Najväčší dodávateľ spoločnosti Apple Foxconn investoval podľa portálu Macrumors šialenú sumu peňazí do toho, aby sa jablková spoločnosť zbavila závislosti na výrobe v Číne. Firma zaplatila neuveriteľných 500 miliónov dolárov na posilnenie produkcie v úplne inej krajine.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabijaci adaptér ako bonus. 

S touto informáciou prišiel ako prvý zahraničný portál South China Morning Post, ktorý čerpal zo svojich zdrojov nachádzajúcich sa v dodávateľských reťazcoch. Udalosti z posledných rokov poučili spoločnosť Apple v tom, že portfólio dodávateľov treba diverzifikovať a nie je vhodné sústrediť ho len na jednu krajinu.

Stačí totiž jeden lockdown a firmu to môže stáť pre nedostatok produktov miliardy dolárov. Spomeňme si iba na situáciu s iPhonom 14 Pro, ktorá je viac ako aktuálna.

Apple sa má prostredníctvom Foxconnu v súčasnej situácii pokúšať o to, aby zvšilo produkčné kapacity v Indii, kde má jeho dodávateľ dcérsku spoločnosť. Práve Indii sa Apple v uplynulých rokoch špeciálne venuje, nakoľko tento trh preň predstavuje obrovský potenciál.

Apple sa o Indiu zaujíma už niekoľko rokov 

Budúce iPhony budú "Made in India".
Zdroj: Komunita

S tým súvisí aj fakt, že Apple už dnes v Indii pôsobí a produkuje tu napríklad iPhone 14 alebo staršie generácie, ktoré preferujú miestni obyvatelia.

V budúcnosti by sa ale produkcia mohla rozšíriť napríklad aj o iPad, Mac či slúchadlá AirPods, vďaka čomu by ani jeden z týchto produktov nemusel byť dovážaný prevažne z Číny. Samozrejme, toto je ešte hudba ďalekej budúcnosti.

Okrem Indie sa Apple vo veľkom sústredí aj na Vietnam, kde v súčasnosti taktiež produkuje niekoľko svojich produktov.

Nebojte sa kvality 

Foxconn čína
Zdroj: Qilai Shen | Bloomberg | Getty Images

V súvislosti s rozšírením výroby do inej krajiny sa na internete pomerne často stretávame s názormi, že táto zmena môže mať vplyv na kvalitu samotných Apple zariadení. Nie je to však pravda. Spoločnosť Apple má prísne štandardy, ktoré musia byť dodržiavané v každej továrni jej dodávateľa nezávisle od krajiny, v ktorej sa nachádza.

Okrem toho, že zariadenia musia byť vyrábané extrémne presne (s neuveriteľne nízkymi odchýlkami) Apple dbá aj na pracovníkov, ktorí v továrniach pracujú. Kvalita produktov sa teda nijakým spôsobom nezmení. iPhone z Inde, Číny alebo teoreticky aj Vietnamu sa bude líšiť len nápisom v menu. Ničím iným jeho pôvod nespoznáte.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto zmene myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -