Zlodeji občas neuvažujú skôr ako konajú a potom to takto dopadá. Tieto iPhony za 300 000$ boli ukradnuté úplne zbytočne. Niekedy takéto divadlo nestojí za námahu.
Tieto iPhony za 300 000$ boli ukradnuté úplne zbytočne.
Jenou z najväčších výhod iPhonov je ich zabezpečenie a prvky, ktoré znižujú záujem zlodejov o to, aby sa tieto telefóny kradli. Žiaľ nie všetci zlodeji prišli už na to, že kradnutie týchto telefónov poväčšine nestojí za tu námahu a celé divadlo býva úplne zbytočné.
Pravdepodobne medzi takýchto zlodejov patrili aj tí v Austrálii. Pomocou kladiva rozbili obrovský sklenený výklad Apple Store v Perthe a všetci šiesti si behom niekoľkých sekúnd odniesli lup vo výške 300 000$. Ako uvádza ABC Australia, zlodeji vnikli do predajne v pondelok ráno o 2:15. Pri krádeži v obchodnej štvrti Perth boli ale vyrušení a a svoje sily sústredili na druhý obchod, tento krát v prímestskej časti Booragoon.
V druhom obchode ohrozili bezpečnostných zamestnancov a ukradli zariadenia v obrovskej hodnote. Väčšinu z nich tvorili práve zariadenia iPhone. Zatiaľ nie je celkom jasné, či zlodeji kradli nové zariadenia zabalené v krabiciach alebo vystavené kusy, ktoré slúžia na prezentáciu zákazníkom. Tak či onak, s telefónmi toho veľa neurobia. Sú pre nich v podstate bezcenné…
Prečo sú ukradnuté telefóny iPhone zbytočné
Na to aby sme si odpovedali na túto otázku, musíme sa vrátiť späť, konkrétne do operačného systému iOS 7, v ktorom Apple predstavilo funkciu známu ako Activation Lock. Táto funkcia viedla k rapídnemu poklesu krádeží iPhonov po celom svete. Po nastavení iPhonu bezpečnostná funkcia uzamkne toto zariadenie na vaše vlastné Apple ID, čím zabráni tomu, aby ho používal niekto iný. Nepomôže pri tom ani úplne vymazanie alebo obnovenie zariadenia. Jediný spôsob ako sa môžu páchatelia do zariadenia opäť dostať je, že sem zadajú Apple ID a heslo.
No a čo má toto spoločné s krádežou týchto produktov? Odpoveď je jednoduchá. Firma dokáže spustiť tento aktivačný zámok v podstate na akomkoľvek iPhone, vrátane tých, ktoré boli ukradnuté v pondelok ráno v Austrálii. Telefóny sú naviazané na Wi-Fi sieť spoločnosti Apple v danom obchode. Ich systém je síce neustále prístupný ale len dovtedy, kým zariadenie neopustí tento obchod a neodpojí sa z Wi-Fi. Vtedy sa úplne uzamkne a nie je možné s ním prakticky nič urobiť.
To isté platí aj o tých zariadeniach, ktoré sú uschované v skladoch týchto obchodov. Zariadenia sú uzamknuté dovtedy, kým sa nepredajú zákazníkom. Systém Applu sa o odomknutie postará automaticky po tom ako si ich zakúpite. Znamená to teda, že všetky nové iPhony môžu mť len jedno jediné využitie. Predaj na náhradné diely. Samozrejme aj na tom sa dá určite dobre zarobiť. Je to ale o dosť komplikovanejšie a dá sa povedať, že aj veľmi riskantné.