Apple tento rok odstránilo 3D Touch zo svojich najnovších iPhonov. Bol to veľký krok. Hlavný dôvod je ten, že funkciu mali používatelia veľmi radi. My novinku testujeme už 2 mesiace. Vieme vám teda povedať, aký je iPhone 11 Pro bez 3D Touch. Samých nás to prekvapilo…

iPhone 11 Pro bez 3D Touch.

Ako dlhoročný fanúšik Apple nakupujem každý rok nový iPhone. Mám toto zariadenie rád a tiež sa mi páči akým spôsobom sa dokáže aj v dnešnej (pre technológie) tažkej dobe posúvať vpred. Človek už má pocit, že viac obsahovať ani len nemôže. Potom príde Keynote a Apple ukáže zase raz to najlepšie zariadenie, aké sme tu kedy mali. Podobne to bolo aj tento rok. Na trh prišiel špičkový iPhone 11 Pro, ktorý som si okamžite zadovážil.

Na jednu vec som bol ale špeciálne zvedavý. Ako už asi tušíte, je to absencia 3D Touch, ktorý som od roku 2015 (iPhone 6S) používal prakticky neustále. Veľmi rád som napríklad pomocou tejto funkcie posúval kurzor pri písaní textu.

iOS 13.2 prinášajú jednoduchší spôsob akým môžete vymazať aplikáciu.
Na Haptic Touch sa dá rýchlo zvyknúť – svetapple.sk

Tak isto som vďaka 3D Touch určitým (svojským) spôsobom prepínal webové stránky v Safari. Pri prechode z iPhonu XS som sa teda celkom bál, či mi to nebude chýbať. Predsa len, keď sa niečo naučíte používať, je ťažké sa toho len tak zo dňa na deň zrieknuť.

Apple zvolilo ale našťastie zaujímavú náhradu, ktorá však už nie je hardvérová ale softvérová. Volá sa Haptic Touch a po prvý krát sa objavila v iPhone XR.

Tu si zrejme spoločnosť vyskúšala ako si na ňu používatelia zvyknú. Keďže sa ale nikto počas ročného predaja „extra nesťažoval“, vo firme podstúpili ešte radikálnejší krok. V záujme šetrenia peňazí pri výrobe a maximalizácií zisku teda 3D Touch ako hardvér úplne odstránili. Ten reagoval na silu stlačenia dotykovej plochy. Jeho náhrada reaguje na dĺžku stlačenia. Ono je to na jednej strane podobné avšak nie je to to isté. O tom vás nemôže žiaden predajca presviedčať.

Apple testuje nové prototypy Face ID. Chce buď zmenšiť alebo odstrániť výrez.
Apple testuje nové prototypy Face ID. Chce buď zmenšiť alebo odstrániť výrez.

Aké problémy som mal bez 3D Touch v iPhone 11 Pro.

Aj keď som možno tento článok nazval pomerne pokojne (z nadpisu by malo byť jasné, že bez 3D Touch určite prežijete), prechod nebol ľahký. Ako som už uviedol vyššie, technológia bola pre mňa „sila zvyku“. Apple nám ponúklo ako náhradu niečo povedzme si na rovinu jednoduchšie a trochu horšie. Nechcem ale teraz haniť ani Haptic Touch. Na začiatku mi ale trochu prekážal.

Prečítajte si tiež  Takto vyzerajú widgety, ktoré si môžete pridať v iOS 16 na uzamknutú plochu. Toto je všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Medzi moje najväčšie problémy patrilo neúmyselné spúšťanie LED diódy a kamery aj počas toho, keď som so zariadením nepracoval. Stačilo, že som ho držal v ruke. Dva dotyky spôsobili, že smartfón svietil a ja som o tom nevedel. To isté platí pre fotoaparát.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe „Midnight Green“ páči najviac?

Kým pri predošlom zariadení, iPhone XS som musel na vyvolanie týchto funkcii vyvinúť určitý tlak na displej, teraz sa ho stačí iba dotknúť chvíľočku držať prst na jednom mieste. Neviem prečo ale často sa mi stávalo, že týmto miestom boli práve tieto dve tlačidlá. Teraz už je problém zriedkavejší. Dôvod je ale taký, že si dávam podvedome väčší pozor.

Aby sme sa rozumeli, nie som proti Haptic Touch akokoľvek zaujatý. Predsa len viem, že keby bolo toto riešenie vyslovene zlé, Apple by k nemu nikdy neprišlo.

Medzi zvyšné veci, ktoré by som pri problémoch mohol spomenúť je práve nový spôsob písania na klávesnici. Tak isto aj to, že už nemusím tlačiť na displej. Stačí keď na ňom podržím prst určitú dobu. Koľko krát sa ale sám pristihnem, že naň stále tlačím silou, aj keď nie vedome. Čo už, veď zariadenie to nepoškodí.

Dnes proti tejto zmene nemám v podstate nič.

Aký je teda výsledok? Áno, Haptic Touch je horší ako 3D Touch. Apple sa akoby technologicky vrátilo o pár rokov späť. Na strane druhej ale nemôžem povedať, že by mi po 2 mesiacoch Haptic Touch akokoľvek prekážal. Občas si možno spomeniem na starší spôsob používania. O tom, že by mi ale vyslovene chýbal hovoriť nemôžem.

Neviem či som v tom sám alebo somnou budú súhlasiť aj iní používatelia zo slovenskej Apple komunity. Ak ale zvažujete kúpu nového zariadenia práve kvôli tomuto „nedostatku“ určite sa nedajte odradiť. Koniec koncov, raz ten čas príde a vedzte alebo nie, ani ďalšie iPhony už 3D Touch asi mať nebudú. Apple ho tento rok „oficiálne pochovalo“.

Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom. - svetapple.sk
Neviete sa pohybovať v texte pri písaní v iOS 13? Takto to funguje po novom. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.