Satelitné telefóny existujú už mnoho rokov a umožňujú používateľom komunikovať medzi sebou aj v tých častiach sveta, kde sa nenachádza mobilný signál. Problémom týchto zariadení ale je, že potrebujú špeciálny hardvér s obrovskou anténou, ktorý nie je možné vtesnať do tela bežného smartfónu. Ako ale píše Androidauthority, predsa sa objavila alternatíva.

Spoločnosť AST SpaceMobile hľadala možnosti, pomocou ktorých by sa dalo telefonovať cez satelit aj v prípade, že vlastníte len obyčajný Samsung Galaxy S22 Ultra. Ten nemá ani najnovšiu generáciu procesora Snapdragon 8 Gen 2, ktorý teoreticky dokáže nadviazať spojenie so satelitom (hoci len textové podobne, ako iPhone 14).

AST SpaceMobile sa za týmto účelom spojila s telekomunikačným operátorom AT&T a spoločnými silami sa im podarilo uskutočniť prvý hovor naprieč celým svetom, ktorý prebiehal cez satelit a zároveň klasický smartfón.

Aby sme boli presnejší, telefonát započal v americkom Texase a prijatý bol až v ďalekom Japonsku. Inžinierom sa teda podarilo dosiahnuť obrovský úspech.

Postačí smartfón s LTE

Na samotné spojenie poslúžil satelit BlueWalker 3, na základe čoho sa spoločnosti podarilo potvrdiť, že dokáže priniesť podporu pre širokopásmové mobilné pripojenie. Americký operátor AT&T v tomto prípade slúžil, ako prostredník.

Vo výsledku to znamená, že satelitná komunikácia by teoreticky v blízkej budúcnosti mohla byť možná skrz akýkoľvek smartfón, ktorý má podporu LTE. Samotná technológia by mala slúžiť predovšetkým tým používateľom, ktorí žijú v odľahlých oblastiach, kde nechytajú mobilný signál.

Ak by sa navyše rozšírila, teoreticky by mohla znížiť zaťaženie na telekomunikačné veže. To je však hudba ďalekej budúcnosti.

Aj iPhone 14 sa vie pripojiť na satelit, no je to obmedzené

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Pochopiteľne, v súčasnosti nepoznáme žiadne bližšie podrobnosti, no ide o vynikajúcu správu, nakoľko satelitné volania naberajú v poslednom období na veľkej popularite. So všetkým začala spoločnosť Apple, keď do iPhonu 14, ktorý dnes kúpite od 805 €, pridala v septembri 2022 podporu pre núdzové SOS volania cez satelit.

Tie fungujú podobne, ako v prípade čipu Snapdragon 8 Gen 2. Dajú sa cez ne posielať len textové správy no viackrát sa podarilo pomocou tejto technológie zachrániť ľudské životy.

Naposledy to bolo len pred pár dňami, keď traja študenti uviazli v 150 metrovom kaňone v studenej vode, kde čelili vysokému podchladeniu. Vďaka iPhonu 14 si ale dokázali privolať pomoc, pričom z tejto nepríjemnej situácie ich nakoniec dostal vrtuľník.

Prečítajte si tiež  Apple TV+ sa zameria na väčší počet celovečerných filmov!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -