Jeden z najväčších dodávateľov Apple, spoločnosť TSMC, plánuje spustiť hromadnú výrobu novej generácie trojnanometrových čipov vo svojej továrni v Arizone už čoskoro.

Úniky naznačujú, že technologický gigant z Cupertina prejde na 3 nm proces počnúc čipom M2 Pro alebo M3 v priebehu roka 2023. Revolúcia je teda bližšie, ako si možno myslíte.

Očakáva sa, že čipy M2 Pro / M3 budú súčasťou budúcoročných počítačov Mac a teoreticky aj niektorých iPadov. Toto isté platí aj pre procesor A17 Bionic, ktorý nájde svoje miesto v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Vo všetkých prípadoch spoločnosť Apple použije 3 nm výrobný proces.

Za zmienku tiež stojí, že lacnejší iPhone 15 a iPhone 15 Plus budú mať k dispozícii procesor A16 Bionic, ktorý sa produkuje 4 nm výrobným procesom. Aj keď budú z tohto pohľadu znevýhodnené, určite to neznamená žiadne zásadné negatívum.

Apple má už dnes najvýkonnejší mobilný čip na svete. V roku 2023 bude prekonávať opäť len samé seba

MacBook a Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Apple (úprava redakcie)

Len pre zaujímavosť, najmodernejší procesor (po stránke výrobného procesu) je v súčasnosti práve A16 Bionic, ktorý je k dispozícii exkluzívne pre iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

Podľa testov ide o najvýkonnejší mobilný čip na svete, čo potvrdilo aj porovnanie so Snapdragonom 8 Gen 2 od spoločnosti Qualcomm. Horúcu novinku pre vlajkové lode s Androidom prekonáva dokonca aj generačné starší procesor A15 Bionic, ktorý debutoval s príchodom iPhonu 13 / 13 Pro.

Mark Gurman z agentúry Bloomberg očakáva, že čip M2 Pro sa bude používať v 14-palcovom MacBooku Pro a 16-palcovom MacBooku Pro v budúcom roku, ako aj v špičkovom Macu mini.

Podľa spoločnosti TSMC ponúkne 3nm technológia, známa aj ako N3, až o 15 % vyššiu rýchlosť pri rovnakých rozmeroch v porovnaní s technológiou N5. Spoločnosť tvrdí, že sériovú výrobu začne ešte v roku 2022.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro bude najvýkonnejší smartfón na svete. Konkurenti s Androidom nebudú mať šancu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -