Pokiaľ si kúpite smartfón s operačným systémom Android, jeho podpora sa pohybuje v závislosti od výrobcu a modelu na úrovni 2-5 rokov. Práve tento fakt sa nepozdáva nemeckej vláde, ktorá navrhla veľmi prísne zákony. Týkať sa budú aj Apple, no problémy mu zrejme nenarobia.

Ako uviedol portál PCmag, nemecká vláda rokuje s komisiou EÚ, aby prijala minimálne sedemročné obdobie na podporu zariadení s operačným systémom iOS a Android. Od výrobcov by sa tým pádom vyžadovalo, aby aj naďalej poskytovali aktualizácie softvéru či zabezpečenia a prístup k dostatočnému množstvu náhradných dielov.

- Reklama -

Pre Apple žiaden problém! 

iPhone 6STieto hodnoty sa zdajú síce šialené, no Apple ich v skutočnosti bezproblémovo dodržiava, hoci nie sú prijaté. Stačí sa pozrieť na iPhone 6S (z roku 2015), na ktorý bude možné nainštalovať aj iOS 15 a ten sa bude dať používať až do septembra 2022.

Zároveň technologický gigant z Cupertina aj v roku 2021 vydal niekoľko updatov pre iOS 12 (predovšetkým bezpečnostných), ktoré sa týkajú iPhonu 6 či dokonca iPhonu 5S z roku 2013. Podpora má teda neuveriteľných 8 rokov! O tomto môžu majitelia Androidov zatiaľ iba snívať.

Prečítajte si tiež  Ako beží iOS 15 na šesťročnom iPhone 6S?

No a hoci je prístup nemeckej vlády z ekologického hľadiska správny, pretože by zákazníci nemuseli meniť zariadenia napríklad každé tri roky kvôli biednej softvérovej a hardvérovej podpore, uvedené časové obdobie sa nepozdáva ani Európskej Únii.

Predpokladá sa, že tá podobný zákon predsa len príjme, avšak podpora bude obmedzená maximálne na 5 rokov, pričom firmy budú musieť dodať náhradné diely zákazníkom najneskôr do piatich pracovných dní.

Čo si o tom myslíte vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJPCmag
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.