iPhone 14 od spoločnosti Apple je na trhu už skoro rok a hneď, ako prišiel na trh, sa vďaka svojim masívnym akumulátorom s veľkou kapacitou mAh zaradil medzi smartfóny s brutálnou výdržou na jedno nabitie. Po čase sa ale začalo ukazovať, že batéria v týchto smartfónoch starne až nečakane rýchlo. A nesťažujú sa len používatelia, ale aj známi novinári či recenzenti, ktorí iPhone 14 dlhodobo testujú. Téme sa venoval portál Appleinsider.

Redakcia známeho magazínu prelustrovala rôzne Apple fóra a taktiež príspevky na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) a ďalších, aby zistila, ako moc je tento problém rozšírený. Zaznamenala pri tom relatívne veľké množstvo sťažností, v ktorých sa rýchlo klesajúce zdravie batérie v iPhone 14 skutočne prejavovalo. Niektorí používatelia mali ani nie po roku používania menej ako 90 % pôvodnej kapacity, čo znie dosť nepríjemne. Otázne však zostáva, či je to skutočne taký veľký problém, ako sa nám zdá.

Pokiaľ sa totiž pozrieme priamo do odporúčaní spoločnosti Apple, ktoré sa týkajú akumulátorov v iPhone, rýchlo zistíme, že batéria je stavaná na približne 500 nabíjacích cyklov.

To znamená, že pokiaľ ju úplne nabijete a vybijete, uzavrie sa cyklus a po 500 takýchto cykloch by si mala zachovať ešte približne 80 % svojej pôvodnej kapacity. Ak klesne zdravie pod túto hranicu, samozrejme, že niečo nie je v poriadku a vy by ste mali navštíviť servis, prípadne reklamačné oddelenie spoločnosti Apple.

Váš iPhone vypočítava zdravie batérie podľa nabíjacích cyklov, ale aj podľa ďalších štatistík, ktoré sa týkajú napríklad spôsobu nabíjania, ale aj samotného používania. Niektoré činnosti, ako neustále prebíjanie, spúšťanie náročných úloh a surfovanie po sociálnych sieťach cez 5G so zariadením, ktoré má menej, ako 20 % zostávajúcej energie skrátka vyslovene ničia akumulátor a ten vám to týmto spôsobom „spočíta“.

Telefóny dnes používame ináč, ako kedysi

iPhone 14
Zdroj: YouTube / GadgetIn / HUDAKOV (úprava redakcie)

Dnešná doba je navyše taká, že ideálnemu zdraviu batérie práve dvakrát nepraje. Žijeme v časoch, kedy naše mobilné zariadenia neslúžia len na komunikáciu v rámci hovorov, ale stali sa z nich akési malé prenosné kancelárie a zábavné centrá.

Stačí, keď si na chvíľu otvoríte TikTok, a nad krátkymi zábavnými videami zrazu strávite hodinu či dve svojho voľného času. Na iPhonoch však hrávame aj hry, čítame články na webe, či fotíme a natáčame videá. Toto všetko predstavuje obrovskú záťaž pre akumulátor a preto môžu jeho percentá ubúdať rýchlejšie, ako sa nám to pozdáva.

Prečítajte si tiež  Siri vás už odpočúvať nebude. Nepríjemnú funkciu môžete deaktivovať.

Navyše, ak má niekto po roku na iPhone 14 už iba 90 % zdravie, nie je to zas taká katastrofa. Za predpokladu, že by mal akumulátor vydržať „záručné“ dva roky je to v podstate polovica tohto času času.

Veď stačí sa zamyslieť nad tým, že za celý rok, ktorý má 365 dní, ste svoj iPhone doplna nabili a do prázdna vybili len 250-krát. To je pri mnohých používateľoch úplne reálne.

Apple mohlo zmeniť algoritmus. Zlé, ale môžu byť aj batérie 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Ako to teda celé zhrnúť? Akokoľvek zle to vyzerá, je veľmi pravdepodobné, že nadmerné vybíjanie batérie súvisí predovšetkým s tým, akým spôsobom naše iPhony 14 používame. Taktiež je možné, že Apple pri týchto modeloch zmenilo algoritmus výpočtu tak, aby bol presnejší. Veď „Pro“ modely majú aj Always-on displej, ktorý ich vybíja aj v čase, keď ich práve nepoužívame.

Aj preto sa môže stať, že váš trojročný iPhone 12 Pro Max, ktorý ste používali veľmi šetrným spôsobom, má rovnaké zdravie batérie na úrovni 86 %, ako ročný iPhone 14 Pro Max, ktorému ste ale naopak „nakladali“ vždy, keď to len bolo možné.

Na druhej strane však súhlasíme, že ide o pomerne brutálny percentuálny úbytok a špeciálne to platí o smartfónoch, ktoré majú dobrú výdrž, takže ich už dávno nemusíme nabíjať každý jeden deň, ani keď sme náročnejší používatelia. Druhým dychom ale dodávame, že u nás v redakcii máme hneď dva iPhone 14 Pro Max a oba majú po skoro roku používania zhodnú kapacitu na úrovni 96 %.

iPhone 14 Pro Max zdravie batérie
Ako môžete vidieť sami, náš redakčný iPhone 14 Pro Max má po cca 11 mesiacoch používania stále veľmi slušných 96 % batérie. Toto isté môžeme povedať aj o druhom iPhone 14 Pro Max, ktorý je o cca týždeň starší. (Zdroj: SvetApple)

Podľa portálu Appleinsider zatiaľ nikto v Apple nepostrehol, že by mohlo ísť o problém s batériami v iPhone 14. S výnimkou sťažností sa totiž neobjavil žiaden nadmerný počet reklamácií. Kto ale vie, možno sa o pár rokov spustí veľká zvolávacia akcia, pretože si Apple vybralo zlého dodávateľa. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -