Ešte včera sme vás ako prví na Slovensku informovali, že spoločnosť Apple zastavuje predaj svojich produktov na území Ruska. Táto novinka prišla iba jeden deň po tom, čo hodnota rubľa na ruskom trhu zaznamenala historický prepad a Apple zariadenia sa dali zakúpiť o stovky eur lacnejšie než u nás.

K celej situácii sa dnes pridalo aj oficiálne vyhlásenie zo strany spoločnosti Apple, ktorá potvrdila, že predaj bol zastavený na základe žiadosti ukrajinského vicepremiéra Mychajla Fedorova, ktorý minulý týždeň napísal list generálnemu riaditeľovi spoločnosti Apple Timovi Cookovi. Téme sa podrobne venoval portál Macrumors.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Fedorov žiadal Cooka, aby spoločnosť Apple zastavila predaj svojich produktov na území Ruska a takisto aby bol v tejto krajine zablokovaný internetový obchod App Store:

„Obraciam sa na Vás a som si istý, že nás nielen vypočujete, ale aj urobíte všetko pre to, aby ste ochránili Ukrajinu, Európu a napokon celý demokratický svet pred krvavou autoritárskou agresiou – zastavte dodávky služieb a produktov spoločnosti Apple do Ruskej federácie vrátane zablokovania prístupu do App Store!“

Ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu si bol pri písaní listu istý, že aj takéto kroky budú motivovať mládež a aktívne obyvateľstvo Ruska, aby zastavilo hanebnú vojenskú agresiu.

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Apple s jasným stanoviskom 

Aj keď reakcia spoločnosti Apple na celú túto situáciu neprišla hneď, napokon sme sa jej dočkali a musíme zhodnotiť, že je absolútne jednoznačná. Firma okrem zastavenia predaja svojich produktov na území Ruska zastavila aj všetko vývoz do krajiny. Akonáhle sa teda vypredajú skladové zásoby u maloobchodných predajcov, je dosť možné, že nový tovar tak skoro nepríde.

Ďalším dôležitým zásahom do vojnového konfliktu je zrušenie živého sledovania dopravy a živých udalostí v Apple Maps na celom úzémí Ukrajiny. Ku podobnému kroku sa už uchýlili aj iné navigačné aplikácie a systémy.

Apple takisto v Rusku obmedzilo službu Apple Pay a z App Store (mimo Ruska) vymazalo aplikácie RT News a Sputnik News. Technologický gigant sa zároveň pripája ku celému svetu, ktorý vyzýva na mierové vyriešenie celej situácie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

„Sme hlboko znepokojení ruskou inváziou na Ukrajinu a stojíme na strane všetkých ľudí, ktorí trpia v dôsledku násilia. Podporujeme humanitárne úsilie, poskytujeme pomoc pre rozvíjajúcu sa utečeneckú krízu a robíme všetko pre to, aby sme podporili naše tímy v regióne.“

Pomáhať môžu aj zamestnanci Apple 

7 zaujímavých faktov o Apple Parku, ktoré si nevedel titulka - svetapple.sk

Tim Cook zaslal všetkým zamestnancom spoločnosti Apple list, v ktorom im priblížil, akým spôsobom môžu pomôcť Ukrajine. Pokiaľ niekto zašle oprávnenej organizácii finančný dar, technologický gigant ho dorovná v pomere 2:1. Toto isté bude platiť aj pre už poslané finančné dary, ktoré boli od zamestnancov Apple odoslané od 25. februára 2022 do dnešných dní.

„Chcel som sa na chvíľu venovať prebiehajúcej kríze na Ukrajine.

Viem, že hovorím za všetkých v spoločnosti Apple, keď vyjadrujem naše znepokojenie nad všetkými, ktorých postihlo násilie. S každým novým obrazom rodín utekajúcich zo svojich domovov a odvážnych občanov bojujúcich o svoje životy vidíme, aké dôležité je, aby sa ľudia na celom svete spojili a podporili mier. 

Spoločnosť Apple prispieva na humanitárnu pomoc a poskytuje pomoc pre rozvíjajúcu sa utečeneckú krízu. Spolupracujeme aj s partnermi, aby sme posúdili, čo ešte môžeme urobiť. Viem, že mnohí z vás tiež hľadajú spôsob, ako Ukrajinu podporiť, a my chceme pomôcť posilniť vplyv vašich darov. Počnúc dnešným dňom bude spoločnosť Apple dorovnávať vaše dary oprávneným organizáciám v pomere 2:1 a v prípade darov týmto organizáciám od 25. februára to urobíme aj spätne.“

Apple pracuje na podpore svojich tímov na Ukrajine

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple tiež vo svojom liste zdôraznil, že firma pod jeho vedením pracuje na podpore svojich tímov na Ukrajine. Spoločnosť je podľa jeho slov v kontakte s každým zamestnancom vo vojnou zmietanej krajine a ponúka mu pomoc. List zakončil slovami, že „táto chvíľa si vyžaduje jednotu, odvahu a pripomína nám, že nikdy nesmieme stratiť zo zreteľa ľudskosť, ktorú všetci zdieľame“.

Cookov list a kroky spoločnosti Apple prichádzajú po sankciách, ktoré USA zaviedli voči Rusku ešte vo februári a ktoré bránia spoločnostiam vyvážať vybrané výrobky do tejto krajiny. Spoločnosť Apple vtedy predaj nezastavila a zdá sa, že reakcia bola vykonaná v dôsledku žiadosti Ukrajiny. Takisto ju ale zrejme ovplyvnil aj pád ruského rubľa, ktorý zaznamenal historické minimá.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.