O bezpečnosti smartfónov a počítačov sa v poslednej dobe diskutuje čoraz viac. Dôvodom je fakt, že používatelia majú na týchto zariadeniach uložené tie najcennejšie údaje. Pokiaľ by sa ku nim dostala nesprávna osoba, automaticky by bol majiteľ vystavený riziku z ich zneužitia. To nechce zažiť zrejme nikto.

Na internete sa teraz objavilo „bežné“ príslušenstvo, ktoré má doma každý majiteľ iPhonu, iPadu či iPodu. Ide o štandardne vyzerajúci Lightning kábel, na ktorom nie je na prvý pohľad vôbec nič podozrivé. V skutočnosti je však veľmi nebezpečný.

Názov tohto kábla je interne označovaný ako „OMG cable“ a slúži na krádež osobných údajov, ako sú napríklad heslá či prihlasovacie dáta. Tie vie potom odoslať hackerom, pričom však používateľ o ničom nevie.

Primitívna, no zato nebezpečná technológia za pár desiatok dolárov 

Ak vás zaujíma ako to celé funguje, princíp je jednoduchý. Drobný čip ukrytý vo vnútri káblika je schopný zaznamenávať znaky z externých klávesníc, ktoré sú pripojené ku vášmu Macu, iPadu alebo aj iPhonu.

Káblik vytvorí Wi-Fi hotspot, ku ktorému sa hacker v jeho neďalekej blízkosti pripojí a pomocou jednoduchej webovej aplikácie začne sledovať celý text, ktorý majiteľ zariadenia napíše na klávesnici.

Aby toho nebolo málo, technológia je dokonca taká sofistikovaná, že obsahuje aj funkciu geofencingu, ktorá dovoľuje hackerovi spúšťať alebo blokovať zariadenie na základe jeho polohy. Týmto spôsobom sa dá zabrániť, aby káblik kradol dáta z iných (nechcených) zariadení, ktoré sú následne zhromažďované na jeho úložisku.

Prečítajte si tiež  Apple vám ukáže, aká je dôležitá bezpečnosť osobných údajov!

No a ak si myslíte, že toto príslušenstvo bude drahé a nezohnateľné, tak ste na veľkom omyle. Na zahraničných internetových stránkach stojí len 119 $ (v prepočte cca 101 €) čo je v porovnaní s pridanou hodnotou a potenciálom veľmi málo.

Aj z tohto dôvodu vám odporúčame dávať si pozor, čo ku svojmu počítaču, iPhonu alebo iPadu pripájate. Podobné hrozby na vás môže číhať prakticky kdekoľvek.

Oveľa viac by sa zároveň mali obávať známe osobnosti alebo politici. Ak im niekto podstrčí podobný káblik, môžu byť vystavení napríklad vydieraniu…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here