Apple predstaví operačný systém iOS 17 už o niekoľko týždňov na konferencii WWDC 2023, pričom novinka bude obsahovať množstvo vylepšených funkcií, vrátane úplne novej aplikácie, ktorá by mala slúžiť ako denník. V iOS 17 sa má ale vyskytovať ešte jedna dôležitá zmena, ktorá sa bude týkať inštalácie aplikácií.

Ako uvádza zahraničný portál 9to5mac, Apple povolí vôbec po prvýkrát prístup ku aplikáciám pre iPhone aj mimo internetového obchodu App Store. Pôjde o takzvaný „sideloading“, ktorý odjakživa funguje napríklad na konkurenčnej platforme Android.

Mark Gurman z agentúry Bloomberg sa teraz ku tejto kontroverznej téme vyjadril, pričom potvrdil nedávne úniky, ktoré sa týkali dostupnosti samotnej funkcie. Tú si totiž budeme môcť „užívať“ len na európskych zariadeniach, pričom v USA a rovnako vo zvyšku sveta nebude povolená.

Gurman tiež prezradil, že iOS 17 bude obsahovať aj vylepšenie aplikácií Peňaženka či Nájsť a taktiež prinesie prepracované používateľské rozhranie, pravdepodobne pri ovládacom centre.

Aplikácie mimo App Store si stiahnete aj na Slovensku

Svetoznámy leaker a analytik bol hosťom v podcaste portálu Macrumors, kde všetky svoje informácie, ktoré pochádzajú z renomovaných zdrojov (priamo zo spoločnosti Apple) podrobne vysvetlil.

Je nutné podotknúť, že spoločnosť Apple nepovoľuje inštaláciu apiek do iPhonu z dvoch dôvodov. Tým prvým je pochopiteľne obrovský biznis, ktorý sa točí okolo internetového obchodu App Store a druhým obavy zo zníženia bezpečnosti a straty súkromia u jej používateľov. Keďže však Európska únia pracuje na nariadeniach (zákon DMA), ktoré ju ku sideloadingu donútia, v tomto prípade nemá na výber.

Spoločnosť Apple bude musieť podľahnúť veľkému tlaku zo strany EÚ a urobiť aspoň minimum preto, aby splnila nové pravidlá. V opačnom prípade jej hrozia pokuty či dokonca zákaz predaja produktov na území EÚ, čomu sa chce vyhnúť.

Zároveň platí, že Apple bude naďalej dbať na svoj biznis, bezpečnosť a súkromie používateľov a preto sideloading nepovolí nikde mimo Európskej únie. V Amerike, Ázii atď musia najskôr začať platiť podobné zákony.

Apple sa so sideloadingom nebude chváliť na WWDC 2023

Gurman tiež prezradil, že spoločnosť Apple zakomponuje možnosť inštalácií apiek mimo App Store do operačného systému iOS 17 veľmi neochotne a dokonca ju plánuje tak bagatelizovať, že ju ani neodprezentuje na WWDC 2023.

V súčasnosti ešte nie je celkom jasné, ako to bude celé fungovať, no špekuluje sa nad tým, že vývojári týmto spôsobom nič extra nezískajú. Aj keď bude možné aplikácie do iPhonu inštalovať mimo App Store, potrebný na to bude špeciálny konfiguračný profil a ten pochopiteľne Apple neposkytne zadarmo.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Quetzalcoatl

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Technologický gigant chce mať nad všetkým softvérom kontrolu aj vtedy, ak sa do zariadenia dostane z alternatívneho internetového obchodu, čo je na jednej strane trúfale, no na strane druhej aj veľmi náročné. Uvidíme teda, ako to dopadne.

Apple vylepší v iOS 17 aj Peňaženku či apku Nájsť 

Leaker sa tiež vyjadril ku ďalším zmenám, ktoré majú byť súčasťou iOS 17. Konkrétne ide o prepracované aplikácie Nájsť a Peňaženka a taktiež vylepšené prvky používateľského rozhrania.

Hoci tie Gurman bližšie nešpecifikoval, môžeme sa domnievať, že narážal na prepracovanie ovládacieho centra, o ktorom sme písali v tomto článku.

Dajte nám vedieť do komentára, aký je váš názor na sideloading aplikácií mimo App Store. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory. Z nášho pohľadu je to nesprávny a úplne zbytočný krok, ktorým EÚ donúti spoločnosť Apple, aby zo svojho operačného systému iOS urobila niečo, čo sa až príliš podobá Android. Zákazníci si predsa iPhone kupujú presne preto, lebo sa chcú konkurenčnej platforme vyhnúť. Prečo nám teda niečo nasilu vnucovať?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -