Spoločnosť Apple v poslednej dobe čelí problémom, ktoré súvisia s nadmernou degradáciou akumulátorov pri iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Používatelia týchto modelov sa na sociálnych sieťach sťažujú, že ani nie po roku používania kleslo ich zdravie batérie pod úroveň 90 %, čo je žalostne málo. Platí to najmä ak to porovnáme s tým, že pri niektorých starších iPhonoch trvalo podliezť hranicu 90 % pokojne aj dva celé roky.

Našťastie tu ale máme spoločnosť Samsung, od ktorej by sa Apple mohlo nechať pokojne inšpirovať. Tento juhokórejský technologický gigant totiž prišiel na spôsob, ako predĺžiť celkovú životnosť batérie šikovným softvérovým spôsobom. A nie, nie je to aktivácia optimalizovaného nabíjania, ktoré v iPhone funguje už od iOS 13. Ochrana akumulátora funguje vďaka úplne inému triku a je len na používateľovi, či ho chce využívať, alebo nie.

Samotná funkcia sa názvom Chrániť batériu sa nachádza buď priamo v ovládacom centre, alebo v nastaveniach zariadenia. Všetko záleží pravdepodobne od modelu, operačného systému a podobne.

Každopádne nejde o žiadnu novinku, takže ak náhodou vlastníte aj starší Samsung, prípadne máte takéto zariadenie k dispozícii, je vysoká pravdepodobnosť, že funkcia sa nachádza aj v ňom. Musíte ju iba pohľadať. No a o čo vlastne ide?

Samsung vám pomôže predĺžiť životnosť batérie 

Samsung Galaxy Z Flip5
Zdroj: YouTube / Tech Spurt / Dr Debox (úprava redakcie)

Akonáhle kliknete na tlačidlo Chrániť batériu, zariadenie vás presmeruje do pokročilých nastavení batérie, kde môžete pozorovať rôzne zaujímavé dáta, ktoré majú vplyv na jej zdravie, prípadne nadmerne rýchle vybíjanie.

Taktiež sa tu ale nachádzajú výkonnostné profily, kde má väčšina používateľov aktívny ten Štandardný. Je to totiž defaultná voľba hneď po prvej aktivácii zariadenia.

Rovnako sa tu však nachádza aj Menej výkonný profil, ktorý je zameraný na maximálnu životnosť akumulátora. V praxi to znamená, že váš Samsung smartfón urobí všetko preto, aby preň dosiahol čo možno najlepšie podmienky a tým pádom aj zdravie.

Zariadenie sa napríklad zameria na tepelný manažment, čo v praxi znamená, že uprednostní menej náročné procesy (prípadne ich spomalí), aby sa akumulátor zbytočne neprehrieval, čo ho z dlhodobejšieho hľadiska ničí.

V iPhone máme alternatívu, no nie náhradu 

režim slabej batérie
Zdroj: Apple

Je to možno drobnosť a pre niekoho hlúposť. Ak však majiteľ svoj smartfón miluje a počas všedného dňa od neho neočakáva žiadne extrémne úlohy, jednoducho si ho prepne do menej výkonného profilu a pošetrí batériu, ktorá sa mu odmení dlhšou životnosťou. Niečo podobné by teoreticky mohla urobiť aj spoločnosť Apple pri iPhone. Fanúšikovia značky by to určite ocenili.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť KGI zverejnila prognózy predaja iPhonu a iPadu

Na druhej strane, podobným spôsobom môže fungovať Režim slabej batérie, po ktorého aktivácii môžete pocítiť zníženie výkonu a tiež deaktiváciu rôznych funkcií, ktoré majú zásadný vplyv na vybíjanie. Používatelia to však spôsobom, ako je to pri Samsungu nevyužívajú.

Režim slabej batérie zapnú maximálne vtedy, keď chcú dosiahnuť krátkodobo dlhšiu výdrž, prípadne keď sa im zariadenie vybíja a zostáva mu posledných 20 % v akumulátore. Funkcia, akú má Samsung by teda mohla byť skutočne zaujímavá, čo poviete?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -