Apple tento rok predstavilo celú paletu nových produktov a popravde, môžeme to zhodnotiť veľmi pozitívne. Novinky sa nám vo veľkej miere páčili a pokiaľ bude spoločnosť napredovať týmto smerom, myslíme si, že ešte dosť dlho bude dostatočne inovatívna na to aby si udržala post najhodnotnejšej firmy na celom svete. Je ťažké vybrať konkrétnu inováciu, ktorú považujeme za najodvážnejšiu ale niečo sme predsa len našli. Nie, nie je to vrchná časť displeja iPhonu X

Home Button, bye bye

Tento rok sme sa dočkali množstva odvážnych riešení ale popravde, ani jedno z nich nám neprišlo natoľko „riskantné“ ako práve toto jedno. Home Button. Je to súčasť iPhonu už od roku 2007, kedy ho zaviedol Steve Jobs v modeli 2G a neskôr začal používať v iPade či iPode Touch. Ľudia si naň počas 10 rokov zvykli a určite sa im nebude všetkým tak ľahko prechádzať na nový systém ovládania pomocou gest. Je nám síce jasné, že všetko je len vec zvyku ale predsa len počiatočná myšlienka Steva Jobsa v prípade Home Buttonu bola taká, že ak si aj urobil čokoľvek zlé, stačilo ho stlačiť a dostal si sa späť do hlavného menu.

- Reklama -

Okrem iného išlo aj o dizajnérsky prvok, ktorý však nahradila vrchná časť displeja. Sami sme žiaľ zatiaľ nemali možnosť vyskúšať si ako to celé funguje, takže to nebude hodnotiť či už pozitívne alebo negatívne. Zdá sa nám ale, že Apple muselo nabrať poriadnu odvahu na to, aby zrušilo tak moc zaužívaný zvyk, akým je práve Home Button. Spoločnosť má viac ako miliardu aktívnych zariadení každý jeden deň. Títo ľudia budú musieť časom prejsť na novšie modely a tie budú mať toto riešenie už všetky.

Treba si v tomto prípade ale uvedomiť aj jednu vec. Stále sa iPhonov X do sveta nedostane tak veľa (aj kvôli výrobným problémom) aby si musela zo dňa na deň miliarda ľudí zvykať na ich používanie. Je to otázka niekoľkých rokov, počas ktorých sa tlačidlo ustáli a na Home Button postupne zabudneme. Hoci to nie je inovácia, s ktorej by sme padali na sánku, považujeme to za veľmi odvážny a hlavne veľkolepý krok, ktorý zapisuje celkom novú etapu smerovania celej spoločnosti. Nie, že by nám to vyhovovalo. Na druhú stranu sa ale treba zamyslieť nad tým, že za posledné 3 roky Apple nepredstavilo nič prevratné, stále len vylepšovalo to, čo mu išlo najlepšie (iPhone 6 a jeho dizajn). iPhone X je ale niečim celkom novým. Niečim veľmi revolučným a zároveň aj niečim, čo nám ukazuje cestu smerovania tohto zariadenia na následujúce roky. Sme radi, že toho môžme byť súčasťou. Dobrá práca!

Pokiaľ ťa zaujíma Home Button, respektíve gestá, ktoré ho v novom iPhone nahradili, pozri si viac tu. Myslíš, že si na to zvykneš rýchlo alebo to pôjde pomaly? Svoje odpovede nám zanechaj v komentároch!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.