Apple dostalo na svoju adresu dosť dotazov ohľadom zákazu zobrazenia percent batérie v prípade náhrady (za neoverený kus) batérie či výmene v neautorizovanom servise. Nové iPhony vás upozornia na to ak použijete neoriginálny displej. Apple ide tvrdo proti takýmto opravám.

Nové iPhony vás upozornia na to ak použijete neoriginálny displej.

Neautorizovaný servis je v prípade Apple produktov dosť dobrý biznis. Vymeniť displej vám na kolene dokáže prakticky ktokoľvek zručný a náhradný dieľ nemá problém použiť aj falošný so slovami, že ide o originál. Takýmto spôsobom sa to dnes žiaľ robí a v Apple to veľmi dobre vedia. V podobných prípadoch začalo bojovať proti neautorizovanej výmene batérie.

Dôvodom je najmä bezpečnosť používateľa. Nejedná sa o certifikované produkty ani robotu. Často sa stáva, že menej kvalitné batérie sa po čase nafúknu a v najhorších prípadoch aj začnú horieť či dokonca vybuchnú. Originálne, certifikované produkty od Applu sú vždy pred použitím preverené. To znamená, že máte záruku bezchybnej funkčnosti a taktiež bezpečnosti. Čo sa týka displejov tak firma si na nich potrpí.

Každým rokom do nich pridáva vylepšenia vďaka ktorým sú prepracovanejšie a kvalitnejšie. V súčasnej dobe napríklad iPhone 11 Pro obsahuje displej, ktorý je hodnotený ako jeden z najlepších displejov na svete! Ak ho však nahradíte nejakou lacnou atrapou z Číny, len ťažko si ho budete môcť užívať. Presne preto Apple pridá k novým modelom aj upozornenie, ktoré vás bude informovať o tom, že displej na vašom iPhone bol vymenený za neoriginálny kus alebo bol nainštalovaný neautorizovaným servisom.

Upozornenie nebude mať žiadny vplyv na používanie zariadenia

Zaujímavé je napríklad to, že nové iPhony budú túto informáciu ponúkať pravdepodobne len vrámci updatu operačného systému na verziu iOS 13.1. Okrem dokumentu podpory sa táto informácia nachádza aj v texte, ktorý bol uverejnený spolu s iOS 13.1. Je teda možné, že až s touto verziou bola funkcia aj oficiálne spustená. Ťažko povedať, či bude varovanie fungovať aj pri klasickej iOS 13. To bude musieť ešte niekto vyskúšať.

Apple na jednej strane straší nepríjemným upozornením, na druhú stranu ale ubezpečuje, že pôjde len o dočasné hlásenie a to bude mať len informatívny charakter. Počas prvých štyroch dní po výmene displeja by sa vám na zamknutej ploche mala objavovať správa o tom, že nejde o originálny kus. Dokopy 15 dní by pri tom mala ostať v nastaveniach, v sekcii “Informácie”.

Podľa Applu môže mať neoriginálny displej nie len negatívny vplyv na nekvalitné zobrazenie ale tiež na výkon zariadenia a hlavne spotrebu energie. Na živote vás síce neohrozí ale už aj falošný kus, ktorý si dáte v neautorizovanom servise nainštalovať nie je o toľko lacnejší ako originál priamo v autorizovanom servise od Apple. Vždy sa oplatí uvažovať na dve strany.

Nové iPhony vás upozornia na to ak použijete neoriginálny displej. - svetapple.sk
Nové iPhony vás upozornia na to ak použijete neoriginálny displej. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here