Čo sa stane s vaším iPhonom, keď vám ho niekto vytrhne z ruky na ulici? Odpoveď je jednoduchá – stane sa súčasťou globálnej siete pre predaj kradnutých zariadení.
Vyšetrovanie denníka Financial Times odhalilo, že budova Feiyang Times v čínskej štvrti Huaqiangbei, často označovaná ako „stolen iPhone building“, je centrom tohto tieňového obchodu. Už v minulosti sme o tom informovali v tomto článku.
Prípad londýnskeho podnikateľa Sama Amraniho, ktorému iPhone 15 Pro ukradli dvaja muži na elektrických bicykloch, len dokazuje, ako rýchlo a profesionálne tento systém funguje. Vďaka funkcii Find My sledoval svoj telefón z Londýna do Hongkongu a napokon do Shenzhenu.
Hongkong je miesto, ktoré je ako stvorené na krádež iPhonov

Práve Hongkong zohráva kľúčovú úlohu – ako bezcolná zóna bez dovozných daní umožňuje nelegálny obchod so zariadeniami, často označenými ako „iCloud locked“.
V jednej z priemyselných budov sa stovky veľkoobchodníkov netaja predajom zamknutých iPhonov.
Aj keď sa zariadenie nedá odomknúť, pre Huaqiangbei má stále hodnotu. Jeho komponenty – od displejov, cez čipy, až po základné dosky – majú svojich kupcov.
Číňania sa snažia získať údaje od Apple ID. Nedávno sa to stalo aj Slovenke, ktorej ukradli iPhone 16 Pro v Miláne
Nie je teda prekvapením, že mnohí poškodení dostávajú z Číny správy s výzvou, aby odstránili svoj iPhone z režimu Stratené a sprístupnili ho. Nedávny prípad Slovenky, ktorú okradli v Miláne dokonca naznačuje, že sa to deje aj skrz pishingové útoky.
Polícia v Hongkongu tvrdí, že koná „v súlade so zákonom“, no podľa Financial Times je zrejmé, že čierny trh s iPhonmi naďalej prosperuje. A kým Apple hľadá nové spôsoby ochrany, ako napríklad blokovanie náhradných dielov na konkrétne zariadenie a Apple ID, organizovaný zločin vždy nájde cestu.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.