Známa analytická spoločnosť Nikkei Asia zverejnila správu, v ktorej nám načrtla, koľko platí spoločnosť Apple za každý jeden procesor, ktorý bol vyrobený pre nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Podľa odhadov je táto suma nečakane vysoká.

Analytici píšu, že čip A16 Bionic dodáva spoločnosť TSMC za čiastku 110 dolárov, čo je šialený cenový nárast v porovnaní s predchodcom. Platí to najmä za predpokladu, že minuloročný čip A15 Bionic, ktorý sa nachádzal v iPhone 13 Pro (a dnes ho nájdeme v iPhone 14) sa vyrába viac ako 2,4-krát lacnejšie.

- Reklama -

Cenový rozdiel je podľa všetkého spôsobený tým, že novinka sa vyrába modernejším procesom. Zatiaľ čo pri čipe A15 Bionic Apple hovorí o 5 nm procese, v rámci čipu A16 Bionic by malo ísť o 4 nm proces. Nedávny prieskum však dospel k záver, že v skutočnosti je to skôr 5 nm+ proces a Apple zavádza svojich zákazníkov.

Tajomstvo sa skrýva v operačnej pamäti RAM 

iPhone 14 vs iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman (snímka obrazovky)

Nový čip je podľa benchmarkových testov Geekbench 5 o 15 % až 17 % rýchlejší vo viac-jadrom výkone v porovnaní s predchodcom. Netreba vša zabúdať, že iPhone 14 Pro / 14 Pro Max disponuje aj modernejšou a rýchlejšou LPDDR5 operačnou pamäťou RAM, zatiaľ čo základné modely 14 / 14 Plus (a predchodcovia) sa spoliehajú na technológiu LPDDR4x.

No a presne v tomto môže spočívať celý rozdiel. Analytická spoločnosť Nikkei Asia tiež zistila, že celkové výrobné náklady na iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sa zvýšili asi o 20 %.

Dôvodom sú však aj vyššie ceny vstupných surovín, komponentov, práce a taktiež inflácia.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -