Na internete sa objavujú naozaj rôzne absurdity. Fake news sú v roku 2020 mimoriadne rozšírené a verí im obrovské kvantum ľudí. Jedno video nás o tom mohlo pred pár dňami presvedčiť. Bolo pridané na Twitter a v podstate za necelých 5 dní ho videlo viac ako 750 000 ľudí. Absurdné je už vo svojom základe.
Falošné video: 5G zapálilo vlnu okolo zariadenia, keď prichádzal hovor.
Ako informoval slovenský portál Fontech, na internete sa objavilo video, ktoré malo demonštrovať to, aké je nebezpečné používanie mobilnej siete 5G, ktorá sa chystá na postupné hromadné celosvetové spustenie už v blízkom čase. Na webe sa dá nájsť množstvo hoaxov, ktoré o tejto technológii varujú.
Vraj má byť zdraviu škodlivá a nebezpečná. Tejto tématike sa budeme venovať už čoskoro v samostatnom článku, ktorý pre vás pripravujeme. Každopádne dnes upozorňujeme na falošné video, ktoré zdieľali už aj niektoré slovenské konšpiračné média. Radi by sme ich vyviedli z omylu, že toto určite pravda nie je.
V skratke môžeme vidieť na záberoch smartfón, ktorý je osadený do kruhu vytvoreného z vlny. Akonáhle na toto zariadenie prichádza hovor, vlna sa automaticky vznieti a začne horieť. To má demonštrovať to, aké je nebezpečné 5G žiarenie. Už na prvý pohľad to ale vyzerá ako hlúposť.
V prvom rade preto, lebo pokiaľ by sa dialo niečo podobné, nikto by určite 5G legislatívne neschválil. V druhom rade preto, lebo aj keď je vlna horľavá látka, neionizujúce 5G žiarenie ju nemá ako zapáliť. Je to teda úplná hlúposť a podvod. Samotné video je navyše absurdné vo svojom obsahu a v zariadení, ktoré je v ňom použité.
Samotné video je podvrh už z princípu. Daný telefón ani 5G nepodporuje
Ak sme vás stále nepresvedčili, chápeme to, nebol to práve odborný výklad faktu. Každopádne podobný test si môže urobiť prakticky každý jeden z vás. Dôvod je ten, že vo videu ani nebolo použité zariadenie, ktoré by 5G siete podporovalo. Podľa videa je jasné, že na ňom môžeme vidieť iPhone 6, ktorý podporuje len 4G sieť. Apple do dnešného dňa nevyrába ani jeden produkt, ktorý by mal v sebe implementované 5G. Všetko príde až v septembri tohto roka.
Je teda jedno, či zoberiete svoj iPhone 11 alebo iPhone 5 (prvý iPhone s 4G), výsledok testu bude vždy rovnaký. Samozrejme, že vata sa v ani jednom prípade nemôže vznietiť. Je to úplná hlúposť e nezmysel. Na internete samozrejme tento test pobúril pomerne veľké množstvo ľudí. YouTube kanál Pirate Carribean dokonca urobil video, kde použil iPhone SE 2 (4G) a výsledok bol negatívny. V prípade videa zdieľaného na Twitteri išlo teda o dobrý efekt, ktorý bol pravdepodobne vytvorený v počítači alebo šlo o nejaký trik so strihom, na ktorý naleteli stovky tisíc ľudí po celom svete.
Príspevok si vyžiadal dokopy až 10,3 tisíc retweetov a viac ako 18,3 tisíc páči sa mi to. Nakoniec sme dokonca prišli na to, že video autor ukradol z YouTube. V pôvodnej verzii nebolo 5G spomenuté ani len náznakom (aj keď aj v tomto prípade ide o evidentný fake)…
Ešte by sme upozornili na to, že v dobe písania tohto článku malo pôvodné video na YouTube, ktoré bolo vydané 27.12.2019 skoro 800 tisíc prehratí, 2,9 tisíc páči sa mi to (1,1 nepáči sa mi to) a vyše tisíc komentárov.
Nádherne to ukazuje, ako málo stačí na to aby ľudia uverili hlúposti a naleteli na totálny hoax. Dávajte si preto pozor na to, čo vidíte na internete. Nie všetko musí byť automaticky pravda. Web vás vie oklamať a ovplyvniť aj takýmto jednoduchým spôsobom… Čomu poslednému ste uverili s tým, že sa to časom ukázalo ako hlúposť?