Známa analytická spoločnosť Nikkei Asia zverejnila správu, v ktorej nám načrtla, koľko platí spoločnosť Apple za každý jeden procesor, ktorý bol vyrobený pre nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Podľa odhadov je táto suma nečakane vysoká.

Analytici píšu, že čip A16 Bionic dodáva spoločnosť TSMC za čiastku 110 dolárov, čo je šialený cenový nárast v porovnaní s predchodcom. Platí to najmä za predpokladu, že minuloročný čip A15 Bionic, ktorý sa nachádzal v iPhone 13 Pro (a dnes ho nájdeme v iPhone 14) sa vyrába viac ako 2,4-krát lacnejšie.

Cenový rozdiel je podľa všetkého spôsobený tým, že novinka sa vyrába modernejším procesom. Zatiaľ čo pri čipe A15 Bionic Apple hovorí o 5 nm procese, v rámci čipu A16 Bionic by malo ísť o 4 nm proces. Nedávny prieskum však dospel k záver, že v skutočnosti je to skôr 5 nm+ proces a Apple zavádza svojich zákazníkov.

Tajomstvo sa skrýva v operačnej pamäti RAM 

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman (snímka obrazovky)

Nový čip je podľa benchmarkových testov Geekbench 5 o 15 % až 17 % rýchlejší vo viac-jadrom výkone v porovnaní s predchodcom. Netreba vša zabúdať, že iPhone 14 Pro / 14 Pro Max disponuje aj modernejšou a rýchlejšou LPDDR5 operačnou pamäťou RAM, zatiaľ čo základné modely 14 / 14 Plus (a predchodcovia) sa spoliehajú na technológiu LPDDR4x.

No a presne v tomto môže spočívať celý rozdiel. Analytická spoločnosť Nikkei Asia tiež zistila, že celkové výrobné náklady na iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sa zvýšili asi o 20 %.

Dôvodom sú však aj vyššie ceny vstupných surovín, komponentov, práce a taktiež inflácia.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  iPhone 11 Pro chcelo v predobjednávkach viacej ľudí ako iPhone 11. Ako je to možné?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here