Keď spoločnosť Apple v septembri 2022 predstavila iPhone 14 s podporou satelitnej komunikácie, potešila tým obrovské množstvo používateľov. Pokiaľ si ho chcete kúpiť, za najlepšiu cenu na Slovensku ho nájdete tu.

Dokonca sa už medzičasom objavili prípady, v ktorých táto technológia zachraňovala ľudské životy. S jedným z nich sme sa stretli aj v susednom Česku.

Teraz to však vyzerá tak, že chvíľkovú výhodu pre iOS už čoskoro prekonajú smartfóny s operačným systémom Android. O všetko sa postará spoločnosť Qualcomm, ktorú môžete poznať ako popredného výrobcu čipov a mobilných procesorov.

Práve Qualcomm teraz predstavil svoju novú technológiu Snapdragon Satellite, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Iridium

Nové možnosti pripojenia ku satelitu budú dostupné predovšetkým pre vlajkové lode smartfónov, ktoré budú vybavené najnovším 4 nm procesorom Snapdragon 8 Gen 2. Ten nájdeme spolu so satelitným pripojením mimo iného aj v pripravovanom Samsungu Galaxy S23 / S23+ a S23 Ultra.

Satelitné pripojenie bude možné využívať aj v bežných apkách na komunikáciu 

iPhone Satelit
Globalstar satellites (image: Globalstar)

Snapdragon ale zdôrazňuje, že jeho technologické riešenie nebude k dispozícii iba pre prípady núdze, kedy si človek bez mobilného signálu potrebuje privolať pomoc. Prístup ku nemu získajú aj aplikácie tretích strán vrátane populárnych chatov.

Technologický gigant prezradil, že jeho cieľom je dosiahnuť to, aby mohli ľudia medzi sebou komunikovať aj na odľahlých, vidieckych alebo pobrežných miestach. Samozrejme ale stále bude možné prostredníctvom satelitu privolať pomoc tak, ako to má vymyslené Apple.

Satelitné pripojenie aj pre počítače, tablety či automobily

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Čerešničkou na torte je potom to, že technológia Snapdragon Satellite nemá byť k dispozícii len pre najmodernejšie smartfóny s operačným systémom Android. Svoje využitie nájde aj v úplne iných zariadeniach, ako napríklad tabletoch, prenosných počítačoch, automobiloch a podobne.

Jednou zo spoločností, ktorá už stihla potvrdiť, že technológiu Snapdragon Satellite bude využívať je napríklad Garmin. V jeho prípade má ale slúžiť predovšetkým na núdzové volania podobne, ako pri spoločnosti Apple.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple si zavarila vo Francúzsku. Môžu za to praktiky spojené s App Store
Môže ťa zaujímať
- Reklama -