Apple predstavilo 3D Touch v roku 2015 spolu s iPhonom 6S. Sofistikovaná technológia, ktorá sledovala silu stlačenia displeja však dnešným dňom oficiálne skončila. iPhone 8 a 8 Plus boli poslednými zariadeniami, ktoré ju podporovali (a dodnes sa predávali). Nástupca, iPhone SE 2. generácie má už iba Haptic Touch.

Čo bol 3D Touch?

Pokiaľ neviete, čo umožňovala technológia 3D Touch, v praxi sledovala to, ako silno tlačíte vašim prstom na displej a následne ponúkala rozšírené možnosti ovládania. Bola najprepracovanejšia spomedzi všetkých ostatných funkcii, ktoré niečo podobné ponúkali tiež.

Jej výhoda bola hlavne tá, že silu stlačenia dokázala sledovať vo viacerých úrovniach. Pokiaľ ste teda zatlačili, otvorila sa vám ponuka, no a ak ste pritlačili ešte viac, mohli ste urobiť ďalší krok (napríklad náhľad stránky a následne prejdenie na stránku).

Ako vyskúšať Haptic Touch? Deaktivujte 3D Touch. Zistite aký je život bez neho... - svetapple.sk
3D Touch – svetapple.sk

Ako už sme napísali vyššie, posledným zariadením, v ktorom sa nachádzala a dodnes sa predávalo, bol iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Nakoľko ale odchádzajú z trhu, už tu nie je žiaden iný produkt, kde by ju Apple používalo. Jej odstránenie neprichádza preto, lebo by nefungovala. Dôvody sú skôr šetrenie na produkcii a tiež možnosť vyrábať tenší displej.

Čo je to Force Touch?

Samozrejme, že nás možno začnete chytať za slovíčko a poviete, že Apple má 3D Touch v Apple Watch a MacBooku. Je to len čiastočná pravda. V skutočnosti sa tu jedná o „Force Touch“, ktorý ponúka v zásade to isté, ale predsa len nie celkom. Táto technológia môže taktiež sledovať silu stlačenia displeja alebo TrackPadu. Nie je to však v takom širokom rozsahu, ako to vedel práve 3D Touch.

Nemôžeme tu ale hovoriť o „znevýhodnení“ pre MacBook alebo Apple Watch. Force Touch týmto produktom úplne stačí a nikdy sme nepociťovali potrebu, aby sa tu nachádzalo aj niečo sofistikovanejšie.

Zbohom 3D Touch. Dnes sa už táto technológia nenachádza v žiadnom produkte...
Zbohom 3D Touch. Dnes sa už táto technológia nenachádza v žiadnom produkte…

Čo je to Haptic Touch?

Na záver by sme mohli spomenúť, čo vlastne Apple urobilo aby vynahradilo použitie vyššie uvedenej technológie vo všetkých produktoch, z ktorých ju odobralo. Odpoveď je jednoduchá a označujeme ju za krok späť. Novinka s názvom Haptic Touch bola po prvýkrát predstavená v iPhone XR (2018) a už tu sme začali tušiť, že to v budúcnosti s 3D Touch nevyzerá ružovo. Obavy sa žiaľ neskôr naplnili.

Na druhej strane ale musíme povedať, že hoci už displej neobsahuje žiadnu dodatočnú technológiu, ktorá by sledovala intenzitu stlačenia, tak jej náhrada (ktorá sleduje len čas stlačenia) funguje veľmi dobre. Tohto prechodu sme sa veľmi obávali práve minulý rok, keď sme vymenili iPhone XS za iPhone 11 Pro. Napokon však musíme konštatovať, že hoci sme o niečo ukrátení, Apple to dokázalo vyladiť po stránke softvéru tak perfektne, že nám to ani nevadí. Ako ste na tom vy?

Prečítajte si tiež  iPhone 11 prinesie nový Haptic Engine, nahradí 3D Touch.
Čo je to Haptic Touch?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.