Aj keď bol pôvodný iPhone SE (ktorý vychádzal z iPhonu 5S) predstavený ešte v roku 2015, prvým dostupným iPhonom bol v skutočnosti model 5C – minimálne tak sa teda tváril.

Do roku 2013 bolo bežné, že po príchode nového iPhonu zostali v predaji ešte dve staršie generácie zariadenia, ktoré si zákazníci mohli zaobstarať za výhodnú cenu avšak už s obmedzenými variantami úložiska alebo farieb. Táto tradícia pretrváva dodnes.

Popri predstavení iPhonu 5S, ktorý mal len tak mimochodom ako prvý smartfón na svete procesor so 64-bitovou architektúrou prišiel aj iPhone 5C, ktorý v ponuke nahradil dosluhujúci iPhone 5. A aj keď to bol vcelku dobrý nápad, príliš sa neuchytil.

Apple urobilo pri iPhone 5C niekoľko zlých rozhodnutí. Hlavným problémom však bola cena

Hardvér zariadenia vychádzal prakticky do bodky z pôvodného iPhonu 5, takže na tú dobu (rok 2013) mal veľmi slušný výkon a takisto aj displej či fotoaparát. Jediným rozdielom bol dizajn, ktorý získal nové farby a taktiež materiály. No a tu vznikol prvý problém.

Zatiaľ čo v roku 2012 ste si mohli kúpiť po boku iPhonu 5 aj iPhone 4S (predstavený v roku 2011) zo skla a hliníka, v roku 2013 bol v ponuke po boku iPhonu 5S práve iPhone 5C, ktorý však už nebol sklenený a hliníkový, ale plastový a príliš farebný. Práve toto mohlo konzervatívnym používateľom prekážať.

Taktiež netreba zabúdať, že atraktívny nebol ani cenový rozdiel, ktorý v praxi predstavoval iba 100 $. Zatiaľ čo iPhone 5S s Touch ID, výkonnejším procesorom, kvalitnejším foťákom a prémiovejším spracovaním ste si mohli v USA zakúpiť za 649 $, iPhone 5C s podstatne horšími parametrami a „lacnejším“ dizajnom stál až 549 $.

Pre firmu to bol aj tak celkom dobrý biznis 

V podstate to nebol zlý telefón, nakoľko bol na tú dobu stále veľmi aktuálny. Keďže však s ním degradoval hliníkový dizajn predchodcu (iPhonu 5) na plast a ani cenový rozdiel nebol veľký, zákazníci si radšej priplatili za iPhone 5S (možno, že aj to bola koniec koncov taktika spoločnosti Apple).

Prečítajte si tiež  Remienky pre Apple Watch: Dôraz na spätnú kompatibilitu, filozofiu dizajnu a ďalšie

Svetu však iPhone 5C okrem farebného dizajnu priniesol aj drahé ochranné puzdra, ktoré sa uchytili a technologickému gigantovi postupne vytvorili niekoľko-miliardový biznis. Na unboxing z ikonickej plastovo-priehľadnej krabičky sa môžete pozrieť na konci článku.

Mali ste iPhone 5C aj vy? Dajte ním vedieť do komentára, ako na tento neúspešný model spomínate…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -