Na celom svete vrátane Slovenska boli len pred malou chvíľou spustené predobjednávky na úplne nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro, ktorý dorazí k zákazníkom už 16. septembra. Jednou z výnimiek je ale Ruská federácia, kde spoločnosť Apple už niekoľko mesiacov nepôsobí a rovnako v krajine oficiálne nepredáva svoje zariadenia. Agentúra Reuters ale, píše, že to pre Rusov nie je žiaden problém.

Ako uviedol vo štvrtok pre tlačovú agentúru RIA Novosti vysoký vládny predstaviteľ, Rusi si môžu zaobstarať úplne nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro rovnako, ako ľudia po celom svete.

Zabezpečuje to moskovský systém paralelného dovozu, ktorý v krajine funguje od marca 2022. Obchodníci môžu dovážať výrobky zo zahraničia aj bez súhlasu ochrannej známky majiteľa. Tú v tomto prípade drží spoločnosť Apple.

iPhone 14 v Rusku? Prečo nie… 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Minister obchodu a priemyslu Denis Manturov odpovedal na otázku novinárov, či sa bude nový iPhone 14 predávať aj v Rusku pomerne jednoduchou odpoveďou: „Prečo nie? Ak si spotrebitelia chcú kúpiť tieto telefóny, tak áno. Bude tu príležitosť.“

Najväčším paradoxom celej situácie ale je, že Apple spustilo oficiálne predobjednávky na svoj iPhone 14 a iPhone 14 Pro až dnes o 14:00 hodine (nášho času). V Rusku však bolo možné predobjednať nové vlajkové lode z dielne technologického giganta už včera ráno.

Zariadenia sa objavili v sieti ruského mobilného operátora MTS, pričom cena za základný iPhone 14 v 128 GB verzii atakuje hranicu 84 990 rubľov. Pri aktuálnom kurze ide o čiastku 1392 €, ktorá je podstatne vyššia ako oficiálna slovenská cena 999 €.

Netreba pritom dodávať, že iPhone 14 už tak zdražel v celej Európe z dôvodu poklesu hodnoty eura voči doláru. Presné ceny nájdete v tomto článku.

Dodacia lehota na iPhone 14 je v Rusku štvrť roka 

iPhone 14 Pro Max Always-On
Zdroj: Future

A ak Rusov neodradí príliš vysoká cena, ktorá je výrazne vyššia v porovnaní so zvyškom sveta, pravdepodobne ich odradí dodacia lehota.

Zatiaľ čo u nás môžete získať iPhone 14 a iPhone 14 Pro už o týždeň, v najväčšej krajine sveta naň budú obyvatelia čakať približne 120 dní. Spoločnosť MTS si navyše vyhradzuje práva na zrušenie objednávky v prípade, že bude mať problém s jej dovozom.

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  iPhone OS 1 na iPhone 2G vs. iOS 10 na iPhone 7
Môže ťa zaujímať
- Reklama -