autá označujú pomocou AirTagov a následne tak sledujú ich polohu. Účelom AirTagu v podobnej situácii je sledovať luxusné vozidlo až do bydliska obete, kde ho možno ukradnúť z príjazdovej cesty.

AirTag v úlohe nástroja pre krádež

Od septembra 2021 policajti v regióne York vyšetrovali päť prípadov, keď podozriví použili AirTagy pri krádežiach vozidiel vyššej triedy.

Zlodeji sa zameriavajú na obzvlášť cenné vozidlá, ktoré nájdu na verejných miestach a parkoviskách. Následne na ne umiestňujú sledovače AirTag na neviditeľné miesto, napríklad do ťažného zariadenia alebo do otvárania palivovej nádrže v nádeji, že ho majiteľ vozidla neobjaví.

Tu možno argumentovať funkciou, ktorá zabezpečuje upozornenie na sledovanie polohy AirTagom. Nie všetci poškodení však dostávajú upozornenia o tomto fakte, poprípade naň nereagujú, alebo jednoducho nemajú iPhone.

Hoci s AirTagmi bolo doteraz priamo spojených len päť krádeží, za posledný rok bolo v regióne ukradnutých viac ako 2 000 vozidiel a problém sa postupne rozširuje aj do ďalších lokalít. Polícia očakáva, že v budúcnosti sa budú AirTagy používať v širšom meradle pri čoraz väčšom počte krádeží vozidiel.

Polícia vyzvala majiteľov vozidiel, aby podľa možnosti parkovali v uzamknutej garáži a pravidelne kontrolovali svoje vozidlo na prítomnosť sledovacích zariadení, najmä ak dostanú oznámenie o neznámom AirTagu v ich blízkosti.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.