Spoločnosť Apple spôsobila počas minulého roka revolúciu, keď predstavila svoj systém núdzových satelitných volaní. Pokiaľ sa človek dostane do nepríjemnej situácie, táto technológia mu dokáže zachrániť život. Aj preto nie je prekvapením, že s ňou pomaly, ale isto na trh prichádza aj konkurencia.

Podľa najnovších informácií portálu GSMArena sa juhokórejský Samsung taktiež chystá zaviesť núdzové SOS volania do svojich mobilných zariadení. Potvrdil to priamo riaditeľ divízie System LSI Park Yong na podujatí Semiconductor Expo. Yong sa konkrétne vyjadril, že aj zariadenia z rodiny Galaxy budú schopné komunikovať cez satelit. Konkrétne by sa ku tomu mohli dostať už v priebehu budúceho roka.

A aj keď Yong priamo nepotvrdil, že satelitná komunikácia bude dostupná v smartfónoch zo série Samsung Galaxy S24, nie je ťažké domyslieť si, že sa v nich skutočne bude nachádzať. Dôvodom je fakt, že páve začiatkom roka 2024 majú byť uvedené na trh. Yong dokonca uviedol, že čip Exynos 5300 podporuje obojsmernú satelitnú komunikáciu.

A aj keď to znie všetko super, je tu jeden „malý“ problém. Diskutuje sa totiž o tom, že niektoré zariadenia zo série Galaxy S24 nebudú disponovať procesorom Exynos 5300, ale čipom Snapdragon 8 Gen 3.

V praxi to znamená, že niektoré zariadenia by možnosť pripojenia na satelit nemuseli ponúkať, pretože by to technicky nebolo možné.

Lepšia technológia, ako má Apple 

iPhone 14 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: YouTube / TP Resurrection (úprava redakcie)

Zaujímavosťou je, že technológia spoločnosti Samsung je postavená na 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). To znamená, že nemusí byť obmedzená len na SOS volania, ale teoreticky sa dá využiť na akýkoľvek účel, ktorý počíta aj s využívaním dát.

Na druhej strane treba zdôrazniť, že to, že komunikácia môže prebiehať cez satelit zďaleka neznamená, že bude lacnejšia ako klasické mobilné služby. Práve naopak, pravdepodobne bude neporovnateľne drahšia. To znamená, že ju ľudia budú využívať skôr v ojedinelých prípadoch.

Ak však nebudete mať na výber, môže ísť o prínosnú funkciu, ktorou Samsung prekoná svoju konkurenciu. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Video: Takto by vyzeral moderný iPod Touch novej generácie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -