Spoločnosť Apple vydala začiatkom týždňa operačný systém iOS 17 pre všetkých používateľov, ktorí vlastnia podporované zariadenia. Veľký update prináša množstvo zaujímavých funkcií, ktoré budete oceňovať každý jeden deň. Ako to však býva zvykom, nakoľko ide o veľmi čerstvú a veľkú aktualizáciu zároveň, nevyhla sa ani kritike.

Tou azda najväčšou je, že zariadenia, na ktoré bol nainštalovaný iOS 17 sa veľmi rýchlo vybíjajú. A netýka sa to len starších modelov so slabým zdravím batérie, ale aj moderných verzii, čo sme pocítili aj my na našom redakčnom iPhone 14 Pro Max. V priebehu uplynulých dní sme sa viackrát stretli s názorom, že za rýchle vybíjanie nemôže chyba, ale jednoducho marketing spoločnosti Apple, pomocou ktorého sa firma snaží prinúť ľudí, aby nadobudli pocit, že ich starší iPhone je už slabý a pomalý a hodil by sa upgrade na nový iPhone 15. A aj keď to znie logicky, sklameme vás. Nie je to pravda.

Skutočný dôvod, prečo operačný systém iOS 17 vybíja batériu vášho iPhone rýchlejšie, než ste na to zvyknutí je ten, že funkcia Spotlight reindexuje všetky súbory, ktoré sú uložené v pamäti zariadenia.

Pokiaľ neviete, čo to Spotlight vlastne je, v skratke ide o akúsi databázu všetkých aplikácií, dokumentov, fotiek a ďalších dát, ktoré viete v priebehu niekoľkých sekúnd vyhľadať z domovskej obrazovky. Stačí stiahnuť aplikácie nižšie a do vyhľadávacieho okna vo vrchnej časti obrazovky zadať svoj dotaz. iPhone sa vám pokúsi čo najlepšie poradiť a pomôcť.

Koľko indexovanie trvá? 

Treba si však uvedomiť, že každý má v iPhone tisíce súborov, a nezáleží úplne na tom, či vlastníte základnú 128 GB verziu alebo vrcholovú 1 TB verziu. Vo všetkých prípadoch môže byť indexovanie dát relatívne dlhé a nemusí trvať niekoľko dní, ale dokonca aj niekoľko týždňov. Bohužiaľ.

Takisto v súčasnosti neexistuje spôsob, ako celý tento zdĺhavý a extrémne komplikovaný proces zrýchliť alebo ovplyvniť. Jediné čo vám zostáva je silná dávka trpezlivosti.

Akonáhle celý tento proces skončí, zariadenie by sa malo zrýchliť a takisto sa zlepší jeho výdrž batérie na jedno nabitie.

Staršie iPhony už rýchlejšie byť nemusia. Rovnako sa môže s iOS 17 zhoršiť aj ich výdrž batérie 

iPhone XR v oranžovej (korálovej) a bielej farbe položený na stole
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

A ak máte náhodou iPhone XR, iPhone XS alebo iPhone XS Max so slabším zdravím batérie, reálne hrozí, že zariadenia budú s iOS 17 citeľne slabšie v oblasti výdrže a tiež pomalšie v oblasti výkonu.

Prečítajte si tiež  iPhone 11 s podporou iOS 17 je v zľave za extrémne výhodnú cenu. Kúpte si ho teraz alebo nikdy

Dôvodom je jednoducho to, že už majú staršie a tým pádom menej výkonné procesory, ktoré si nemusia poradiť s niektorými modernými funkciami v iOS 17 tak hladko, ako napríklad iPhone 14 Pro Max z roku 2022, ktorý má 5 nm čip A16 Bionic. Snáď to, ale nebude váš prípad a všetko sa v oblasti výdrže batérie dostane čo najrýchlejšie do normálu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -