Spoločnosť Apple bude musieť v roku 2023 uskutočniť jednu z najkontroverznejších zmien v histórii operačného systému iOS. Z dôvodov tlakov zo strany Európskej únie povolí na jej území možnosť inštalácie aplikácií mimo internetového obchodu App Store. Ide o proces, ktorý nazývame ako „sideloding“ a poznáme ho z Androidu.

Ako sme vás nedávno informovali, technologický gigant príde s touto možnosťou len v Európe, pričom nikde inde vo svete nemá fungovať. A ak si myslíte, že sa to bude dať celé jednoducho obísť zmenou regiónu v internetovom obchode App Store, tak ste na omyle.

Technologický gigant už do súčasného operačného systému pridal špeciálnu technológiu, ktorá mu pomôže s prísnou kontrolou sideloadingu. Téme sa venoval 9to5mac.

Všetko sa to stalo potichu a nenápadne, keď Apple vydalo aktualizáciu iOS 16.2 ešte v decembri minulého roka. Toto obdobie len tak mimochodom úplne súhlasí s tým, kedy sme sa po prvýkrát dozvedeli, že do iOS 17 si budeme môcť inštalovať aplikácie mimo App Store. Zrejme to teda nebude náhoda.

Pomôže špeciálny systém, ktorý už máme v iPhonoch

Späť však k téme. Aktualizácia iOS 16.2 obsahuje aj úplne nový systém s interným názvom „Countryd„, ktorého hlavnou úlohou je presné určenie regiónu používatelia na základe rôznych vstupných informácií, ktoré dokáže vyčítať zo zariadenia.

Countryd má sledovať napríklad kód krajiny, v ktorej žijete na základe dát z Wi-Fi routera či SIM karty a taktiež GPS súradníc. Ide o ochranu, ktorá sa nedá oklamať žiadnym konvenčným spôsobom a Apple si ňou poistilo bezproblémovú prevádzku internetového obchodu App Store všade vo svete.

Nepomôže ani iPhone kúpený v Európe

iPhone 13 Pro a európska vlajka
Zdroj: Unsplash / Luka Petranović (úprava redakcie)

Ak teda niekto z USA alebo Afriky kúpi v Európe iPhone, no používať ho bude na druhej strane sveta, nepomôže mu ani to, keď si ako región v App Store nastaví Slovensko.

Apple bude veľmi dobre vedieť, že ide o pokus o obídenie ochrany a inštaláciu aplikácii mimo jeho vlastného internetového obchodu mu nedovolí.

Naopak, ak sa náhodou stane, že ďalšia svetová krajina bude vyžadovať povolenie sideloadingu, spoločnosti Apple bude stačiť zmena nastavenia systému Countryd, vďaka čomu si výrazne zjednoduší všetky procesy. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to bude celé vyzerať a fungovať v praxi.

Čo si myslíte o sideloadingu v iOS 17 vy? Napíšte nám svoje názory do komentára.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto video si Apple pripravilo na Deň Zeme!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -