Apple predstavilo po prvý krát vodotesný iPhone v roku 2016. Jednalo sa o model iPhone 7 a 7 Plus. Obe prišli s podporou normy IP 67, čo im umožňovalo vydržať pod vodou v hĺbke 1 meter až 30 minút. Dnes sa ukazuje, že stále menej iPhonov je poškodených vodou.
Stále menej iPhonov je poškodených vodou.
Hoci je iPhone vodeodolný, ak by ste ho poškodili vodou, Apple by vám reklamáciu neuznalo. Divné, že? Každopádne zo štatistík vychádza, že tento problém stále trápi menšie a menšie percento používateľov. Kedysi sme sa pri kontakte s akoukoľvek tekutinou a našim zariadením strachovali o to, či bude naďalej fungovať.
Dnes si už niečo podobné ani len nevšimneme. Samozrejme za predpokladu, že vlastníme iPhone 7 a novší. Telefóny skutočne vydržia a netreba sa báž, že by pretiekli. Ich tesnenia fungujú spoľahlivo a našli sa aj testy, kedy vydržali podstatne dlhšie a viac ako garantuje spoločnosť Apple.
Štatistika
Zaujímavé je ale na celom tomto fakt, že sa to v podstate nedá ako zmerať. Jediný možný spôsob by bol teoreticky s prístupom k interným štatistikám spoločnosti Apple. Tie ale nikto len tak nezverejní, jedine ak spoločnosť sama. Ako sa ale ukázalo, našla sa ešte jedna cesta, ktorá celkom dobre vypovedá o tom, či sa situácia s vode-odolnosťou skutočne zlepšila alebo nie. Google Search.
Používateľa Redditu, jonny970 napadlo, pozrieť sa na štatistiky vyhľadávania Google. Konkrétne zadal kľúčovú frázu „iPhone water damage“ a vybral obdobie od roku 2015 dodones. V roku 2015 bol predstavený iPhone 6S, ktorý ešte vodeodolný nebol. Ako môžete vidieť sami na nižšie znázornenom grafe, má klesajúcu tendenciu. To znamená, že stále menej ľudí má potrebu vyhľadávať tento problém.
Ak vás zaujímajú zvláštne skoky, v niektorých obdobiach, týka sa to hlavne leta, kedy ľudia trávia čas pri mori či bazéne a kontakt s vodou je omnoho bežnejší. Tento rok by sa mala vodeodolnosť navyše ešte zlepšiť. To sme teda zvedaví.