Ukazuje sa, že technologické spoločnosti v súčasnosti narazili na problém, ktorý im výrazne komplikuje podnikanie. Pandémia ochorenia COVID-19 či vojenský konflikt na Ukrajine znemožnili niektorým firmám vyrábať nové čipy, pretože im chýbajú suroviny či niektoré komponenty.

Ako teraz píše Bloomberg, Samsungu už došla trpezlivosť. Firma bude opakovať kroky spoločnosti TSMC, ktorá je považovaná za najväčšieho výrobcu polovodičov na svete a svoje čipy si u nej necháva vyrábať aj spoločnosť Apple.

TSMC nedávno ohlásila, že sa v najbližšom období zvýši cena jednotlivých procesorov, čo sa už čoskoro premietne do celkovej ceny mobilných zariadení. Samotné zvýšenie by sa malo pohybovať na úrovni 15 – 20 %, pričom najviac by sme ho mali pocítiť pri zastaralých výrobných technológiách, ktoré sa objavujú predovšetkým v zariadeniach nižšej alebo strednej triedy.

Situácia je taká zlá, že automobilky začali rozoberať práčky

Dôležité je spomenúť, že Samsung a TSMC sa dokopy starajú o cca dve tretiny celosvetovej produkcie polovodičov. Keďže však cena surovín, wafferov, výrobných zariadení, potrebných materiálov a takisto dopravy neustále rastie, výrobcovia už produkciu odmietajú dotovať z vlastného vrecka.

Všetko na konci dňa zaplatia zákazníci, ktorí s budú kupovať svoje smartfóny a tablety o niečo drahšie. A keďže cena čipov môže vystreliť až o 30 %, určite nepôjde o zanedbateľné hodnoty.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Ako uvádzajú niektoré zahraničné média, nedostatok polovodičov by mohol po novom pretrvávať až do roku 2027!, čo je určite veľkým strašiakom pre automobilky, ktoré sú na tom tak zle, že kupujú práčky, v ktorých je veľa čipov a následne ich rozoberajú.

Prvé výrazné zdražovanie by sme mali pocítiť už v priebehu tohto roka. Stane sa tak presnejšie v predvianočnom období, kedy budú firmy pociťovať TOP sezónu. To môžeme považovať za to najhoršie možné načasovanie.

A áno, okrem rastúcej ceny polovodičov to bude súvisieť aj s celkovou infláciou. Veď v roku 2022 už nenápadne zdražel aj iPhone SE 3. generácie. Pri iPhone 14 bude scenár úplne rovnaký.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -