Ruský trh zažil po spustení invázie na Ukrajinu poriadnu facku od najväčších výrobcov spotrebnej elektroniky na svete. Tí sa z krajiny postupom času stiahli a svoje produkty tu oficiálne nepredávajú. Iste, iPhone si v Rusku môžete kúpiť ešte aj dnes, no jeho cena je neprimerane vysoká, pretože sa do predaja dostáva cez šedý trh. Nízka životná úroveň v krajine navyše obyvateľom nedovoľuje, aby si mohli dovoliť takto drahé zariadenia.

Je síce pravda, že situáciu okamžite využili čínski výrobcovia, ktorí v Rusku masívne zvýšili svoj podieľ na trhu, no zdá sa, že ani táto „záplata“ nestačí. Situácia je evidentne veľmi vážna a preto sa Rusi rozhodli vziať riešenie do vlastných rúk a predstavili svoj vlastný smartfón. Podľa informácií z portálu Meduza sa však Rusko za svoj výtvor nemá čím chváliť. Pôsobí, ako by bol niekoľko rokov pozadu.

Ruskí inžinieri totiž vyvinuli svoje vlastné zariadenie s označením R-Fon. Podľa informácií ide o nástupcu iného ruského smartfónu AYYA T1, ktorý sa však na trhu absolútne nepresadil a skoro nikto oň nemal záujem. R-Fon je po technologickej stránke vyspelejší, no ako sme už naznačili vyššie, zákazníci by od neho nemali očakávať žiadne zázraky.

Akú výbavu ponúka ruský R-Fon? 

Ruský iPhone
Zdroj: R-Fon

R-Fon sa spolieha na relatívne obyčajný dizajn, ktorý pôsobí tak, ako akýkoľvek iný lacný smartfón z Číny. Niekomu však na vizuálnej stránke záležať nemusí a o moc viac ho bude zaujímať hardvér. O ovládanie sa postará relatívne veľký 6,7″ displej, o ktorom v tejto chvíli nepoznáme žiadne bližšie podrobnosti. Prakticky s istotou však pôjde o klasické LCD, ktoré môže mať rozlíšenie na úrovni FullHD+. Na bežné použitie akurát.

Zariadenie by malo byť vybavené všetkými štandardnými prvkami konektivity vrátane Bluetooth, Wi-Fi a dokonca aj NFC čipu. Rusom sa tiež podarilo do zariadenia implementovať snímač odtlačkov prstov a základnú pamäť 128 GB. Operačná pamäť by mala štartovať na úrovni 8GB RAM.

To, čím sa inžinieri, ale zabudli pochváliť, je použitý procesor. Zatiaľ nie je známy, no špekuluje sa o komponente od spoločnosti Unisoc.

Zákazníkov by mal osloviť hlavný fotoaparát s vysokým, až 50 Mpx rozlíšením. Škoda len, že vysoké rozlíšenie nezaistí kvalitné zábery a v tomto prípade dosť pochybujeme, že by sa Rusi pokúšali postaviť „fotomobil„.

Pravdepodobne im to neumožňujú ani obmedzenia v dodávateľských reťazcoch. Výsledné zábery tak budú skôr podpriemerné, v lepšom prípade priemerné.

Prečítajte si tiež  Apple Watch SE sú dnes extrémne lacné. Kúpite si ich za mimoriadne výhodnú cenu

R-Fon vlastne ani nie je lacný 

Samotné zariadenie, ktoré sme doteraz opisovali by mohla zachrániť ešte extrémne nízka počiatočná cenovka. Zdá sa však, že aj v tomto prípade príde na nepríjemný šok. Ak ste očakávali sumu blízku hranici 200 €, nanajvýš 250 €, tak ste na omyle.

R-Fon by sa mal predávať od roku 2024 až za 40 000 rubľov, čo je v prepočte asi 390 €. V zariadení bude bežať operačný systém Android, no Rusi si neužijú služby od spoločnosti Google. Spoliehať sa budú na špeciálnu nadstavbu ROSA Mobile.

Len pre porovnanie, Apple fanúšikovia si dnes môžu kúpiť iPhone 11 po kliknutí na tento odkaz v zľave už od 459 €. Tento smartfón je aj po rokoch evidentne lepšie vybavený, ako spomínaný R-Fon. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto zariadení myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -