Jeden z najväčších dodávateľov Apple, spoločnosť TSMC, plánuje spustiť hromadnú výrobu novej generácie trojnanometrových čipov vo svojej továrni v Arizone už čoskoro.

Úniky naznačujú, že technologický gigant z Cupertina prejde na 3 nm proces počnúc čipom M2 Pro alebo M3 v priebehu roka 2023. Revolúcia je teda bližšie, ako si možno myslíte.

- Reklama -

Očakáva sa, že čipy M2 Pro / M3 budú súčasťou budúcoročných počítačov Mac a teoreticky aj niektorých iPadov. Toto isté platí aj pre procesor A17 Bionic, ktorý nájde svoje miesto v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Vo všetkých prípadoch spoločnosť Apple použije 3 nm výrobný proces.

Za zmienku tiež stojí, že lacnejší iPhone 15 a iPhone 15 Plus budú mať k dispozícii procesor A16 Bionic, ktorý sa produkuje 4 nm výrobným procesom. Aj keď budú z tohto pohľadu znevýhodnené, určite to neznamená žiadne zásadné negatívum.

Apple má už dnes najvýkonnejší mobilný čip na svete. V roku 2023 bude prekonávať opäť len samé seba

MacBook a Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Apple (úprava redakcie)

Len pre zaujímavosť, najmodernejší procesor (po stránke výrobného procesu) je v súčasnosti práve A16 Bionic, ktorý je k dispozícii exkluzívne pre iPhone 14 Pro (dostupný od 1 299 €) a iPhone 14 Pro Max (dostupný od 1 449 €).

Podľa testov ide o najvýkonnejší mobilný čip na svete, čo potvrdilo aj porovnanie so Snapdragonom 8 Gen 2 od spoločnosti Qualcomm. Horúcu novinku pre vlajkové lode s Androidom prekonáva dokonca aj generačné starší procesor A15 Bionic, ktorý debutoval s príchodom iPhonu 13 / 13 Pro.

Mark Gurman z agentúry Bloomberg očakáva, že čip M2 Pro sa bude používať v 14-palcovom MacBooku Pro a 16-palcovom MacBooku Pro v budúcom roku, ako aj v špičkovom Macu mini.

Podľa spoločnosti TSMC ponúkne 3nm technológia, známa aj ako N3, až o 15 % vyššiu rýchlosť pri rovnakých rozmeroch v porovnaní s technológiou N5. Spoločnosť tvrdí, že sériovú výrobu začne ešte v roku 2022.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -