Na internete sa v poslednej dobe rieši iba to, či Apple pomôže FBI s odomykaní iPhonov pomocou zadných vrátok alebo nie. Vyzerá to však skôr na negatívne stanovisko zo strany Cupertinského giganta. Dnes používateľ na Reedite ukázal, ako prebieha hackovanie iPhonu. Tiež prezradil, prečo to nie je vôbec jednoduché.

Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.

Za všetkým stojí príspevok na sociálnej sieti od istého u/TheMacMan-a. Dnes sa v ňom objavila fotografia, ktorá ukazuje to, ako prebieha odomykanie iPhonu 7. Nie je to vôbec jednoduché.

Využíva pri tom špeciálny nástroj od spoločnosti Cellebrite, ktorý vraj majú k dispozícii iba štátne zložky a bol vyvíjaný počas 10 rokov v spolupráci s FBI. Cena takéhoto produktu je veľmi vysoká a na Ebay kúpite len falošné verzie bez dôležitých prvkov, ktoré nefungujú.

Cellebrite si dáva pozor na to, komu zariadenie predáva. Je určené len pre orgány činne v trestnom konaní. Obyčajný hacker sa k nemu teda v princípe nemôže dostať…

Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.
Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.

Celý proces odomykania je veľmi náročný a v podstate neprebieha tak ako ste si možno mysleli. Softvér, ktorý je do iPhonu nahraný začne rozoberať systémový súbor. K žiadnym dátam vo vnútri zariadenia sa nedokáže dostať.

Na miesto toho ho prepne do režimu, kedy na iPhone môže zadať ľubovolný počet hesiel bez rizika, že by sa zablokovalo na niekoľko hodín alebo po 10. pokuse úplne vymazalo…

Počítač začne zadávať hesla na tvrdo

Teraz prichádza na radu počítač. Ten je schopný vygenerovať milióny hesiel behom chvíľky. Problém je ale v tom, že iPhone každé zadávanie hesla zaznamenáva a zapisuje, čo chvíľu trvá. V skutočnosti je tak počítač schopný overiť len asi 12 hesiel za sekundu.

V prípade, že máte číselné heslo, existuje približná tabuľka s priemerným časom, ktorá ukazuje, ako dlho niekoľko miestne heslo počítač odomyká. Tu sa nachádza:

  • 4 číslice: 7 minút
  • 6 číslic: 11 hodín
  • 8 číslic: 46 dní
  • 10 číslic: 12,5 roka

Verdikt z tabuľky je taký, že čím viac čísel, tým lepšie. Najlepším spôsobom je ale vytvorenie alfanumerického hesla (kombinácia písmen a znakov).

So 6 znakmi bude počítač bojovať 72 rokov. Ak pridáte ďalšie 2, malo by to trvať až 288 000 rokov. Ako teda môžete vidieť na vlastné oči, správny výber hesla je v tomto prípade veľmi dôležitý a môže stáť za tým, či sa niekto do vášho zariadenia dostane alebo nie.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: WhatsApp zavádza užitočnú funkciu. Slováci ju budú milovať

Nutné je tiež dodať to, že používateľ TheMacMan tvrdí, že nestojí na strane FBI so zadnými vrátkami. Podľa jeho názoru je to v súčasnej dobe tak ako to má byť. Pokiaľ by FBI získala ľahší prístup ku iPhonu, podľa všetkého by to vyšetrovateľom zjednodušilo prístup, ktorý by potom mohli zneužívať. To by určite nebolo správne…

Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.
Takto sa hackuje iPhone. Ukázal to používateľ na Redidte.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.