Spoločnosť Apple bola kedysi outsiderom v oblasti výdrže batérie pri iPhone. Doba sa však zmenila a tento technologický gigant sa v posledných rokoch prebojoval na prvé miesta, pričom dokáže porážať konkurentov, ktorí majú podstatne väčšie akumulátory. Apple za to vďačí svojim veľmi úsporným procesorom.

V zásade teda platí, že ak si kúpite iPhone 15 Pro, alebo iPhone 15 Pro Max, v oboch prípadoch vám zariadenie vydrží minimálne jeden deň na jedno nabitie a ak ste menej nároční, bez problémov sa dostanete aj na dva dni. V oboch prípadoch je pritom k dispozícii OLED displej s variabilnou obnovovacou frekvenciou (1 – 120 Hz).

Ako píše portál 9to5mac, niektorých majiteľov zariadení napadlo, že keď funkciu ProMotion deaktivujú, môžu si tým zlepšiť výdrž na jedno nabitie. Hodí sa to napríklad na cestách, kde môže byť dopĺňanie energie problematické.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Na túto teóriu sa rozhodol nájsť odpoveď redaktor Jason Cross z prestížneho portálu Macworld. Ten zobral svoj iPhone 15 Pro a manuálne deaktivoval 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, ktorú zariadenie spúšťa napríklad pri hraní hier, alebo scrollovaní internetových stránok.

Zariadenie po jej vypnutí beží na klasickej 60 Hz frekvencii podobne, ako napríklad iPhone 12 Pro, alebo staršie modely. Pocítite to tak, že displej začne akoby jemne sekať – predovšetkým animácie.

Výsledky vás prekvapia 

Cross pri vyhodnotení výsledkov testu dospel k názoru, že aj keď je tu drobný rozdiel, v zásade je zanedbateľný. Pomocou aplikácie Geekbench 4 totiž zistil, že ak vypnete 120 Hz obnovovaciu frekvenciou, výdrž sa predĺži len o cca päť percent. Podobne rozdiely potom odhalil aj reálny test.

Ak teda chcete na iPhone šetriť, radšej si vypnite aktualizáciu apiek na pozadí, alebo si aktivujte režim lietadlo keď viete, že iPhone nebudete potrebovať. Vzdávanie sa technológie ProMotion je relatívne zbytočné.

Samozrejme, pre dosiahnutie maximálnej efektivity pomôže aj to. Viac sa o tom, ako šetriť batériu na iPhone dočítate v samostatnom článku.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Prečo je iPhone globálne najziskovejší?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -