Spoločnosť Apple včera vydala operačný systém iOS 18, ktorý prináša plno revolučných zmien a noviniek, ktoré lákajú snáď každého fanúšika značky. Hoci je tento systém aktuálne stále v pokročilom štádiu vývoja, vďaka vývojárskym beta verziám si ho dnes môže zadarmo vyskúšať prakticky hocikto. Aj preto som neodolal a išiel som do toho.

iOS 18 Developer Beta 1 som si nainštaloval podľa jednoduchého postupu, ktorý nájdete v tomto článku na svoj iPhone 15 Pro Max. Celý proces trval necelú hodinku a telefón som mal po celý čas na nabíjačke, nakoľko inštalácia je pomerne energeticky náročná. No a aký je výsledok?

Ako som už spomenul na začiatku, iOS 18 je iba v beta verzii a počítať s tým musí každý, kto si ho chce predčasne vyskúšať. S týmito beta verziami sa stretávam už roky a prakticky vždy majú rovnaké chyby a nedostatky.

Ako funguje iOS 18 Developer Beta 1? 

Po necelom dni napríklad pociťujem, ako sa mi iPhone 15 Pro Max rýchlejšie vybíja. Predpokladám však, že za to nemôže samotná beta, ale fakt, že po prechode na nový operačný systém funkcia Spotlight reindexuje všetky dáta, čo je bežný jav aj pri prechode na ostrú verziu systému (trvá to aj niekoľko dní). Vôbec ma to teda neprekvapilo.

V prvých hodinách po update som sa navyše párkrát stretol so sekaním, alebo zamŕzaním zariadenia, no akonáhle si iOS 18 na mojom iPhone 15 Pro Max „sadol“ zrazu všetko beží bez väčších problémov.

Samozrejme stále pozorujem, ako sa mi niekedy nezobrazia ikony apiek, alebo prestane fungovať dotyk (vždy musím reštartovať apku, v ktorej sa to stane).

Na druhej strane, toto sú klasické „pôrodné bolesti“ ktoré sú obzvlášť v prvej beta verzii veľkých operačných systémov od Apple úplne bežné a vôbec ma neprekvapili…

Dá sa teda povedať, že iOS 18 Developer Beta 1 nie je z hľadiska spoľahlivosti a funkčnosti v ničom iná, ako bola iOS 17 Developer Beta 1 alebo iOS 16 Developer Beta 1. Pokiaľ ste ich v minulosti vyskúšali, určite viete o čom hovorím.

Odporúčam iOS 18 Developer Beta nainštalovať? 

Zdroj: Unsplash / Rahul Mishra

Na záver odpoveď na otázku, ktorú sa ma za uplynulý deň spýtalo nespočetné množstvo ľudí. Oplatí sa iOS 18 Developer Beta nainštalovať? Moja odpoveď je úplne jednoduchá.

Pokiaľ by som nepotreboval o tomto systéme písať články a aktuality, ja sám by som si ho neinštaloval. Nie je to preto, lebo by mi mohol poškodiť batériu v iPhone, ale jednoducho preto, že nie je tak spoľahlivý, ako klasická verzia iOS 17.

Prečítajte si tiež  Nestihli ste Keynote na WWDC 2024? Už je dostupný celý záznam

Na druhej strane som zároveň nadšenec Apple a úplne rozumiem, že v tom nie som sám. Ľudia si chcú novinky odprezentované na WWDC 2024 vyskúšať čo najskôr. Nechcú čakať až do septembra na oficiálne uvedenie na trh. Preto si myslím, že ak chcete iOS 18 Developer Beta, pokojne ju vyskúšajte, no nerobte to na svojom hlavnom iPhone.

Vždy je lepšie mať jeden starší záložný iPhone, ktorý na tieto účely funguje absolútne skvele. V opačnom prípade riskujete, že vás budú trápiť rôzne problémy so sekaním, rýchlosťou či prehrievaním a to kazí celkový používateľský zážitok z iOS. Navyše tu funguje aj zákon schválnosti, takže sa vám to zaručene stane v tej najmenej vhodnej chvíli.

Aj preto si treba veľmi zvážiť, či iOS 18 Developer Beta vyskúšať alebo nie…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -