Spoločnosť Apple v roku 2023 predstavila nový iPhone 15 Pro Max, ktorý prináša jednu zvláštnu zmenu. Na rozdiel od predchodcov iPhonu 14 Pro Max či iPhonu 13 Pro Max a dokonca aj menšieho iPhonu 15 Pro ho už nezoženiete v základnej 128 GB verzii. Do redakcie sme teraz dostali dotaz, prečo je to tak. Prinášame teda jednu odpoveď pre všetkých ľudí, ktorých to môže zaujímať.

Odpovedať na túto otázku vlastne nie je až také zložité. Spoločnosť Apple je v prvom rade zameraná na to aby dosahovala čo najvyšší zisk a v roku 2023 v podstate ani nemala na výber. Rastúca cena energií či vysoká inflácia jej zvyšujú výrobné náklady na zariadenia, ktorých cena sa už niekoľko rokov nezmenila. Áno, v roku 2022 sme mali v Európe výrazné zdražovanie, avšak to spôsobila zmena kurzu eura voči doláru, ku ktorej došlo po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Spoločnosť Apple teda musela v roku 2023 vymyslieť stratégiu, ako zarobiť na iPhone 15 viac bez toho, aby zvyšovala jeho cenu. A dostala lišiacky nápad.

Prečo je iPhone 15 Pro Max dostupný len v 256 GB verzii? 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

iPhone 15 Pro Max je absolútne najpredávanejší model v ponuke, takže nie je prekvapením, že dodacie lehoty pri niektorých verziách dosahujú pokojne aj viac, ako dva mesiace. Ľudia skrátka tento smartfón chcú a je im relatívne jedno, či ho budú mať v základnej 128 GB verzii alebo väčšej 256 GB verzii. Vyššiu cenu ochotne zaplatia.

Apple sa teda rozhodol základný 128 GB model úplne vyhodiť z ponuky, vďaka čomu zarobí na každom jednom predanom iPhone 15 Pro Max o približne 100 – 150 € viac a to je pravdepodobne dostatočné mnžostvo peňazí, aby si firma vykryla svoje vyššie náklady na vývoji a výrobe. Rovnako platí, že 128 GB model prináša isté obmedzenia pre profesionálnych používateľov, ktoré sa týkajú ProRes videa. To by sa pri vlajkovej lodi diať nemalo.

Je síce pravda, že so 128 GB pamäťou sa dá kúpiť stále menší iPhone 15 Pro, no týmto spôsobom chce spoločnosť Apple zrejme podporiť jeho predaj a zároveň dať ľuďom najavo, že aj keď ide o prémiový model, nie je to to najlepšie z najlepšieho.

Nie je drahší 

Ak teda chcete iPhone 15 Pro Max, musíte sa zmieriť s tým, že ho získate len v 256 GB prevedení. Na druhej strane, na Slovensku ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 1 449 €, čo znamená, že sa predáva za úplne rovnakú cenu, ako 128 GB iPhone 14 Pro Max minulý rok. To je príjemný bonus, čo poviete?

Prečítajte si tiež  Zmení spôsob akým pracujete: Apple čoskoro uvedie aplikáciu Freeform, ktorá bude dostupná pre iPhone, iPad aj Mac

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -