iPhone od spoločnosti Apple sa v Rusku nepredáva v podstate už rok. Tamojší vývojári a inžinieri ale spojili sily, aby vytvorili svoj vlastný inteligentný smartfón s označením AYYA T1. Pôvodne malo ísť o takzvaný „iPhone Killer“ no ako sa ukázalo, ide skôr o predajné fiasko. Themoscowtimes upozorňuje, že si ho zaobstaralo žalostne málo zákazníkov.

Všetko to vyplýva z údajov, o ktoré sa postaral portál Vedomosti. Aj keď mal AYYA T1 obrovské ambície, vstúpil na extrémne náročný trh, ktorý je plný konkurencie. Aj to je dôvod, prečo sa ho za viac ako jeden rok predalo menej než 1 000 kusov, zatiaľ čo spoločnosť Apple predala globálne ďaleko cez 200 miliónov iPhonov (Businessofapps).

Zariadenie bolo zaradené do ponuky ešte v októbri 2021 a od tej doby sa podarilo rozdistribuovať iba 905 jednotiek. Je to pritom smutné číslo ešte z jedného dôvodu. Vyrobilo sa totiž až 5 000 kusov, čo znamená, že v súčasnosti sa na skladoch nachádza v originálnych zapečatených baleniach ešte 82 % z nich.

O výrobu sa stará spoločnosť Smartecosystem, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského konglomerátu obranného priemyslu Rostec. Zariadenie sa pôvodne montovalo v Číne a ruskí predstavitelia dúfali, že po tom, čo z krajiny odišla spoločnosť Apple v reakcii na začiatok invázie na Ukrajinu bude iPhone nahradený práve lacným zariadením AYYA T1. Bolo to však naivné…

Je desaťkrát lacnejší ako iPhone. Smartfón AYYA T1 ale nikto nechce 

Rusi sa pri svojom „alternatívnom iPhone“ snažili zamerať na čo najnižšiu cenu, ktorá je stanovená začiatkom roka 2023 na 11 000 rubľov (cca 133 €).

To je len tak pre zaujímavosť zhruba 10-krát menej v porovnaní s iPhonom 14 Pro, ktorý spoločnosť Apple oficiálne predáva za 1 299 € no vy ho môžete získať po kliknutí na tento odkaz lacnejšie, už od 1 046 €.

Smartfón AYYA T1 to mal hrať pritom na dôveru, pretože umožňuje zakrytie fotoaparátov aj mikrofónov fyzickým spôsobom.

Nízka cena zariadenia je v súčasnosti ospravedlnená „túžbou spoločnosti poskytnúť širokému okruhu používateľov prístup k bezpečnej technológii“ – uviedol zástupca spoločnosti Smartecosystem pre portál Vedomosti.

Prečítajte si tiež  Koľko percent ušetrí "Režim slabej batérie" vo vašom iPhone? Tu je odpoveď

Vraj bol dodávaný štátnym zamestnancom 

AYYA T1
Zdroj: AYYA

Niektorí predajcovia sa však na margo zariadenia AYYA T1 vyjadrili, že väčšina kusov sa ku bežnej verejnosti ani nedostala, nakoľko väčšina z 905 predaných kusov bola dodaná štátnym zamestnancom. Otázne však zostáva, či je to pravda, pretože viac ako 4000 kusov by v takomto prípade ležalo len tak zbytočne na sklade.

Zaujímavé je tiež to, že správa o slabom záujme po zariadení AYYA T1 prichádza tesne po tom, čo sa objavili informácie, že úradníci z Kremľa dostali príkaz prestať používať telefóny iPhone do 1. apríla z dôvodu obáv zo špionáže počas prezidentských volieb. Možno šlo teda o šikovný marketing.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -