V poslednej dobe sa čoraz častejšie hovorí o tom, že iPhone 12 prinesie technológiu Touch ID. Nehovoria to len úniky. Hovoria to aj rôzny renomovaní analytici, ktorí si dávajú veľkí pozor na to, čo vypúšťajú do éteru. Dnes nám novinku potvrdilo tak trochu aj Apple. Získalo patent, ktorý Touch ID v displeji potvrdzuje.

Touch ID v iPhone 12 bude zrejme realitou.

Dlhšiu dobu sa špekuluje o tom, že budúci iPhone 12 prinesie senzor otlačkov prstov priamo v displeji. S tým Apple prišlo po prvý krát ešte v roku 2013, kedy sa senzor vyskytol v iPhone 5S. Od tej doby nabral veľkú popularitu a objavuje sa dodnes v zariadeniach ako iPhone 8 a na budúci rok príde aj v iPhone SE 2.

Fungovať by mal kombinovane s Face ID (na septembrových modeloch). Pokiaľ zariadenie identifikuje váš palec skôr ako tvár, odomkne sa na základe otlačku. Pokiaľ to bude naopak, odomkne sa zase podľa tváre. V konečnom dôsledku by sme sa mohli raz a navždy zbaviť zadávaniu kódov. Nakoľko druhý autorizačný prvok by bol práve palec.

Taktiež sa tu objavuje možnosť až dvojfázovej autorizácie. Kým sa nepotvrdíte tvárou a otlačkom prsta, do zariadenia sa nedostanete. To by ale mohlo fungovať len vtedy, keď si funkciu majiteľ sám nastaví.

Celá technológia by mohla byť už súčasťou OLED displejov, ktoré by sa mali objaviť v budúcoročnej štvorici septembrových iPhonov. Ich uhlopriečky budú 5,4″, dvakrát 6,1″ a 6,7″. Podľa doposiaľ zistených informácii by ale Apple v „novodobom“ Touch ID už nemalo používať kapacitnú technológiu.

Prísť by malo s optickou, ktorá je na jednej strane lacnejšia avšak na strane druhej aj menej presná. Pokiaľ by si ale iPhone ponechal stále odomykanie pomocou tváre, nemusel by to byť problém.

Touch ID naznačilo aj samotné Apple.

Aj spoločnosť Apple naznačila, že by sa mohlo Touch ID do iPhonu vrátiť. Tvrdí to aj americký patentový úrad, ktorý teraz Applu udelil práve tento patent. Ten sa ale netýka jedného konkrétneho zariadenia ale optického Touch ID všeobecne.

Fakt, že s ním Apple zrejme ráta pri budúcej generácii iPhonu potvrdzuje aj informácia, že sa už stihlo vyskytnúť napríklad aj v 16″ MacBooku Pro, o čom asi väčšina jeho používateľov nevie.

Napriek tomu, že sa jedná o lacnejšiu technológiu, nemôžeme povedať, že nefunguje zle. Sami sme mali MacBook Pro 16″ minulý týždeň na test a Touch ID ani raz nezaváhalo. Určite nebolo horšie oproti MacBooku Pro 13″, ktorý používame defaultne.

Prečítajte si tiež  "Shot on iPhone 6" dostáva ďalšie videá

Ak sa teda Touch ID vyskytne aj v novom iPhone, bude to určite veľký bonus. Samotné zariadenia prídu už za 9 mesiacov. Práve teraz je teda ideálny čas na to aby sme sa o nich začali dozvedať konkrétne fakty. Tešíte sa alebo vám príde technológia zbytočná?

Touch ID sa vráti. Bude lepšie ako kdekoľvek inde. - svetapple.sk
Touch ID v iPhone 12 bude zrejme realitou. Naznačilo to samotné Apple. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.